Słowa kluczowe – czym są i jak je stosować?

Słowa kluczowe są podstawą każdego tekstu, który powstaje w celu pozycjonowania. Są niezwykle ważne, gdyż oprócz określania tematu treści, spełniają jeszcze inne role. Dlatego niezwykle ważne jest poznanie ich przeznaczenia oraz umiejętne stosowanie w tekście.

Czym są słowa kluczowe?

Słowa kluczowe (frazy/hasła kluczowe, keywords) to wyrazy, które wpisuje się do wyszukiwarki, gdy chce się odnaleźć konkretne informacje, produkty, usługi lub strony.

Odgrywają one istotną rolę w pozycjonowaniu. Używane w tekście generują ruchu na stronie. Ponadto, przyczyniają się do wzrostu pozycjonowania, a przez to także liczby potencjalnych klientów. Jednocześnie, odpowiednie stosowanie fraz kluczowych poprawia również przejrzystość tekstu i ułatwia jego czytanie.

Rodzaje słów kluczowych

Wśród rodzajów fraz kluczowych wyróżniamy m.in.:

 • ogólne (short tail) – składają się z 1–3 wyrazów; ponieważ dotyczą one szerokiego zakresu wyszukiwania, są wpisywane przez użytkowników znacznie częściej; jednocześnie oznacza to także, iż ich konkurencyjność jest niezwykle wysoka;
 • z długim ogonem (long tail) – składają się z co najmniej 4 wyrazów; zawężają one zakres wyszukiwania, dlatego są wpisywane do wyszukiwarki rzadziej niż frazy ogólne; cechuje je niska konkurencyjność;
 • brandowe – (brand z ang. marka), odnoszą się one do nazwy marki bądź firmy; najczęściej są wpisywane do wyszukiwarki przez użytkownika, który nie zna konkretnego adresu strony internetowej interesującego go przedsiębiorstwa; jeśli nazwa firmy jest unikalna, powinna pojawić się ona na pierwszym miejscu w wynikach wyszukiwania;
 • branżowe – są to frazy kluczowe, opisujące daną branżę lub dziedzinę (np. informatyka); po ich wpisaniu do wyszukiwarki, wyświetlają się witryny, skupiające się wyłącznie w obrębie konkretnego tematu.

Stosowanie słów kluczowych

Słowa kluczowe trzeba tak wplatać w tekst, by wyglądały naturalnie. Powinno się więc je odmieniać oraz wstawiać średnio co 50–200 słów.

Tytuł artykułu jest najważniejszym miejscem, w którym musi się znaleźć fraza kluczowa. Dzięki temu informujemy, czego dotyczy dana treść. Ponadto, jeśli chcemy zwiększyć ilość wejść na stronę, tytuł powinien przyciągać uwagę oraz odpowiadać na potrzeby użytkowników.

Nagłówki porządkują tekst i nadają mu przejrzystości, a przez to poprawiają również jego czytelność. Mogą mieć różną wielkość (od H2 do H6), jednak najlepszym miejscem na umieszczenie frazy kluczowej są nagłówki H2, ponieważ – poza tytułem – są one najlepiej widoczne.

Oczywiście, ilość wykorzystanych w tekście nagłówków zależy od jego autora.

Wstęp jest kolejnym miejscem, w którym nie może zabraknąć słów kluczowych. Z racji tego, iż znajduje się on na początku tekstu, powinien zachęcać użytkowników do dalszej lektury, a także zwiększać uwagę fraz kluczowych.

Jak dobrać właściwe słowa kluczowe?

Dobierać odpowiednie frazy kluczowe można na kilka sposobów.
Oto niektóre z nich:

 • Spisanie usług oraz produktów oferowanych przez naszą firmę
  Jest to podstawowy sposób na utworzenie listy słów kluczowych.
  Warto przy nim pamiętać o obszarze prowadzenia naszej działalności.
  Przykładowo, jeśli oferujemy usługi tylko na obszarze konkretnego miasta, warto podać jego nazwę, gdyż najbardziej będą one interesowały osoby znajdujące się w pobliżu.
 • Sugestie wyszukiwarki Google
  Po wpisaniu danej frazy w wyszukiwarce, w polu służącym do wpisywania słów kluczowych, wyświetlają się hasła pokrewne do tego, które wpisaliśmy. Również pod listą wyników wyszukiwania pojawiają się frazy, które często są wyszukiwane przez innych użytkowników.
 • Sprawdzenie konkurencyjności frazy
  Wiele cennych informacji przynosi analiza wyników organicznych. Warto wiedzieć, jakie firmy wyświetlają się po wpisaniu do wyszukiwarki konkretnej frazy kluczowej. Dzięki temu możemy ocenić, czy walka z nimi o wysoką pozycję na dane hasło jest możliwa oraz opłacalna.
 • Wyszukiwarki słów kluczowych
  Google Keyword Planner – bezpłatne narzędzie wyświetlające propozycje fraz oraz ilość wyszukiwań w miesiącu. Dane jednak odnoszą się głównie do Google Ads, co w przypadku pozycjonowania daje ograniczone możliwości.
  KWFinder – płatne narzędzie, które wyświetla propozycje podobnych fraz, konkurencyjność pod kątem SEO oraz umożliwia podgląd parametrów domen, które zajmują wysokie pozycje w Google.
  AnswerThePublic płatne narzędzie, z darmowymi dwiema analizami dziennie, które wyświetla propozycje tematów na wpisaną przez nas frazę.

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *