Matryca Eisenhowera – czym jest i jak z niej korzystać?

Pilne i ważne – pojęcia, pomiędzy którymi na pierwszy rzut oka można postawić znak równości. Różnica jednak jest tu fundamentalna, a jej dostrzeżenie pomoże dokładnie określić priorytety i zwiększyć produktywność. Macierz Eisenhowera to sposób na odnalezienie równowagi w natłoku codziennych obowiązków.

Codziennie zmagamy się z problemami i ogromem zadań do wykonania. Aż żal, że doba trwa tylko 24 godziny, bo kolejne sprawy do załatwienia wciąż spadają nam na głowę i stają się źródłem stresu. Remedium na uczucie utraty kontroli może stać się matryca Eisenhowera, zwana także macierzą Eisenhowera – narzędzie do zarządzania czasem, które pomoże nam lepiej się zorganizować.

Sprawy pilne i ważne w matrycy Eisenhowera

Twórca macierzy Eisenhowera, były prezydent Stanów Zjednoczonych Dwight Eisenhower twierdził, że „to, co ważne, rzadko bywa pilne, a to, co pilne, rzadko bywa ważne”.

Rozróżnienie zadań pilnych i ważnych ma kluczowe znaczenie w zarządzaniu naszym czasem i pomoże określić te zadania, na których priorytetowo należy się skupić.

Sprawy pilne to te wymagające natychmiastowej reakcji – często w wyniku naszych zaniedbań i odkładania ich w czasie. Ważne zadania nie wymagają szybkiej reakcji, ale są bardzo istotne w realizacji postawionych sobie celów.

Przeczytaj również: Rezyliencja w pracy – na czym polega i jak ją wzmacniać?

Schemat macierzy Eisenhowera

Matryca Eisenhowera składa się z czterech elementów, które klasyfikują nasze obowiązki na podstawie ich pilności i ważności. Umieszczenie zadań w odpowiednich kategoriach pomoże określić te, które wymagają natychmiastowej uwagi, oraz takie, których realizację można odłożyć w czasie lub w ogóle z niej zrezygnować.

  1. Pilne i ważne – zadania wymagające natychmiastowego działania. Pierwszy element matrycy Eisenhowera zawiera w sobie sprawy, które z jakiś powodów nie zostały rozwiązane wcześniej, dlatego teraz stanowią kwestie priorytetowe i powinno się je załatwić w pierwszej kolejności.
  2. Ważne, ale niepilne – zadania, które są ważne z uwagi na osiągnięcie naszych długoterminowych celów, ale nie muszą być wykonywane pod presją czasu. W tej części matrycy umieszcza się kwestie dotyczące inicjowania nowych projektów, budowanie relacji czy rozwój osobisty.
  3. Pilne, ale nieważne – zadania wymagające szybkiej reakcji, ale niemające większego wpływu na nasze życie. Mogą to być obowiązki, które udałoby się zlecić komuś innemu tak, by odciążyć swój ustalony harmonogram.
  4. Niepilne i nieważne – zadania, zajmujące nasz czas, ale nieprzynoszące większych korzyści – tzw. pożeracze czasu, do wyeliminowania. Przykładem tego typu zadań jest przeglądanie mediów społecznościowych.

Przyporządkowanie codziennych obowiązków do odpowiednich ćwiartek macierzy Eisenhowera pomoże w określeniu zadań pilnych i tych, które można zrealizować później. Ustalenie priorytetów z pewnością przyniesie korzyści zarówno na gruncie zawodowym, jak i osobistym. Pozwoli cieszyć się życiem bez ciągłego poczucia, że życie ucieka nam przez palce.

Autor tekstu: Katarzyna Czekalska

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *