Co to jest content marketing i dlaczego warto z niego korzystać?

Content marketing to popularna forma dostarczania różnego rodzaju, atrakcyjnych i jasnych, treści na stronach internetowych. Chcesz przyciągnąć czy zachęcić potencjalnych użytkowników i sprawić, by zostali z tobą na dłużej? Zrobisz to choćby przez publikację odpowiednich treści na swojej stronie internetowej.

Co to jest content marketing?

To nic innego jak rozwój i dystrybucja właściwych i użytecznych treści dla użytkownika, a zarazem potencjalnego klienta. Przez teksty rozumiane są przykładowo blogi, newslettery, media społecznościowe (Facebook, Instagram) czy filmy.

Trwałe używanie content marketingu pozwala na pielęgnację, czyli tworzenie długofalowych relacji z użytkownikami. Gdy odbiorca zaczyna myśleć o twojej marce jako partnerskiej i wyraża zainteresowanie twoimi działaniami, oznacza to, że jesteś na dobrej drodze, do osiągnięcia większego sukcesu sprzedażowego. Gdy traktuje cię jako potencjalne źródło wiedzy i przewodnika, to jest wysoce prawdopodobne, że to właśnie ty sprzedasz mu swój produkt.

Dlaczego content marketing jest ważny?

Content marketing to sprawdzona przez wiele firm taktyka, która ma potwierdzone działanie:

  • Firmy, które prowadzą stronę internetową i posiadają również bloga, na której publikują wartościowe treści, zyskują nawet do 67% więcej klientów niż te, które nie zdecydowały się na taki krok,
  • Aż 47% kupujących porównuje marki trzech do pięciu produktów, by wrócić do tej, która wydaje się im najbardziej profesjonalna i partnerska,
  • Firmy używające content marketingu mają o 30% wyższy wzrost wskaźników sprzedaży,
  • 72% handlowców rynku B2B twierdzi, że marketing treści powoduje wzrost spotkań z potencjonalnymi klientami.

Jak działa content marketing?

Już wiesz, że content marketing ma za zadanie przyciągnąć potencjalnych klientów, którzy przed kupnem produktu, przeprowadzają badania rynku, szukając najlepszej oferty dla siebie. Aby uzyskać pożądane efekty, na każdym z etapów sprzedaży musisz zawrzeć odpowiednie treści. Aby ułatwić ci zrozumienie tego tematu, poznasz trzy najważniejsze etapy sprzedaży.

Etap świadomości

W tej fazie content marketing skupia się na odbiorcach, bo to przecież dzięki nim firma generuje zyski, sprzedając im swoje produkty. Zastanów się, jakie pytania mogą pojawić się u czytelników twojej strony? Jakie funkcje i cechy towaru są dla nich najważniejsze? Jeśli twoim celem jest zachęcenie ich do kupna, najlepiej sprawdzają się artykuły blogowe, ebooki, filmy czy newslettery.

Etap rozważania zakupu

Potencjalny klient poznał już twoją markę, przeczytał treści, które dla niego przygotowałeś. W tej sekcji content marketing powinien zadziałać hybrydowo – z jednej strony jako pomocny informator, z drugiej nie może zabraknąć funkcji marketingowej. Dobrze stworzone treści edukują czytelnika o cechach i funkcjach produktu czy usługi i mówią, jak te cechy z nimi korespondują. Najlepsze do tego celu są treści zawarte w instrukcjach tekstowych, instrukcjach wideo czy checklistach.

Etap końcowy

W tej fazie najważniejsza jest sprzedaż i twoja fachowa wiedza. Głównym przekazem treści powinna być twoja ekspercka wiedza na temat produktów czy usług, którymi handlujesz. Content marketing powinien zawierać twoją wiedzę, wskazując na korzyści, które płyną z posiadania twojego wyrobu. Najlepiej spełnią tę rolę wszelkie treści tworzone pod klienta, przewodnik dla kupującego czy krótki film instruktażowy.

Podsumowanie

Content marketing to treści marketingowe mające na celu zachęcenie klienta do kupna produktu. Potraktowanie go jako długofalowego zadania pozwala tworzyć trwałe relacje z potencjalnymi klientami, powodując zwiększenie sprzedaży. Pamiętać trzeba również, że treści te muszą być zawarte na każdym etapie sprzedaży: początkowym (klient wyrabia sobie o marce zdanie), rozważania (chce kupić produkt, ale oprócz naszej firmy ma jeszcze kilka innych ofert) i końcowym (skupiającym się na sprzedaży).

Written by: Anna Rzeźniczek

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *