MacOS czy Windows? Różnice, wady i zalety

Decydując się na zakup nowego sprzętu, musimy dobrze zastanowić się i przeanalizować swoje potrzeby. Będziemy potrzebować czegoś innego w zależności od tego, w jaki sposób zamierzamy go wykorzystywać. Chociażby odpowiedniego systemu operacyjnego. Zatem MacOS czy Windows – co powinniśmy wybrać?

MacOS vs Windows – porównanie

Warto zaznaczyć, że tak naprawdę żaden z tych systemów nie jest jednoznacznie fatalny lub zły. Każdy z nich ma zarówno swoje wady, jak i zalety, które należy wziąć pod uwagę podczas zastanawiania się nad tym, czy dla nas lepiej sprawdzi się sprzęt z systemem MacOS czy Windowsem.

W celu jak najlepszego zestawienia tych dwóch porównywanych elementów wyszczególnię kilka najważniejszych kryteriów.

1.   Cena

  • Windows: Zakres cen sprzętu z tym systemem jest naprawdę spory. Można znaleźć urządzenia zarówno za kilka, kilkanaście tysięcy, jak i takie za zaledwie kilkaset złotych. Dzięki temu raczej każdy znajdzie coś dla siebie w odpowiadającej cenie.
  • MacOS: Urządzenia od firmy Apple niestety są znacznie droższe. Chcąc zainwestować w jej produkty, należy spodziewać się wydatku na co najmniej kilka tysięcy złotych.

2.   Bezpieczeństwo

  • Windows: Jest znacznie łatwiejszym celem dla hakerów, którzy niestety świadomie i dość często wykorzystują ten fakt. Decydując się na urządzenie z Windowsem, należy też zaopatrzyć się w skuteczne programy antywirusowe.
  • MacOS: Ma wbudowane zabezpieczenia, dzięki czemu ryzyko padnięcia ofiarą ataku hakerskiego jest znacznie mniejsze.

3.   Gry

  • Windows: Posiada zaawansowaną technologię, która wspiera najnowsze tytuły wymagające wydajniejszego sprzętu. Dodatkowo dostępność do nich również jest większa.
  • MacOS: Technologia jest zdecydowanie mniej zaawansowana, przez co sprzęt może nie poradzić sobie z niektórymi grami. Także biblioteka gier jest ograniczona.

4.   Kompatybilność

  • Windows: Jest dostępny na wielu urządzeniach stacjonarnych i przenośnych od różnych producentów.
  • MacOS: Jest dostępny tylko i wyłącznie na urządzeniach z firmy Apple, co sprawia, że są one dobrze zoptymalizowane, lecz znacznie ogranicza wybór.

5.   Łatwość obsługi

  • Windows: Jest dość łatwy i intuicyjny w obsłudze. Jego popularność w pewien sposób ułatwia naukę nowym użytkownikom.
  • MacOS: Jest bardzo intuicyjny i wizualnie ładniejszy, lecz trochę różni się w obsłudze od Windowsa. Przez to przestawienie się na niego może być na początku odrobinę utrudnione.

6.     Rozbudowa

  • Windows: Jest duża możliwość rozbudowy sprzętu, na przykład o dodatkowe karty graficzne i RAM i dostosowanie go do własnych potrzeb.
  • MacOS: Urządzenia firmy Apple są zdecydowanie bardziej ograniczone w kwestii rozbudowy urządzeń. Dla przykładu, nie ma możliwości zwiększenia pamięci w urządzeniu.

7.   Wsparcie techniczne

  • Windows: Użytkowników jest wielu, a dzięki temu jest duża dostępność przeróżnych tutoriali i forów internetowych.
  • MacOS: Wsparcie techniczne ma bardzo wysoką jakość i wydajność, jednak niestety dostępność autoryzowanych serwisów stacjonarnych jest ograniczona w niektórych miejscach.

Przeczytaj również: iOS czy Android? Różnice, wady, zalety

Tu lepiej sprawdzi się Windows czy MacOS? – czyli podsumowanie

System Windows jest idealny dla graczy i ludzi, którzy potrzebują zaawansowanego, specjalistycznego oprogramowania i być może chcą w przyszłości rozszerzyć swój sprzęt, na przykład o dodatkową pamięć czy lepszą grafikę. Dobrze sprawdzi się chociażby dla nauczycieli i wykładowców, czy też osób zajmujących się informatyką, programowaniem czy przedsiębiorczością. Poza tym przystępna cena jest kluczowa dla osób z ograniczonym budżetem.

Natomiast MacOS świetnie sprawdzi się dla artystów i ludzi zajmującymi się branżami kreatywnymi, takimi jak montowanie filmów, obróbka dźwięku i projektowanie rozmaitych grafik. Firma Apple oferuje wysokie bezpieczeństwo i wydajność, bardzo ładny i estetyczny interfejs. Nie ma możliwości rozbudowy i ulepszeń swojego urządzenia. Niestety, w tym przypadku ceny są znacznie wyższe.

Autor tekstu: Aleksandra Gurgacz

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *