Artykuły blogowe i teksty zapleczowe – czym są?

Przeglądając strony Internetowe, jesteśmy codziennie zasypywani ogromną ilością informacji. Niektóre z nich interesują nas bardziej, inne mniej. Wśród tej dużej liczby treści, która jest nam oferowana, często możemy natknąć się na artykuły blogowe, których struktura jest nam przynajmniej w jakimś – mniejszym bądź większym – stopniu znana. Zdarza się jednak, że trafiamy na tak zwane teksty zapleczowe, a na temat tych już niekoniecznie musimy mieć jakiekolwiek pojęcie. Warto więc poszerzyć swoją wiedzę i dowiedzieć się, czym te dwie konstrukcje się od siebie różnią.

Artykuły blogowe

To tematyczne treści, które umieszcza się na stronie blogowej. Tworzą je zarówno profesjonalni pisarze, jak i amatorzy. Są różnorodne i mogą mieć wiele zastosowań. Na potrzeby tego artykułu skupimy się jednak na tych, które pełnią funkcje marketingowe.

Coraz częściej właściciele firm i sklepów internetowych tworzą blogi, które powiązane są z prowadzoną przez nich działalnością gospodarczą. Dobrze napisane artykuły – użyteczne, treściwe, przykuwające uwagę, a jednocześnie przejrzyste – mogą przynieść firmie wiele korzyści. Jedną z nich będzie wysokie pozycjonowanie w wyszukiwarce, które może umocnić wizerunek naszej działalności. Kolejną – docieranie do nowej grupy odbiorców dzięki współpracy z innymi firmami i tworzeniu tak zwanych artykułów sponsorowanych. Za pomocą bloga możemy również bardzo łatwo zdobyć zaufanie osób zainteresowanych naszą działalnością. Przekazując im specjalistyczne i przydatne informacje, sprawiamy wrażenie profesjonalistów, a to zazwyczaj przekłada się na zwiększenie sprzedaży naszych produktów bądź usług.

Jak więc widać, przemyślane i dobrze napisane artykuły blogowe mogą mieć znaczący wpływ na rozwój i popularność naszej firmy.

Teksty zapleczowe

Są one nieco gorszej jakości niż artykuły blogowe. Umieszcza się je na stronach – tak zwanych zapleczach – które mają wspierać działania SEO firmy poprzez linkowanie. Dzięki takim działaniom strona macierzysta ma szansę zająć wyższą pozycję w wyszukiwarce. Na zaplecza często przygotowuje się teksty synonimizowane (synonimiczne), czyli takie, które po umieszczeniu w tak zwanej mieszarce, generują kilka unikalnych tekstów.

Choć takie rozwiązanie może być pewnego rodzaju ułatwieniem, to jednak należy pamiętać, iż taki tekst również musi mieć jakąś wartość – oczywiście im wyższą, tym lepsze przyniesie efekty.

Podsumowując

Artykuły blogowe to zazwyczaj teksty lepsze jakościowo, umieszczane bezpośrednio na bloga. Ich zadaniem jest promowanie i budowanie wizerunku firmy. Z kolei teksty zapleczowe służą głównie do pozycjonowania, co sprawia, iż są one nieco gorszej jakości.

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *