Instagram Reels – przewodnik po „rolkach”!

Około połowa populacji posiada smartfony, a ponad miliard osób aktywnie korzysta z Instagrama. Najbardziej aktywni użytkownicy pochodzą z USA, Brazylii oraz Indii. Serce to najczęściej używana ikona, a największy wzrost liczby obserwujących zdarza się w czwartek. To tylko kilka ciekawostek ze świata Instagrama, a jaką funkcję pełnią „rolki”? Sprawdźmy!

Czym są rolki na Instagramie?

Jest to jedna z funkcji na platformie. Umożliwia użytkownikom tworzenie krótkich filmów video. Są coraz bardziej popularne i stanowią ważny element strategii marketingowej wielu marek. Korzystają z niej kreatorzy treści, muzycy i artyści czy entuzjaści fitnessu i zdrowego stylu życia. To narzędzie uniwersalne, które może być wykorzystywane przez różne grupy społeczne, w różnych celach!

Historia rolki na Instagramie

Czy wiesz, że pierwsza rolka na Instagramie została opublikowana w 2020 roku? To właśnie wtedy tę funkcję wprowadzono na platformie. Była to odpowiedź na rosnącą popularność konkurencyjnej aplikacji TikTok. Zdobyła ona bowiem dużą sławę ze względu na krótkie, kreatywne filmy.

Jak zrobić rolkę na Instagramie?

Uwaga, to ważne!

Aby zrobić swoją pierwszą rolkę, można posłużyć się poniższą instrukcją:

 1. Otwórz aplikację Instagram.
 2. Przejdź do aparatu Instagrama.
 3. Wybierz opcję „Reels”.
 4. Nagraj rolkę.

W trakcie nagrywania można dodawać efekty, teksty oraz naklejki. Po zakończeniu nagrywania warto sprawdzić swoją rolkę i upewnić się, że wszystko poszło zgodnie z planem. Jeśli film przeszedł Twoją kolaudacjem, pozostaje udostępnienie.

Przeczytaj również: Odkryj tajemnice gated content – kluczowej strategii współczesnego marketingu online

Zalety Instagram Reels

Czy rolki na Instagramie mają swoje zalety? Oczywiście, jest ich kilka:

 • zasięg
 • współpraca z muzyką
 • zwiększone zaangażowanie
 • efekty i filtry.

Poprzez opcję „Odkrywaj” rolki mają szansę docierać do nowych użytkowników. Twórcy reelsów mają do dyspozycji bogatą bibliotekę utworów. W przeciwieństwie do tradycyjnych postów rolki mogą trafić do większej ilości odbiorców. Instagram Reels oferuje także szeroki wybór efektów oraz filtrów, które nadają filmom unikalny wygląd.

Rolka vs Stories!

Czym rolka różni się od popularnych relacji? Choć obie służą do udostępniania krótkich form video, to nie są takie same. Rolka może trwać 60 sekund, a pojedynczy klip na storce – 15. W kwestii widoczności – Reelsy są publikowane na profilu głównym użytkownika, a relacje na górze głównego ekranu. Stories uwieczniają z reguły spontaniczne chwile, podczas gdy rolki są przygotowywane staranniej, w konkretnym celu.

W jakim celu tworzymy rolki?

Tworzenie rolek na Instagramie może służyć różnym celom. Zależy to od osobistych potrzeb danej grupy społecznej. Można natomiast wyróżnić kilka uniwersalnych zasad, którymi są:

 • zapewnienie rozrywki
 • wzbudzanie kreatywności
 • inspirowanie innych
 • wspieranie biznesów
 • wywoływanie dyskusji.

Kilka słów o algorytmie…

Odpowiedz sobie na jedno… ważne pytanie. Czy zdarzyło Ci się zawiesić na telefonie, scrollując przez dłuższy czas Instagrama? Jeśli nigdy wcześniej tego nie robiłeś, uważaj – wciąga. Odpowiedni algorytm dopasowuje treści do naszych zainteresowań. Jeśli dana rolka ma dużą popularność, jest spore prawdopodobieństwo, że na nią trafisz. Algorytm może także brać pod uwagę jakość i treść video. Oprócz tego liczą się – interakcja przy danej rolce i użyte hashtagi.

Rola Instagrama w życiu influencera

Dla kreatywnych twórców contentu w internecie Instagram to nierzadko miejsce pracy. Budują oni swoją markę osobistą, zrzeszając społeczność z całego świata. Za pomocą różnych funkcji – np. rolek, mają możliwość promowania swoich treści. Dla wielu influencerów Instagram stanowi główne źródło przychodów. Zarabiają oni poprzez posty sponsorowane, współprace z markami czy sprzedaż własnych produktów.

Podsumowanie przewodnika!

Poznaliśmy historię rolek na Instagramie. Wiemy, czym są oraz jak je tworzyć. Oprócz tego znamy ich funkcje oraz cele tworzenia. Teraz wystarczyć przekuć teorię w praktykę!

Autor tekstu: JAKUB ROCZNIAK

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *