Jak się rozwijać zawodowo?

Rozwój zawodowy to podnoszenie swoich kwalifikacji przez zdobycie doświadczenia, wiedzy lub/i umiejętności. Taki rozwój ma za zadanie pomóc nam w osiągnięciu lepszych owoców w naszej pracy lub w zdobyciu lepszego stanowiska. Może również nam pomóc w rozwoju osobistym.

Rozwój zawodowy. Co oznacza?

Istnieje wiele form naszego rozwoju zawodowego, które pomogą nam w osiąganiu lepszego profilu zawodowego i poprawy naszych warunków pracy. Dzięki temu możemy osiągać lepsze wyniki i nasz pracodawca może to dostrzec i wynagrodzić nasze starania poprzez nagrodę pieniężną, otrzymaniem dodatkowych benefitów lub możliwością szybszego awansu. Korzyści z tego tytułu może być naprawdę dużo. Nie wszystkie muszą posiadać formę fizyczną. Możemy otrzymać pochwałę słowną, która może nas zmotywować do dalszego udoskonalenia siebie. Nasz pracodawca może również nas podać jako przykład dla innych pracowników, by oni też skorzystali z naszych lub innych możliwości rozwoju.

Przeczytaj również: Pisanie bezwzrokowe – czy warto się tego nauczyć?

Rozwój zawodowy z perspektywy pracodawcy też może, a często nawet i jest korzystny. Dzięki temu, że pracownicy będą udoskonalać swoje umiejętności firma może osiągać większe obroty pieniężne lub wprowadzać innowacyjne rozwiązania. Dzięki takim rozwiązaniom może stać się liderem w swojej dziedzinie. Osoby pracujące w danym przedsiębiorstwie mogą zauważać rzeczy, które osoby na wyższych stanowiskach nie widzą i dzięki takim działaniom firma nie osiąga swojego potencjału. Osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje mogą to zmienić, wdrażając innowacyjne rozwiązania, dzięki czemu przyczyniają się do jego rozwoju.

Tradycyjne formy rozwoju zawodowego

W dzisiejszych czasach wśród wciąż to nowych wymyślanych rozwiązań technologicznych jest również miejsce na tradycyjne sposoby rozwoju zawodowego. Jakie to formy? Chociaż w internecie istnieje wiele kursów online, to nie wszystkie mogą być prowadzone w tej formie. Najbardziej chodzi tu o szkolenia wymagające od nas pokazywania naszych zdolności manualnych, przykładem może tu być fryzjerstwo. Dzięki kontaktowi z innymi osobami i osobą przeprowadzającą kurs można poćwiczyć swoje umiejętności pod okiem wielu osób. Przez to, że ma się kontakt z innymi można obserwować ich prace na żywo i wyciągać odpowiednie wnioski. Większość manualnych rzeczy, które wykonujemy w czasie rzeczywistym można dotknąć i przekonać się jak to wygląda i co zrobić, by nie popełniać na przyszłość takiego błędu.

Plusy i minusy rozwoju zawodowego online

Tradycja i nowoczesność często się przenikają. Nierzadko może to powodować dyskomfort w podjęciu decyzji jaką formę szkolenia wybrać. Każda opcja ma swoje plusy i minusy. Dla osób, które lubią kontakt z innymi zajęcia i kursy prowadzone online w większości przypadków nie przyniosą swoistej radości i satysfakcji. Takie osoby oczywiście będą się cieszyć ze zdobytych umiejętności, ale nie będą usatysfakcjonowane towarzysko. To tylko jeden przykład, ale istnieją inne. Rozwój zawodowy powinien przynosić radość, a nie ciągłe myślenie o niespełnionych oczekiwaniach. Ten przykład pokazuje, że nie zawsze można mieć wszystko, co się chce. Zawsze trzeba pomyśleć, co będzie dla nas najkorzystniejsze.

Plusy i minusy rozwoju zawodowego stacjonarnie

Plusem, dla którego warto podjąć naukę stacjonarnie, jest to, że dzięki temu możemy poznać wiele ciekawych osób dzielących z nami te same zainteresowania. Nie każdy jednak lubi nadmierny kontakt z innymi. Dla nich zostaje odbycie kursu online. Najczęstszym minusem jest to, że w kursach stacjonarnych trzeba uczestniczyć fizycznie. Przez takie działanie, jeśli nie mieszkamy w danym miejscu, musimy zapłacić za nocleg. Rodzi to dodatkowe koszty, które dla większości stanowią poważny problem i przesądzają o udziale w kursie lub warsztacie.

Psychologiczny aspekt rozwoju zawodowego

Często można się spotkać ze stwierdzeniem, że duch i ciało potrzebują tej samej uwagi. W pracy często mamy trudne sytuacje, które zmuszają nas do podejmowania trudnych decyzji. Większość z tych decyzji podejmowana jest z sekundy na sekundę, bez wcześniejszego zastanowienia. To obciążające dla naszego organizmu. Nasza psychika też na tym cierpi. Pracodawcy często nie zdają sobie z tego sprawy albo nie chcą tego widzieć. Rozwój zawodowy jest ważny, bo dzięki niemu osiągamy nasze cele, ale często też żyjemy pod presją swoich celów, co często prowadzi do zaburzeń psychicznych. Praca jest bardzo ważna, bo dzięki niej mamy co jeść, ale to nie oznacza byśmy przeciążali swój organizm.

Jak się rozwijać zawodowo – podsumowanie

Dzisiaj w internecie można znaleźć wiele stron, które oferują nam kursy rozwojowe. Nie zawsze są to kursy z zakresu rozwoju zawodowego. Mogą to być kursy z rozwoju osobistego lub odpowiadające naszym pasjom i zainteresowaniom. Jeśli interesuje Cię marketing internetowy i lubisz pisać, zapraszamy do nas. Z nami nauczysz się wiele przydatnych rzeczy, które pomogą Ci w dalszej karierze.

Autor tekstu: Joanna Kwolek

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *