Pisanie e-booków – jak rzucić czytelnika na kolana

Marzysz o tym, aby skutecznie zdobywać klientów. Chcesz zbudować wizerunek swojej marki, być postrzegany jako ekspert w swojej dziedzinie. Szukasz sposobu, aby zwiększyć swoje dochody. Świetnie! Marzenia są po to, aby je spełniać, więc zabierajmy się do pracy. Wszystkie powyższe cele może ci pomóc osiągnąć pisanie e-booków. I w tym momencie wiele osób ogarnia przerażenie. Niepotrzebnie! Dzięki naszym wskazówkom zobaczysz, że nie taki diabeł straszny, jak go malują. Dobry plan to podstawa. Dzieląc duży projekt na mniejsze etapy, łatwiej ci będzie się za niego zabrać. A więc pióra w dłoń i ruszamy.

Pisanie e-booków – po co, na co, dlaczego?

Przede wszystkim, przed przystąpieniem do pisania e-booka musisz zadać sobie kilka podstawowych pytań. Dla kogo piszesz? Określenie grupy docelowej jest bardzo istotnym etapem. Musisz wiedzieć komu i co chcesz przekazać. Nie piszemy o wszystkim dla wszystkich, bo byłoby to nieatrakcyjne i nieprzydatne dla nikogo. Precyzyjnie określ cel marketingowy e-booka. Od tych dwóch kwestii będzie zależał charakter treści. Dobrze dobrany styl i zawartość da ci większą szansę na sukces.

Nie szata zdobi człowieka, ale książkę…

Już trochę tak. Okładka ma oczywiście duże znaczenie w procesie przyciągnięcia odbiorców. Ale skupmy się na treści, bo to ona da ci szansę na przeniesienie biznesu na wyższy pułap. Chcemy stworzyć tekst, który zostanie zapamiętany na długo, wywołała emocje.

Ogromną moc zjednywania sobie ludzi ma autentyczna historia. Jednak nawet najlepsza opowieść musi być dobrze przekazana, aby powaliła czytelnika na kolana. Przepracujmy więc kilka istotnych cech, o jakich powinieneś pamiętać podczas pisania e-booka.

Przystępny język – podstawa pisania e-booków

Pewnie nie raz miałeś okazję czytać recenzje różnych książek. Czy spotkałeś się kiedyś z pochwałą eksperckiej terminologii, skomplikowanych „mądrych” form? Nie? No właśnie. Prawdziwa sztuka polega więc na opisaniu nawet trudnych spraw w prosty sposób. Pisz o rzeczach prostych i oczywistych. Nie bój się, że w ten sposób traktujesz odbiorcę jak dziecko. Przekazuj mu rzeczy najważniejsze, nie zasypuj go toną faktów. Pisanie w prosty sposób jest tak naprawdę najtrudniejsze, ale ma największą wartość. Tekst musi być zrozumiały, rzeczowy, przejrzysty, a co za tym idzie ciekawy i angażujący.

Czytelna struktura – dobry schemat nie jest zły

Czy dobrze pracuje ci się przy biurku, na których panuje straszny bałagan? Większość ludzi odpowie – bałagan rozprasza. Tak samo jest z czytelnikiem. Ciężko mu się skupić na treści, w której panuje chaos. Pisanie e-booka polega też na porządkowaniu struktury tekstu. Po pierwsze: czytanie długich bloków tekstowych jest męczące i monotonne. Po drugie: formatowanie. Koniecznie zapoznaj się z tym hasłem. Stosuj wyróżnienia, cytaty, kolory, kursywę. Odpowiednia forma twojej treści da ci zatem wiele możliwości głębszego dotarcia do odbiorców, a co za tym idzie – więcej korzyści.

Wiarygodność tekstu – wizerunek autora

Mnóstwo pracy za Tobą. Wiesz, po co i dla kogo piszesz. Stworzyłeś bez wątpienia barwną, angażującą, autentyczną historię, która powali czytelnika na kolana swoją treścią i formą. Wszystko jest prosto napisane, nienaszpikowane tabelami, liczbami, łatwe do zapamiętania. Twój e-book sprawia, że klienci zyskują cenny czas – pozyskują dane, których szukali. Co jest wisienką na torcie? Co sprawi, że klient uzna twój tekst za cenny i prawdziwy, a ciebie zakwalifikuje jako eksperta w danej dziedzinie? Tekst „pisany z głowy”? Nic bardziej mylnego! Solidnie przygotowana, zamieszczona w twoim e-booku bibliografia da ci o wiele więcej w oczach odbiorcy. Powołuj się na źródła, formułując własne wnioski.

Pisanie e-booków – podsumowanie

Podsumowując, pisanie e-booka po odpowiednim przygotowaniu może być wspaniałą przygodą, która przyniesie ci mnóstwo korzyści. Nasze wskazówki pomogą ci zmierzyć się z tym trudnym, ale jakże wspaniałym wyzwaniem.

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *