Czym jest evergreen content i jak go stworzyć?

Publikacja treści dotyczących bieżących trendów jest bardzo skutecznym narzędziem content marketingowym. Ma jednak jedną wadę – tego typu teksty szybko tracą na aktualności. Właśnie dlatego warto postawić również na bardziej ponadczasowe rozwiązania. Sprawdź, czym jest evergreen content i dowiedz się, jak go tworzyć!

Czym właściwie jest evergreen content?

Tłumacząc to pojęcie dosłownie, evergreen content to wiecznie zielone treści. W praktyce oznacza to teksty, które mają charakter ponadczasowy – nie tracą na aktualności przez tygodnie, miesiące, a nawet lata od ich publikacji. Stanowią bardzo atrakcyjną formę contentu, który skutecznie przyciąga nowych użytkowników przez długi czas.

Jakie teksty nie należą do treści ponadczasowych? Między innymi:

 • newsy,
 • opisy bieżących aktualizacji,
 • zestawienia obecnie panujących trendów czy statystyk,
 • wpisy dotyczące nowinek technologicznych.

W takim razie, jakie treści wpisują się w założenia evergreen contentu? Na przykład:

 • recenzje konkretnych produktów,
 • poradniki i teksty lifestylowe,
 • wpisy dotyczące definicji konkretnych zagadnień,
 • sekcje FAQ.

Dlaczego warto stawiać na evegreen content?

Tworzenie i publikacja treści, które są atrakcyjne dla odbiorców przez długi czas, niesie szereg korzyści dla marki – zarówno pod względem atrakcyjności w oczach użytkowników, jak i samego pozycjonowania w wyszukiwarce. Największe plusy stosowania evergreen contentu w strategii komunikacyjnej marki?

 • Gwarantuje ciągły ruch na stronie – nawet gdy aktualnie nie publikujemy żadnych treści dotyczących bieżących wydarzeń, teksty „wiecznie zielone” wciąż będą przyciągać użytkowników.
 • Są wartościowe dla odbiorców – evergreen content swój ponadczasowy charakter zawdzięcza między innymi temu, że w atrakcyjny sposób przedstawia interesujące użytkowników problemy czy zagadnienia.
 • Buduje pozycję – merytoryczne treści kształtują wizerunek eksperta i wyróżniają markę na tle konkurencji.
 • Wpływają na pozycjonowanie w wyszukiwarce – Google ceni sobie strony, które oferują użytkownikom wartościowe treści.

Jak tworzyć evergreen content?

Wiemy już, czym są wiecznie żywe treści i jakie korzyści niesie ich publikacja. Jak więc zabrać się za ich przygotowywanie i o czym warto pamiętać? Przede wszystkim warto nadmienić, że evergreen content nie powinien być jedyną formą tekstów, jakie publikuje się na danej stronie. Ponadczasowe treści warto przeplatać z wpisami o bardziej aktualnym charakterze, które dotyczą bieżących zagadnień. Tylko w ten sposób stworzymy naprawdę skuteczny content.

Teksty evergreenowe powinny być obszerne, merytoryczne i naprawdę rzetelnie przygotowane. Ich głównym założeniem jest ciągłe przyciąganie użytkowników pomimo ich uniwersalnego charakteru. W tym celu warto postawić na naprawdę solidne opracowanie danych zagadnień, tak by tekst niósł realną wartość dla jego czytelników.

Istotną kwestią w przypadku evergreen contentu jest również dobór odpowiedniej tematyki. Ponadczasowe treści powinny być naprawdę interesujące dla odbiorców – w tym celu można sprawdzić, jakie zagadnienia z danej branży najczęściej nurtują użytkowników i spojrzeć na temat z szerszej perspektywy. Warto również pamiętać o intrygujących nagłówkach!

Evergreen content – pamiętaj o aktualizacji i optymalizacji!

Mimo że „wiecznie zielone” teksty dotyczą kwestii, które nie powinny się szybko dezaktualizować, warto od czasu do czasu je… aktualizować! Nawet w przypadku najbardziej ogólnych tematów ciężko uniknąć pewnych zmian – chociażby w zakresie aktualnej wiedzy czy nowych możliwości.

Aby evergreen content faktycznie spełniał swoją rolę, należy pamiętać o odpowiedniej optymalizacji tekstów. Co jest szczególnie istotne? Przede wszystkim:

Dzięki tym czynnościom tekst będzie bardziej czytelny dla użytkowników oraz lepiej widoczny w wyszukiwarce Google.

Przykładowe tematy artykułów o charakterze evergreen contentu

Nawet jeśli w teorii wszystko wydaje się proste, w praktyce stworzenie tematu, który będzie naprawdę ponadczasowy, to spore wyzwanie. Poniżej znajduje się kilka konkretnych przykładów pomysłów na teksty z różnych branż:

Kulinaria: Przepis na tradycyjny sernik jak u babci

Dietetyka: 10 sposobów na skuteczną zmianę nawyków żywieniowych

Lifestyle: Minimalizm w 5 krokach: od jakich zmian warto zacząć?

Technologia: Słuchawki bezprzewodowe: sprawdzamy ich wady i zalety

Marketing: Czym jest SEO i jakie ma znaczenie dla Twojej marki?

Jak widać, evergreen content powinien dotyczyć zagadnień, które mają praktyczny charakter z perspektywy użytkowników i odpowiednią wartość merytoryczną.

Evergreen content – podsumowanie

 • Evergreen content to ponadczasowe treści, które nie tracą na aktualności przez długi czas.
 • Publikacja tego typu tekstów pozytywnie wpływa na odbiór marki, doświadczenia użytkowników oraz pozycjonowanie strony.
 • Treści evegreenowe powinny być uniwersalne, obszerne, wartościowe pod względem informacyjnym oraz atrakcyjne dla użytkowników.
 • Tworząc je, należy pamiętać o aktualizacji oraz odpowiedniej optymalizacji.

Written by: Magda Kowal

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *