Na czym polega formatowanie tekstu i jak to robić prawidłowo?

Ambrose Bierce mawiał, że „Dobrze pisać to znaczy czynić myśl widzialną”. Jeśli jesteś twórcą tekstów, to doskonale wiesz, że to, co sprawia, że Twoje myśli stają się widzialne dla odbiorcy to formatowanie tekstu. Bez tego staje się on jedynie nieestetyczną zbitką słów. O tym jak formatować prawidłowo, podpowiadamy poniżej.

Dlaczego trzeba formatować tekst?

Praca z tekstem bywa intrygującym zadaniem dla wielu copywriterów i twórców internetowych. Świat współczesnego słowa pisanego to bogaty zasób środków, narzędzi i technik. To sposób wyrażania opinii, poglądów, emocji, przekazywania informacji. Formatowanie tekstu to nic innego jak zadbanie o to, aby ta forma wyrażania była czytelna, przejrzysta i łatwa w odbiorze. Można to uzyskać, stosując odpowiednią czcionkę, wielkość, krój, styl czy strukturę tekstu, a także formy jego wyróżnienia.

4 podstawowe zasady formatowania tekstu

Jeśli piszesz sam na własny użytek lub pracujesz jako początkujący copywriter, musisz wiedzieć, że nie ma jednej uniwersalnej metody formatowania tekstów. Inne są wymagania edytorskie na strony internetowe, inne dla prac dyplomowych, a jeszcze inne dla wydawnictw książkowych. W Internecie znajdziesz mnóstwo porad o tym, jak prawidłowo formatować stworzone teksty. My zwrócimy Ci uwagę na kilka najważniejszych, które zapewnią prawidłowy wygląd tekstu bez względu na jego przeznaczenie.

Dostosowanie

Zapytaj swojego wydawcę (lub kogoś, kto będzie przyjmował tekst) o wymagania edytorskie. Jeśli tworzysz w programie Word, przed rozpoczęciem pisania zwróć uwagę na panel formatowania w zakładce Czcionka i Akapit

Panel formatowania w Wordzie (screen)

Są tam podstawowe funkcje, które możesz zastosować do swojego tekstu. Najczęściej wymaga się:

  • Czcionek szeryfowych, np. Times New Roman dla długich tekstów wydawniczych lub bezszeryfowych, np. Verdana, Calibri lub Helvetica dla publikacji internetowych;
  • wielkości czcionki 12 dla zwykłej treści, a dla nagłówków i śródtytułów – czcionki 14 lub 16 w wersji pogrubionej;
  • interlinii 1,5 – takie odstępy między kolejnymi wersami tekstu poprawiają jego przejrzystość;
  • wcięcia akapitów (1-1,25 cm) lub ich wydzielenia;
  • wyjustowania tekstu, czyli nadania mu blokowego, estetycznego wyglądu o wersach wyrównanych do lewej i prawej strony.

Zastosowanie takich wytycznych to podstawa formatowania tekstu.

Bez przesady

Różnorodność jest ciekawa, ale bywa zgubna i męcząca. Miej na uwadze komfort czytania odbiorcy. Nie stosuj więcej niż dwa lub trzy kroje czcionek w całym tekście. Nie warto przesadzać z wyróżnieniami, pogrubieniami, podkreśleniami, kursywą. Stosuj je umiejętnie i tylko wtedy, kiedy jest to konieczne, np. kursywą zapisuje się głównie wypowiedzi osób innych niż autor. Warto zwrócić uwagę, czy Twój tekst nie razi plątaniną zastosowanych stylów. Wybierz jeden styl i konsekwentnie się tego trzymaj.

Estetyczny wygląd

Zadbaj o estetykę tekstu:

  • nie zostawiaj na końcu wersów pojedynczych liter (w, i, o, z), przenoś je na drugą stronę za pomocą Shift+Enter (tzw. twarda spacja);
  • nie stawiaj kilku spacji po sobie, nie zostawiaj podwójnej spacji między wyrazami;
  • nie dziel wyrazów poprzez przenoszenie ich części do następnego wersu;
  • pamiętaj o interpunkcji – przecinkach, kropkach, myślnikach, znakach zapytania.

Poprawność językowa

Tekst napisany z błędami stylistycznymi, ortograficznymi czy gramatycznymi jest nieatrakcyjny i zraża czytelnika do Ciebie. Zadbaj więc o to, aby Twój tekst był poprawny językowo. Pomoże Ci w tym funkcja Redaktora w Wordzie, która wyłapuje większość takich językowych bubli. Warto jednak mieć też pod ręką słowniki i pomoce językowe.

Autor tekstu: Katarzyna Dycha

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *