Meta description i meta title – czym są i jak je tworzyć?

Szeroko pojęty marketing ma na celu zachęcenie ludzi do skorzystania z oferty, czy wejścia na stronę internetową. Warto więc wiedzieć, jak to robić. Pomóc w tym mogą meta description oraz meta title i w dalszej części artykułu wyjaśnimy, czym one są i jak je tworzyć.

Meta description – co to właściwie jest?

Pojęciem tym nazywamy dłuższy opis wyświetlany w wynikach organicznych. Ma on na celu nakłonienie użytkowników do wejścia na stronę. Jest on istotny z tego względu, że możemy nim zachęcić, albo niestety też zniechęcić do wizyty na stronie, czego oczywiście chcemy uniknąć.

Teoretycznie nie trzeba koniecznie zawierać fraz kluczowych w meta description, gdyż nie ma to żadnego wpływu na pozycjonowanie. Natomiast dobry i chwytliwy tekst z pewnością może wygenerować większy ruch na stronie.

Cechy meta description

Przedstawimy teraz kilka najważniejszych cech, o których warto pamiętać, tworząc tego typu opis.

Atrakcyjność

Obowiązkowo trzeba zamieścić w tym tekście korzyści, które czekają na ludzi, jeśli odwiedzą one daną stronę. Użytkownik powinien poznać możliwe zyski.

Długość

Warto wiedzieć, że istnieje limit długości dla meta description. Wynosi on +-156 znaków. Jest istotne z tego powodu, że w przypadku przekroczenia tej ilości, Google ucina tekst.

Meta description i bezpośredniość

Trzeba pamiętać, że zwracamy się do odbiorcy. Dlatego tekst piszemy w drugiej osobie liczby pojedynczej. Dzięki temu skracamy dystans między nami a użytkownikami.

CTA

CTA, czyli po rozwinięciu skrótu Call To Action. Są to sformułowaniu typu „Nie czekaj i sprawdź teraz!”. Zachęcają one użytkowników do natychmiastowego działania, a co za tym idzie odwiedzenia strony.

Czym jest meta title?

Zajmiemy się teraz drugim pojęciem, o którym jest mowa w tym artykule. Meta title jest tytułem pojawiającym się w wynikach wyszukiwania. Informuje on użytkowników, jaki temat przedstawiliśmy na danej podstronie.

Zazwyczaj wyróżniamy dwie metody tworzenia meta title:

  • tytuł + CTA;
  • tytuł + separator + tytuł strony.

Według nas lepsza jest pierwsza opcja ze względu na widoczność nazwy strony w linku.

W większości przypadków w meta title umieszcza się frazy kluczowe. Ciekawym pomysłem jest także zaczynanie każdego słowa od dużej litery.

Meta title – cechy

Teraz omówimy najważniejsze cechy meta title.

Zwięzłość

Musimy pamiętać, że jest to tytuł w wynikach wyszukiwania, a więc powinien być on krótki, ale treściwy. To oznacza, że użytkownik nie może mieć wątpliwości, o czym jest dana podstrona lub artykuł.

Długość

Długość meta title jest krótsza od meta description. Wynosi ona +-75 znaków, czyli pole manewru jest znacznie ograniczone.

Rzetelność

Stworzenie chwytliwego tytułu jest bardzo pożądane, ale trzeba uważać, żeby nie przekroczyć pewnych granic. Jeśli ludzie zorientują się, że meta title nie ma za dużego związku z rzeczywistością, to najprawdopodobniej nie odwiedzą już naszej strony w przyszłości.

Meta description i meta title – podsumowanie

  • Meta description to dłuższy opis wyświetlany w wynikach organicznych.
  • Jego celem jest nakłonienie użytkowników do wejścia na stronę.
  • Meta title nazywamy tytuł pojawiający się w wynikach wyszukiwania.
  • Ma on na celu poinformowanie użytkowników, jaki temat przedstawiliśmy na danej podstronie.
  • Oba elementy charakteryzują się kilkoma ważnymi cechami, takimi jak zwięzłość, czy rzetelność.

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *