Słyszeliście kiedyś o copywritingu B2B vs B2C? Nie? Nic nie szkodzi. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy, co to jest, jakie są różnice i jak wykorzystać tę technikę, aby precyzyjnie trafić do swojego odbiorcy. Zapraszamy!
Copywriting B2B – definicja
Zacznijmy od początku, czyli od definicji. B2B (ang. business to business) opisuje relację biznesową, w której obie strony są podmiotami gospodarczymi. Jako terminu roboczego możemy użyć wyrażenia “biznes dla biznesu”.
Przekładając z polskiego na polski – jest to sytuacja, kiedy firma oferuje swoje usługi lub produkty innej firmie. Aby ułatwić Wam zrozumienie, przygotowaliśmy kilka przykładów:
- Google wyświetlający reklamy,
- copywriter tworzący profesjonalne treści dla firmy,
- programista świadczący usługi informatyczne takie jak tworzenie stron lub optymalizowanie istniejących już systemów,
- agencje SEO zajmujące się pozycjonowaniem.
Zobacz też artykuł o zdalnym copywriterze: https://copyseo.pl/copywriter-zdalny/
Copywriting B2C – co to?
Wiemy, że czekaliście z niecierpliwością, więc już podajemy mam definicję. B2C (ang. business to customer) opisuje relację biznesową, w której jednej strona to firma, a druga to klient detaliczny. Tutaj terminem roboczym byłoby wyrażenie “biznes dla klienta”.
I znowu z polskiego na polski – jest to sytuacja, kiedy firma (business) oferuje swoje usługi klientowi (customer). W przypadku B2C klientem zawsze będzie osoba prywatna, a co za tym idzie, grupa odbiorców jest liczna, lecz niemożliwa do określenia. Tak jak w przypadku B2B przygotowaliśmy dla Was kilka przykładów:
- architekt wnętrz,
- fryzjer,
- markety, gdzie zakupy robią klienci detaliczni,
- doktor, który prowadzi swój gabinet.
O czym warto pamiętać? Powyższe skróty to jedynie opisy zero-jedynkowych relacji. Oczywiście może zdarzyć się tak, że przywołany w poprzednim akapicie architekt urządzi dom osobie prywatnej, jak i biuro dla firmy.
B2B vs B2C – gdzie w tym wszystkim ten copywriting?
Na razie podaliśmy Wam same definicje i przykłady, a przecież nie o tym miał być ten tekst. Ale nie martwcie się – już przechodzimy do sedna sprawy!
Jak każdy pewnie wie, każda firma ma określoną grupę odbiorców (tzw. grupę docelową), do której kieruje wszystkie komunikaty. Oczywiście wszystkie te treści należy odpowiednio dostosować, biorąc pod uwagę rodzaj klienta (czy jest to osoba prywatna, czy firma) oraz czynniki takie jak: wizerunek firmy, rodzaj treści, działania konkurencji oraz specyfikę oferty.
Copywriting B2B
Już wiemy, że B2B opisuje relację biznesową, a więc w copywritingu B2B należy unikać sformułowań przeznaczonych dla klientów detalicznych, takich jak “Kup teraz!” itp. Firmy przeglądając oferty, rozważają wszelkie za i przeciw, kalkulują zwrot z inwestycji oraz rozbierają argumenty na czynniki pierwsze. Decyzje są podejmowane na chłodno, bez pośpiechu.
W tej sytuacji warto skupić się na merytorycznych argumentach oraz zebraniu dowodów (liczby, statystyki i wykresy to Wasi najlepsi przyjaciele w tej sytuacji).
Copywriting B2C
W przypadku copywritingu B2C treści skierowane są do prywatnych klientów w różnym wieku i z różnym stopniem wykształcenia. Klienci detaliczni dokonują zakupów raczej w celach konsumpcyjnych, aniżeli inwestycyjnych.
Co za tym idzie, należy zadbać o to, aby treści były uniwersalne. Powinny być napisane prostym, zrozumiałym dla każdego językiem. Warto przemyśleć wytworzenie presji czasowej, użycie CTA oraz sposób, w jaki treść wpłynie na wyobraźnie odbiorcy.
Zobacz również artykuł o call to action, zaglądając tutaj: https://copywriting-seo.com/
B2B vs. B2C – podsumowanie
W copywritingu B2B:
- treści kierowane są do przedsiębiorstw,
- grupa odbiorców jest mała i ujednolicona,
- w ofertach przeważają wysokie ceny, inwestycja,
- treści mają charakter profesjonalny, merytoryczny i fachowy,
- najskuteczniejszymi strategiami będą: statystyki, przejrzysta i merytoryczna prezentacja optymalizacji i udogodnień.
W copywritingu B2C:
- treści kierowane są do klientów detalicznych,
- grupa odbiorców jest duża i zróżnicowana,
- w ofertach przeważają niskie ceny i konsumpcja,
- treści mają charakter prosty, emocjonalny i obrazujący,
- najskuteczniejszymi strategiami będą: wytworzenie presji czasowej, CTA, promocje.
Przedstawione przez nas relacje biznesowe, to tylko jeden z wielu czynników, które copywriterzy powinni wziąć pod uwagę podczas tworzenia indywidualnych treści. Jest to jednak fundament, który warto znać, aby móc potem poszerzać swoje kompetencje bez większych problemów.
Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz