Voice search – czym jest i jak działa wyszukiwanie głosowe?

W ciągu ostatnich lat znane wyszukiwarki internetowe oraz wiele witryn wprowadziło opcję wyszukiwania za pomocą głosu. Czym właściwie jest i jak działa voice search? Jakie ma zastosowania?

Voice search – co to jest?

Voice search, czyli wyszukiwanie głosowe, jest technologią, która pozwala użytkownikowi wyszukanie terminów za pomocą poleceń głosowych. Została ona rozpowszechniona przez Google w latach 2000. Wyszukiwanie głosowe początkowo było dostępne na smartfonach i przeznaczone dla osób niewidomych. Dzisiaj z voice search dziennie korzystają miliony użytkowników, ponieważ jest to wygodna opcja i pozwala zaoszczędzić czas na wpisywanie poleceń. Technologia rozpoznawania mowy bez wątpienia ułatwiła życie użytkownikom na całym świecie.

Jak działa voice search?

Wyszukiwanie głosowe jest bardzo łatwe w obsłudze. Najczęściej wymaga to po prostu kliknięcia ikony znajdującej się przy okienku wyszukiwania, która włącza mikrofon. Niektórzy asystenci, na przykład Google’a czy Siri, są w stanie reagować na określoną komendę, która je włącza. Wyszukiwanie głosowe z reguły oznacza wyszukiwanie bardziej naturalnych fraz niż w przypadku tradycyjnego wyszukiwania. Przykładowo, chcąc dowiedzieć się, jakie są atrakcje turystyczne w Poznaniu, wpisana fraza najprawdopodobniej będzie wyglądać tak: „atrakcje turystyczne Poznań”. Z kolei wyszukując frazę głosem, najczęściej wypowiada się pełne zdania, czyli tzw. zapytania długiego ogona, przykładowo: „Hej, Siri. Jakie są atrakcje turystyczne w Poznaniu?”. Jest to dodatkowa ilość pracy dla wyszukiwarki, ponieważ musi ona przetworzyć całe zdanie i jej treść, a następnie dopasować pod nią zgodne z potrzebą użytkownika wyszukiwania.

Automatic Speech Recognition

Technologia opiera się na ASR (Automatic Speech Recognition), czyli automatycznym rozpoznawaniu mowy. Jak to działa? Na początku mikrofon rejestruje drgania głosu i przekształca sygnał elektryczny w sygnał cyfrowy. Następnie ten sygnał jest analizowany pod kątem szukania fonemów, które są rekonstruowane na słowa, a następnie zdania. W ten sposób maszyna jest w stanie przetworzyć i zrozumieć to, co mówi człowiek. Kolejnym krokiem w voice search jest właśnie przetworzenie tego zdania, wyłapanie jego znaczenia i znalezienie odpowiednich treści.

Przeczytaj również: iOS czy Android? Różnice, wady, zalety

Popularni asystenci głosowi

W obecnej chwili jest wiele możliwości wyszukiwania głosem z pomocą asystentów.  Oto kilka najbardziej znanych asystentów głosowych:

Asystent Google

Asystent Google’a jest jednym z najpopularniejszych asystentów wspierających voice search. Jest dostępny na wielu urządzeniach, w tym nawet telewizorach. To dobry, zaawansowany asystent głosowy, jednak żeby móc go używać, trzeba mieć założone konto Google.

Siri

Siri jest asystentem głosowym stworzonym przez firmę Apple. Oferuje ono szereg opcji, posiada funkcje rozpoznawania głosu i umie w naturalny sposób odpowiedzieć użytkownikowi. Jednak jest ograniczone tylko do urządzeń Apple’a, co jest jego minusem.

Alexa

Alexa to produkt od Amazona. Ten wszechstronny asystent umie odpowiadać na pytania, wykonywać połączenia, a także zarządzać urządzeniami domowymi. Jednak cały czas słucha, więc może mieć potencjalne problemy z prywatnością.

Oczywiście, istnieje wiele innych asystentów głosowych, mniej popularnych niż te wymienione powyżej. Przetwarzanie języka naturalnego i technologia voice search raptownie rozwijają się, więc takich asystentów będzie powstawać coraz więcej i będą one coraz bardziej kompetentne.

Voice search i SEO

Z wyszukiwania głosowego korzysta już duży odsetek użytkowników smartfonów. Ważne jest więc, żeby treści internetowe były odpowiednio optymalizowane pod ten rodzaj wyszukiwania. O czym należy pamiętać:

  • Używanie konwersacyjnych fraz oraz słów kluczowych pytań (jak, kiedy, co).
  • Dostosowanie strony do urządzeń mobilnych.
  • Użycie struktur danych, żeby ułatwić wyszukiwarce zrozumienie treści.
  • Wprowadzanie fraz związanych z lokalizacją.
  • Utworzenie sekcji FAQ, aby ułatwić wyszukiwanie odpowiedzi na konkretne pytania.

Autor tekstu: Alicja Kozak

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *