Według organizacji GSM Association ponad połowa populacji korzysta ze smartfonów. Nie jest tajemnicą, że dziś na rynku liczy się dwóch wiodących producentów systemów dla urządzeń mobilnych – Apple i Google. Wśród użytkowników powraca jak bumerang pytanie – Android czy iOS, co jest lepsze?
Android czy iOS?
Trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie iOS czy Android, bo zapotrzebowanie na rynku jest dość mocno zróżnicowane. Czas pokazał, że klucz do sukcesu na arenie software’u jest, ponieważ Google i Apple wydają się bezkonkurencyjni i dziś próżno szukać użytkowników rozwiązań Windowsa na smartfony.
IOS vs. Android – różnice
Dostępność
Różnicą, którą widać gołym okiem, jest z pewnością zamysł dostępności. Podczas kiedy Android przeznaczony jest dla wielu producentów smartfonów, iOS i urządzenia produkowane przez Apple są nierozerwalne. Google stosuje wspólny rdzeń oprogramowania, dodając do niego nakładki umożliwiające działanie systemu na różnych urządzeniach – zarówno modelach flagowych, jak i nieco bardziej budżetowych. System iOS jest natomiast autorskim rozwiązaniem dla iPhone’ów produkowanych przez Apple.
Bezpieczeństwo
Najczęściej podejmowanym tematem w dyskusji o tym, który z systemów jest lepszy, jest bezpieczeństwo. Android jest systemem otwartym, w Sklepie Play użytkownik otrzymuje dostęp do aplikacji dowolnych twórców, mniej lub bardziej sprawdzonych. Android daje też możliwość pobierania aplikacji spoza dedykowanego sklepu, zostawia to dość szeroko otwartą furtkę dla niebezpiecznego oprogramowania.
System iOS jest zamknięty. Jedynym możliwym źródłem pobrania aplikacji jest autorski AppStore, w którym znajdziemy tylko aplikacje dopuszczane przez Apple, co z jednej strony wpływa na wysoki poziom bezpieczeństwa zawartości telefonu, z drugiej jednak ogranicza dostępność aplikacji.
Pozostając w temacie bezpieczeństwa naszych danych, warto zwrócić uwagę, że w rozwiązaniu Apple aplikacja ma dostęp jedynie do własnego obszaru pamięci, w Androidzie aplikacje mogą sięgać głębiej w pamięć smartfona.
Przeczytaj również: Font czy czcionka – jaka jest między nimi różnica?
Interfejs
Chociaż każdy smartfon spełniać ma te same funkcje, to różnice w interfejsach mogą okazać się decydujące w wyborze produktu dla siebie. System iOS na każdym urządzeniu, czy to iPhonie, czy iPadzie, będzie wyglądał tak samo. Android, z racji tego, że jest dedykowany dla urządzeń wielu producentów, będzie mieć mniejsze lub większe różnice w interfejsie, uzależnione od nakładki stworzonej dla danego producenta urządzenia.
Wydajność
Ogólnodostępność Androida, która na pierwszy rzut wydaje się sporym plusem, rodzi jednak pewne niedogodności związane z koniecznością dostosowywania systemu dla różnych producentów hardware’u. Google, tworząc uniwersalne oprogramowanie, musi iść na pewne ustępstwa, które rzutują na płynność działania systemu i możliwości jego wspierania. Apple w nowszych modelach urządzeń deklaruje pięcioletnie wsparcie, natomiast dla nieflagowych modeli z Androidem wsparcie kończy się po trzech latach.
Cena
Dla zwolenników Androida naczelnym argumentem jest cena dostępnych modeli smartfonów i tabletów. Z racji tego, że Apple wypuszcza zarówno swoje urządzenia, jak i oprogramowanie, automatycznie ląduje na górnej półce cenowej. Google, oddając system działający na sprzęcie wielu producentów, zyskuje szerokie spektrum cenowe, zaczynając od smartfonów za kilkaset złotych, po tak zwane modele flagowe, które nieraz cenowo przewyższają iPhone’y.
Wady i zalety iOS i Androida
Apple iOS:
- spójny interfejs
- wysoki poziom dbałości o bezpieczeństwo danych użytkownika
- autoryzowany, oficjalny sklep z aplikacjami
- płynne działanie systemu
- wysokie ceny urządzeń
- mniejsza ilość dostępnych aplikacji
Google Android:
- ciągłe udoskonalenia i widoczny progres dostarczanych rozwiązań
- duża elastyczność w dostosowywaniu systemu użytkownika
- Bardzo duży wybór urządzeń, z różnych półek cenowych
- ogromna ilość dostępnych aplikacji
- słabe zabezpieczenia danych
- słaba wydajność
- zbyt szerokie i nieautoryzowane źródła pozyskiwania aplikacji
Starcie gigantów
Czy zatem da się jednoznacznie określić, co jest lepsze – iOS czy Android? Na to pytanie jedyną dobrą odpowiedzią jest ta indywidualna należąca do jednostkowego użytkownika. Spór toczy się niezmiennie od wielu lat i każda ze stron zdaje się mieć tyle samo racji.
Autor tekstu: Karolina Pronobis-Szkucik
Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz