Czy zdarzyło Ci się nazwać litery na ekranie komputera czcionką, ponieważ nie wiedziałeś, że to tak naprawdę font? A może padłeś ofiarą kpin, rozpoczynając pracę w środowisku edytorskim? Co to jest font i czcionka? Jaka jest różnica między nimi? Czy faktycznie ma to, aż tak wielkie znaczenie? W dalszej części tekstu poznasz odpowiedzi na te pytania. Koniecznie przeczytaj ten artykuł!
Co to jest czcionka?
W najprostszym, możliwym ujęciu czcionka to coś, z czym spotykamy się w życiu codziennym podczas czytania gazet, książek czy też korzystania z internetu. Jest to nic innego, jak zestaw znaków takich jak litery, interpunkcja czy też cyfry utworzonych w konkretnym kształcie i stylu.
Zgodnie ze słownikiem PWN definicja czcionki brzmi następująco:
„Prostopadłościan z odwróconą literą lub znakiem drukarskim, dającymi w druku odbitkę tej litery lub znaku”.
W obecnych czasach podczas pracy z tekstem możemy spotkać bardzo dużo rodzajów czcionek. Wyróżniamy czcionki szeryfowe oraz bezszeryfowe. Pierwsze z nich charakteryzują się elegancją, poprzez charakterystyczne zakończenia na końcach liter. Z kolei czcionki bezszeryfowe, wyglądają na bardziej prostsze i nowocześniejsze. Kolejnym rodzajem są np. czcionki monospace, przydatne szczególnie w kodowaniu. Programiści je kochają. Do wyróżnienia tekstu lub w celach dekoracyjnych warto stosować ozdobne czcionki o wielu oryginalnych i artystycznych kształtach. Zrozumienie definicji czcionki pozwala tworzyć projekty, które będą bardziej profesjonalne, estetyczne, a co najważniejsze bardziej przyciągające uwagę odbiorców.
Przeczytaj także: Zasada odwróconej piramidy – jak stosować ją w tekście?
Co to jest font?
Font ma natomiast inne znaczenie. W uproszczonej formule jest to plik cyfrowy, który zawiera dane na temat stylów znaków i kształtów tworzących razem daną czcionkę.
Zgodnie ze słownikiem PWN termin „font” określany jest jako:
„Rodzaj pisma dla komputera lub drukarki”.
Fonty występują w różnych formatach mających wpływ na sposób, w jaki są wyświetlane na poszczególnych urządzeniach i przeglądarkach internetowych. W programach graficznych stosowane są TTF (True Type Font) i OTF (Open Type Font), natomiast WOOF (Web Open Font Format) sprawdza się w projektowaniu stron internetowych. Zastosowanie odpowiedniego fontu ma ogromny wpływ na pozytywny odbiór ze strony czytelnika i estetykę strony internetowej, a także ogólną spójność wizualną. Warto stosować je w nagłówkach czy też przyciskach, aby Twoja strona internetowa wyglądała jeszcze lepiej.
Czym się różni czcionka od fontu?
Terminy „font” i „czcionka” bardzo często są używane zamiennie, ale w rzeczywistości mają kompletnie inne znaczenie. Obydwa te słowa używamy w celu określenia kroju pisma na komputerze. Warto poświęcić trochę czasu na zrozumienie różnic między nimi, ponieważ może mieć to kluczowy wpływ w procesie projektowania stron internetowych.
Czcionka swoje początki miała już w przeszłości. Jej pojęcie było szczegółowo związane z tradycyjnym drukarstwem. Drukarnie korzystały z metalowych elementów zawierających kształty poszczególnych liter i znaków do tworzenia tekstów na papierze.
Font natomiast swoje 5 minut miał w dobie technologii cyfrowej i komputerów. Odejście od czcionek metalowych na rzecz fontów cyfrowych miało duży wpływ na sposób, w jaki obecnie projektowane i tworzone są teksty. Projektanci w swoich projektach mają ogromne pole do popisu i nieograniczone możliwości w wyborze fontów.
W małym skrócie czcionka należy do ogólnej rodziny, która łączy w sobie różne style i warianty tej samej czcionki, natomiast font określa konkretny wariant czcionki w wersji cyfrowej.
Podsumowanie
Zwracajmy uwagę na różnicę między fontem a czcionką. Ta niewielka rozbieżność może mieć ogromny wpływ na to, jak postrzegana jest witryna internetowa, marka czy też ogólna jakość materiałów marketingowych. Warto zagłębić się w te pojęcia bliżej, aby lepiej je zrozumieć, a co najważniejsze dokonywać świadomych wyborów w zakresie typografii.
Autor tekstu: Monika Jachowicz
Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz