Zlecenia w copywritingu – co powinieneś o nich wiedzieć?

W copywritingu próbować swoich sił może praktycznie każdy, co nie oznacza, że wszyscy odniosą sukces. Nie wspominając już o podstawowych kwestiach, takich jak: umiejętności, zaangażowanie czy doświadczenie, niezbędne jest także wiedzieć, gdzie szukać klientów, gdyż to właśnie zlecenia w copywritingu pozwalają zarabiać pieniądze.

Jakie są zlecenia w copywritingu i gdzie ich szukać?

Te pytania zadaje sobie mnóstwo copywriterów. Tak naprawdę sposobów na ich znalezienie jest kilka, lecz warto od razu zaznaczyć, że nie dla każdego wszystkie sposoby mogą okazać się skuteczne. Zależy to od chociażby preferencji i umiejętności. Nie można jednak absolutnie dać sobie wmówić, że nie da się znaleźć żadnej oferty. Dalsza część artykułu powinna pomóc uzyskać odpowiedzi dosłownie każdemu copywriterowi.

Facebook i portale ogłoszeniowe

Na tym bardzo popularnym portalu społecznościowym już od dłuższego czasu można znajdować również pracę. Nie inaczej jest w przypadku zleceń w copywritingu. Zakładane są grupy ogłoszeniowe, w których ludzie przedstawiają swoje oferty. Bardzo dużym ich atutem jest fakt, że aby dołączyć do takowej grupy, nie potrzebujemy praktycznie nic przygotowywać. Minusem są natomiast zazwyczaj małe stawki, aczkolwiek zwłaszcza dla początkujących copywriterów, Facebook jest całkiem ciekawym pomysłem, podobnie jak portale ogłoszeniowe typu OLX czy Oferia. Od Facebooka różnią się one tym, iż można tworzyć tam bardziej rozbudowane oferty, opisy itp. Niestety, przy tych dwóch sposobach trzeba mieć na uwagę sporą konkurencję, z którą trzeba sobie poradzić.

Giełda tekstów

Jest to bardzo dobre miejsce do rozwijania swoich umiejętności. Na giełdzie tekstów można tworzyć dowolne teksty. Nie ma narzuconej tematyki. Sami wybieramy, o czym chcemy pisać. Następnie czekamy, aż klientowi spodoba się nasz utwór i go kupi. Nie zawsze jednak proces ten szybko dobiegnie końca. Zdarza się, iż czas oczekiwania może być niesamowicie długi. Stawki też nie mogą być zbyt wygórowane, ponieważ bardzo drogie artykuły nie znajdą żadnego zainteresowania, a co za tym idzie, nie zostaną kupione. Mimo to giełda tekstów z pewnością pomaga się rozwijać w tej branży.

Własne projekty

Tworząc własne projekty, tzn. strony internetowe oraz blogi, można zarabiać niezłe pieniądze. Nie dzieje się to jednak od razu. Żeby generować zyski, trzeba najpierw wypromować taką stronę lub blog, a nie jest to łatwe zadanie, bo wielokrotnie w danej tematyce jest dużo podobnych do siebie projektów. Warto więc czymś się wyróżniać oraz, rzecz jasna, zadbać o skuteczne pozycjonowanie w wyszukiwarce.

Agencje copywriterskie

Są one stałym punktem tematu zleceń copywriterskich, aczkolwiek jednym z najtrudniejszych (jeśli nie najtrudniejszym). Dostanie się do agencji jest trudne, gdyż tam obowiązkiem jest najwyższa jakość. Ale coś za coś. Osoby pracujące w tych miejscach nie dość, że mogą liczyć na regularne wynagrodzenie, to jeszcze nie muszą się martwić o to, czy znajdą się dla niego zlecenia. Dlatego takie agencje są dla wielu copywriterów wręcz celem, do którego dążą. Można również założyć własny biznes, aczkolwiek trzeba liczyć się z konkurencją na rynku.

Zlecenia w copywritingu – podsumowanie

Zlecenia w copywritingu są aktualnie niezwykle pożądane, ale jak widać, każdy może je znaleźć. Nie wolno się załamywać, że np. na początku mało się zarabia. W copywritingu można pokonywać kolejne szczeble w karierze. Aż na końcu stać się cenionym, dobrze zarabiającym i rozchwytywanym przez klientów fachowcem. Każdy etap i każde zlecenie rozwijają bardziej, niż się na pierwszy rzut oka wydaje.

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *