Czy warto studiować zaocznie? Plusy i minusy

Studia zaoczne, zwane również niestacjonarnymi, to tryb studiów odbywających się w weekendy. Popularne są wśród osób, które chcą łączyć pracę z nauką, pragną poszerzyć swoją wiedzę w danej dziedzinie lub chcą połączyć jednocześnie dwa kierunki. Jeżeli jesteś osobą, która zastawia się nad wyborem trybu studiów, poznaj plusy i minusy studiowania zaocznie.

Plusy studiowania zaocznie

  • Studia niestacjonarne są dla każdego, kto zdał maturę.

Niezależnie, w jakim jesteś wieku, możesz podjąć się studiowania na wybranej uczelni. Tryb zaoczny jest szczególnie dedykowany dla osób, które chcą łączyć pracę z nauką. Zajęcia odbywają się co weekend lub co dwa tygodnie w zależności od harmonogramu. Dzięki temu w tygodniu masz możliwość zdobycia doświadczenia zawodowego lub masz czas na swoje hobby i zainteresowania. W tym trybie możesz wybrać studia licencjackie, magisterskie, podyplomowe, a nawet doktorat.

  • Nie ma długich przerw między zajęciami.

Na studiach weekendowych zajęcia odbywają się w jednym ciągu, zazwyczaj od godz. 8 rano do wieczora. Między zajęciami nie ma przerw trwających godzinę czy dwie. Nie musisz zatem wracać się do domu, żeby czekać na ćwiczenia lub wykład. Jest to duże ułatwienie dla osób, które dojeżdżają na uczelnię.

  • Zajęcia online.

Czasami zajęcia cały dzień odbywają się przez platformy do nauki. Wystarczy, że połączysz się z grupą zajęciową i całe zajęcia spędzisz w domu. Plusem jest również to, że możesz zadawać pytania i uczestniczyć w zajęciach bez ograniczeń. Zaoszczędzisz tym samym czas na dojazd i związane z tym koszty.

Przeczytaj również: Jak się rozwijać zawodowo?

Minusy studiowania zaocznie

  • Studia niestacjonarne są płatne.

Ceny studiowania zaocznie różnią się w zależności od kierunku, jednak istnieje możliwość rozłożenia kwoty na raty. Należy również wliczyć koszty na zakup podręczników oraz dodatkowe opłaty za niezdany egzaminy.

  • Mniej czasu na przerobienie materiału.

Na studiach niestacjonarnych często wykładowcy przestawiają najważniejsze zagadnienia na zajęciach, a resztę informacji studenci muszą sami poszerzyć lub nadrobić w domu. Ilość materiału na studiach zaocznych jest niemalże taka sama jak na dziennych, jednak godzin na przerobienie jest znacznie mniej.

  • Około 10 lub nawet 12 godzin zajęć.

Tyle czasu na uczelni w weekend wydaje się wielu osobom nie do wytrzymania. Krótkie przerwy i brak czasu na odpoczynek sprawiają, że studenci studiów zaocznych są zmęczeni i przytłoczeni ilością materiału.

Studia są świetną szansą do pogłębienia swojej wiedzy w danym kierunku oraz są możliwością do samorozwoju. Wielu pracodawców szuka osób z wyższym wykształceniem. Warto również podkreślić, że dyplom ukończenia studiów stacjonarnych, jak i niestacjonarnych ma takie samo znaczenie. Studia niestacjonarne umożliwiają naukę w weekendy, dając możliwość zagospodarowania swoim czasem wolnym w tygodniu. Jednak są płatne i wymagają dużo wysiłku od studenta.

Autor tekstu: Emilia Sobecka

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *