Kim jest copywriter i czym się zajmuje?

„Właściciel sklepu z materiałami poszukuje zbiegłego niewolnika o imieniu Shem. Na znalazcę czeka nagroda po zwróceniu zguby do sklepu, w którym to wytwarzane są najlepsze tkaniny na zamówienie” – ten tekst powstał w starożytnym Egipcie, 3000 lat p.n.e. i uznawany jest za najstarszy przykład copywritingu. Poniżej dowiesz się, kim jest copywriter i na czym polega jego praca obecnie.

Kim jest copywriter?

Zasadniczo rola copywritera nie zmieniła się od wieków, a jej kwintesencją jest tworzenie angażujących treści, mających zwiększyć wśród odbiorców świadomość istnienia określonej marki lub produktu i w rezultacie nakłonić ich do konkretnych działań. Sposób przekazu tych treści, forma oraz medium mogą być różne: reklamy w prasie, spoty reklamowe w telewizji, tzw. virale w internecie, artykuły blogowe, posty w social mediach, billboardy czy opisy produktów na stronach internetowych.

Odmiany copywritingu

W zależności od specyfiki zadań, w tej profesji można wyodrębnić wiele rodzajów copywritingu. Przedstawię pokrótce kilka z nich.

Copywriting SEO

Polega na tworzeniu treści zoptymalizowanych pod kątem wyszukiwarek internetowych (SEO to skrót od „search engine optimization”), a więc zawierających popularne wyrazy bądź frazy kluczowe, które są często „googlowane” przez internautów. Odpowiednie użycie tych fraz przez copywritera w opracowanym tekście ma spowodować, że strona, gdzie znajduje się ów tekst, pojawi się na wysokiej pozycji w wynikach wyszukiwania.

Copywriting sprzedażowy

Jest to odmiana copywritingu, która sprowadza się do bezpośredniej sprzedaży słowem. Tworzone w tym celu treści, opisujące produkt lub usługę, pisane są językiem korzyści i często wykorzystują elementy psychologii lub neuromarketingu, aby zmaksymalizować siłę przekazu i jak najskuteczniej dotrzeć do potencjalnych klientów. Dobrze napisany tekst sprzedażowy potrafi znacząco przyczynić się do wzrostu zysków firmy.

Copywriting ekspercki

Ta kategoria odnosi się do tworzenia treści wymagających ponadprzeciętnej wiedzy w danym temacie. Teksty pisane są zazwyczaj w oparciu o dokładny research, uwzględniający badania naukowe lub sprawdzone źródła w danej dziedzinie. Prezentują one wysoki poziom merytoryczny i ich przeznaczeniem jest wykreowanie wizerunku marki opartego o idee: fachowości, rzetelności i profesjonalizmu.

Copywriting kreatywny

Najbardziej wymagająca odmiana copywritingu, a z pewnością najbardziej twórcza. Chociaż ilość kreowanych tu treści jest często niewielka, tak naprawdę liczy się bardziej ich jakość. Głównym motywem przewodnim jest tutaj oryginalny pomysł, przedstawienie produktu w sposób, który przyciągnie uwagę konsumenta, wzbudzi jego zainteresowanie i zbuduje pozytywny obraz marki. Przykładem copywritingu kreatywnego są: hasła reklamowe, kampanie viralowe, naming (wybór nazwy dla produktu lub marki) oraz storytelling (kreowanie historii wokół produktu).

Copywriter – podsumowanie

Jak widać z powyższej charakterystyki, copywriting jest pojęciem dosyć obszernym, stawiającym przed piszącym różnorodne zadania, znajdujące się w spektrum między rzemiosłem a twórczością. Meritum tego zawodu, podobnie jak innych związanych z pisaniem, jest jednak niezmienne: skutecznie trafić do odbiorcy.

Written by: Iwona Michalczonek

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *