Nagłówki są jednym z najważniejszych elementów artykułu pisanego pod SEO. Nie tylko organizują tekst i ułatwiają czytelnikom jego odbiór, ale przede wszystkim odgrywają główną rolę w pozycjonowaniu. Poświęcając zatem więcej uwagi na tworzenie nagłówków, copywriter może znacznie poprawić jakość swoich tekstów i dotrzeć do większego grona czytelników. A przecież przede wszystkim o to chodzi! Dowiedz się zatem, jak wygląda profesjonalne dodawanie nagłówków!
Dodawanie nagłówków – hierarchia
Każdy napisany przez copywritera tekst powinien tworzyć logiczną całość, a w podejmowany temat powinno się wprowadzać czytelnika etapami. Dlatego w swoim artykule starasz się przechodzić od pojęć bardziej ogólnych, do szczegółów danego zagadnienia. Robisz tak, aby na samym początku nie zniechęcić czytelnika nadmiarem informacji. Stosowane przez Ciebie nagłówki powinny odzwierciedlać tę drogę.
Najważniejszy nagłówek to H1, inaczej nazywany tytułem. Powinien on odnosić się do całej zawartości artykułu. Kolejne nagłówki (H2, H3, H4…) tracą na sile i ważności, i bardziej szczegółowo opisują konkretne aspekty omawianego zagadnienia. Dzięki temu cały zebrany przez siebie materiał segregujesz i dzielisz na mniejsze partie, co czyni go bardziej atrakcyjnym dla czytelnika. Zaleca się rozdzielać tekst nagłówkiem co maksymalnie 250-300 słów.
Pamiętaj, że tworząc nagłówki, musisz trzymać się zasady „podrzędne zawsze opisuje nadrzędne”. Innymi słowy, nagłówki H2, H3, H4…, nie mogą mówić o tekście więcej, niż sam tytuł.
Przykład.
H1: 10 przepisów bożonarodzeniowych z makiem
H2: Makowiec
H3: Potrzebne produkty
H3: Przygotowanie
H4: Wskazówka
H2: Kutia
H3: Potrzebne produkty
H3: Przygotowanie
H4: Wskazówka
Itd.
Słowa kluczowe w nagłówkach
Jak już ustaliliśmy, prawidłowo użyte nagłówki informują czytelnika o zawartości artykułu. Jednak równocześnie są sygnałem dla wyszukiwarek, które sformułowania użyte przez nas w tekście są szczególnie ważne. Dlatego nagłówki są najlepszym miejscem do umieszczenia słów do pozycjonowania.
Zawierając w tytule słowo kluczowe, należy pamiętać o tym, by robić to naturalnie i odzwierciedlać język, którym posługujemy się na co dzień. Używając słów kluczowych, odmieniaj je więc zgodnie z zasadami gramatycznymi. Stworzy to zatem pozory języka mówionego i przyciągnie oraz utrzyma uwagę czytelnika.
Przykład. Jak stosowanie kosmetyków naturalnych zmieniło moją cerę
Możesz też spróbować w nagłówkach wykorzystać opis lub frazę mogącą odzwierciedlać oczekiwania osoby, która artykuł będzie wyszukiwać.
Przykład. Co dać w prezencie bratu? 10 pomysłów na oryginalny prezent dla brata
Pamiętaj jednak o tym, że aby tekst wyglądał naturalnie, słowa kluczowe nie mogą się pojawiać w nim zbyt często. Powtórzenia w tekście są bardzo męczące zarówno dla czytelnika, jak i dla algorytmów. Stosując wciaż te same frazy, uzyskasz efekt odwrotny do zamierzonego. Konstruuj artykuł tak, by poza nagłówkami móc również używać zaimków lub synonimów.
Przykład. Jak stosowanie kosmetyków naturalnych zmieniło moją cerę.
Zaczynając swoją przygodę z pielęgnacją naturalną …
Dodawanie nagłówków – o tym musisz pamiętać
Nagłówki:
- zwiększają przejrzystość tekstu i ułatwiają jego odbiór.
- należy tworzyć zgodnie z zasadą „podrzędne opisuje nadrzędne”.
- są najlepszym miejscem do umieszczenia słów kluczowych.
- muszą brzmieć naturalnie.
- są częścią teksu i muszą być spójny z treścią artykułu.
Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz