Błędy w tekstach SEO, które najczęściej się powtarzają

Mimo że algorytmy Google’a swoje wymagania określiły już kilka lat temu, to błędy w tekstach SEO wciąż notorycznie się powtarzają. Zastosowanie struktury SEO w nieodpowiedni sposób może spowodować degradację pozycjonowania strony w wyszukiwarce. Jakich błędów unikać tworząc teksty, dowiecie się w dzisiejszym artykule.

Błędy w tekstach SEO

Świat, w którym żyjemy, zmienia się nadzwyczajnie szybko. Codziennie trzeba sprawdzać aktualność wczorajszych informacji. Nie inaczej jest z techniką pozycjonowania za pomocą treści – kto nie odświeżył wiedzy sprzed kilku lat, wciąż popełnia błędy uniemożliwiające zajęcie topowych miejsc w przeglądarce. Poniżej znajdziecie najczęściej powtarzające się błędy w tekstach SEO.

Nadmiar słów kluczowych

Prawie dekadę temu Google postawił na promocję merytorycznych treści, w wyniku czego powstał oficjalny algorytm Panda, który miał wyłapywać teksty niskiej jakości i uniemożliwić im zajmowanie topowych pozycji.

Od tego czasu z użycia wyszły precle oraz teksty zapleczowe, a na ich miejsce wskoczyły merytoryczne artykuły eksperckie stanowiące silną bazę pod SEO. Jedną z głównych ról wciąż grają słowa kluczowe, jednak nie mogą stanowić więcej niż ok. 0,5-3% objętości tekstu.

Złe formatowanie lub jego brak

Kolejny błąd dotyczy zatem formatowania tekstu. Brak nagłówków oraz pogrubień poszczególnych fragmentów tekstu znacząco wpływa na jego pozycjonowanie oraz komfort czytelników. Wyszukiwarki potrzebują podpowiedzi, które słowa lub fragmenty są najważniejsze. Co więcej, odpowiednio sformatowany tekst, w którym zostaną zastosowane powyższe zabiegi, będzie o wiele przyjemniejszy w odbiorze dla odbiorców.

Warto również zastanowić się nad skorzystaniem z linkowania wewnętrznego, które usprawni poruszanie się po stronie i ułatwi dostęp do pozostałych treści.

Zbyt krótkie teksty

Oprócz zadbania o odpowiednie formatowanie należy również pamiętać o odpowiedniej długości tekstu. Teksty pod SEO rywalizują z innymi treściami o tytuł „najbardziej użytecznego dla odbiorców”, a spora objętość tekstu przeważnie jest wskazówką dla algorytmów, że ten tekst powinien znajdować się wyżej.

Oczywiście długość tekstu należy dobrać do frazy kluczowej – im bardziej jest ona ogólna, tym tekst będzie bardziej wymagający. W przypadku niszowych fraz kluczowych optymalną ilością znaków ze spacjami będzie ok. 3000-5000. Bardziej ogólne zagadnienia powinny zostać omówione w tekście o długości ok. 10 000-15 000 zzs.

Pamiętajcie, że ilość znaków ze spacjami to jedynie pojedynczy element, o który trzeba zadbać w walce o pozycjonowanie.

Brak meta tekstów

Meta title i meta description to odpowiednio opis i tytuł strony wyświetlany w wyszukiwarkach. Jeśli nie zostanie od sformułowany przez Was, Google wygeneruje tekst automatycznie, co znacząco obniży współczynnik klikalności, a tym samym SEO.

Warto zadbać o ten szczegół, aby zachęcić użytkowników do wejścia na stronę i zapoznania się z jej treścią.

Błędy w tekstach SEO – podsumowanie

Podsumowując, najczęściej powtarzające się błędy w tekstach SEO to:

  • nadmiar słów kluczowych,
  • złe formatowanie lub jego brak,
  • zbyt krótkie teksty,
  • brak meta tekstów.

Warto najpierw zadbać o merytoryczność oraz budowę tekstu, a następnie przejść do formatowania i wplatania słów kluczowych. Uwzględniając te elementy, jesteście o krok bliżej do sukcesu!

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *