Czym jest kreatywność i jak ją rozwijać?

Kreatywność niejedno ma imię. Wyróżnia nas jako ludzi na tle żywych istot. Bez niej postęp technologiczny, społeczny i kulturowy ludzkości nie byłby możliwy. Jest nam niezaprzeczalnie pomocna w wielu dziedzinach życia. Nie bylibyśmy jednak ludźmi, gdybyśmy nie sięgali po więcej, dlatego ten artykuł podpowiada, jak rozwijać własną kreatywność.

Dlaczego warto rozwijać kreatywność?

Kreatywność to wbrew powszechnej opinii domena nie tylko artystów, pisarzy i muzyków. Obecnie psychologowie twierdzą, że jest to raczej naturalny atrybut każdego człowieka od samego urodzenia, a mianowicie zdolność do stworzenia czegoś nowego, oryginalnego.

Niestety bardzo często nie dbamy odpowiednio o jej rozwijanie. W szkole i na egzaminach zadawane pytania nie wymagają kreatywnych odpowiedzi, sprawdzają jedynie wiedzę, a punkty dodawane są za odpowiedź zgodną z kluczem. Z kolei w pracy i dorosłym życiu często wykonujemy codziennie te same zadania i czynności, skutkiem czego rozwój kreatywności jest mocno utrudniony. Blokuje go też lęk przed niepowodzeniami i krytyką, innymi słowy niska samoocena i świadome zaniżanie własnych możliwości twórczych.

Mimo wszystko warto rozwijać nieszablonowe myślenie na własną rękę. Dzięki temu Twoja zdolność radzenia sobie z problemami wzrośnie, a wraz z nią szansa na lepszą przyszłość i pracę w miejscu, gdzie kreatywność jest doceniana, a wręcz pożądana. Ludzie kreatywni są postrzegani jako osoby pozytywne, ciekawe, o niespożytej energii, z milionem pomysłów na minutę, są także bardziej odporni na stres i nie boją się zmian czy podejmowania nowych wyzwań. Wychodzą częściej z inicjatywą, są bardziej tolerancyjni w stosunku do ludzi i świata oraz odporni na wpływy. Są też odbierani jako świetni rozmówcy.

Jak rozwijać kreatywność?

Własny rozwój to inwestycja, która zawsze zwróci się z nawiązką. A kreatywność można rozwijać na przeróżne sposoby, co więcej są to bardzo proste czynności, niewymagające specjalnego wysiłku czy nakładów pieniężnych. Poniższa lista przeprowadzi Cię przez najważniejsze z nich.

Znajdź czas na codzienny trening kreatywności

Rozwiązuj krzyżówki, rozmawiaj z interesującymi, kreatywnymi ludźmi lub stwórz coś od podstaw: może to być ciekawy projekt DIY, założenie bloga o interesującej Cię tematyce, napisanie opowiadania, stworzenie nowego przepisu kulinarnego, itp.

Próbuj nowych rzeczy i eksperymentuj

Wyjdź ze swojej strefy komfortu: odwiedzaj nowe miejsca, zmień stylu ubioru, czytaj nowe gatunki książek, odwiedź galerię sztuki i zastanów się nad interpretacją obrazów lub po prostu poszerzaj wiedzę w tematyce, która Cię zainteresuje na jakimś etapie życia.

Znajduj rozwiązania problemów na własną rękę

Chcesz przesadzić kwiaty do większych doniczek? Naprawić lampkę nad kuchenką? Zainstalować w garażu kamerę? Zanim poprosisz o pomoc kogoś bardziej doświadczonego w danej dziedzinie, spróbuj sam pokombinować. Nie szukaj też w internecie gotowych rozwiązań. I zupełnie nie przejmuj się niepowodzeniami. To po prostu kolejne kroki na drodze do rozwoju Twojej kreatywności.

Skup się na najbardziej interesujących aspektach Twojej pracy

Pracujesz w biurze tłumaczeń jako koordynator projektów, mimo że miałeś aspiracje na posadę tłumacza? Nic łatwiejszego: zacznij sam tłumaczyć. Programistą w firmie jesteś tylko z nazwy, bo przez większość czasu przyjmujesz tylko coraz to nowe zgłoszenia o błędach w aplikacji? Poświęć wolny czas na programowanie w domu i twórz własne aplikacje. Otworzy Ci to drogę do rozwoju kreatywnego myślenia, zwiększy Twoją efektywność i zdolność do wypracowywania nowych rozwiązań.

Czytaj książki

I mowa nie tylko o książkach dotyczących rozwoju osobistego! Nie ograniczaj się do jednego gatunku. Czytaj reportaże, biografie, beletrystykę. Obserwuj jak bohaterowie radzą sobie z problemami i wyciągaj odpowiednie wnioski. W końcu najciekawsza jest fabuła, w której nigdy nic nie idzie zgodnie z planem protagonisty.

Przeczytaj także: Prokrastynacja – czym jest i jak z nią walczyć?

Kreatywność – podsumowanie

Twórczego myślenia nie trzeba się uczyć, każdy z nas już się z nim rodzi, wystarczy tylko je konsekwentnie rozwijać i być otwartym na nowości, nie podążać utartymi ścieżkami, lecz wytyczać własne. Rozwój kreatywności wymaga nie tylko wyobraźni, wiedzy i motywacji, ale przede wszystkim działania. Działaj więc, twórz, wyjdź poza schematy, a na pewno Ci się to opłaci.

Autor tekstu: Anna Pieczyrak

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *