Prokrastynacja – czym jest i jak z nią walczyć?

Czasami trudno jest zmobilizować się do działania, bo czujesz zniechęcenie, lenistwo, zmęczenie. Jesteś mniej produktywny i kreatywny. Przekładasz, opóźniasz wykonanie zadań. Przyczyną może być prokrastynacja. Czym jest to zjawisko i jak z nim walczyć? O tym dowiesz się w niniejszym artykule.

Co to jest prokrastynacja?

To powtarzający się nawyk odwlekania, opóźniania lub przekładania czynności, mimo świadomości negatywnych skutków. Prokrastynacja ma podłoże psychologiczne i często wynika z poważnych zaburzeń i chorób. Występuje, gdy zlecony Ci projekt wykonujesz dopiero w ostatnim dniu. Nie wyrabiasz się i pracujesz w nocy, by dotrzymać terminu. Jesteś zmęczony i działasz impulsywnie.

Przyczyny prokrastynacji

Możemy ją odziedziczyć po rodzicach i dziadkach lub szukać źródła w wychowaniu. Perfekcjonizm, surowa samoocena, mała wiara we własne umiejętności również przyczyniają się do prokrastynacji. Poniżej informacje na temat pozostałych przyczyn.

Przeczytaj także: Słowa kluczowe – czym są i jak je stosować?

Nadmiar zadań

Ciągłe odwlekanie może być spowodowane braniem na siebie zbyt dużej ilości zadań. Występujące wówczas przeciążenie wywołuje panikę i dlatego przekładamy czynności.

Brak przygotowania

Czasami bierzemy na siebie wykonanie zadań, nie mając wiedzy merytorycznej, kompetencji czy planowania organizacyjnego. Wszelkie braki mogą bowiem zniechęcać i przyczyniać się do prokrastynacji.

Zmęczenie

Kondycja psychiczna i fizyczna spowodowana zmęczeniem może być przyczyną odkładania realizacji celów, bo nie masz sił do działania.

Zaburzenia i choroby

Zaliczamy do nich zaburzenia nerwicowe, histrioniczne (przesadne wyrażanie emocji, teatralność zachowań), narcystyczne, borderline (niestabilność nastroju, zaburzenia tożsamości, poczucie niespełnienia i pustki), antyspołeczne. Ponadto podłożem prokrastynacji jest fobia społeczna, objawiająca się zaburzeniami lękowymi, unikaniem kontaktu z ludźmi.

Zespół nadpobudliwości ruchowej zwany ADHD oraz depresja również powodują odkładanie realizacji działań.

Jak walczyć z prokrastynacją?

Znając już przyczyny tego zjawiska, jesteśmy w stanie go pokonać, stosując różne techniki. W jaki sposób? O tym poniżej.

Zlikwiduj zmęczenie

Jeśli czujesz permanentne zmęczenie, zadbaj najpierw o dobrą jakość snu, wypoczynek, aktywność fizyczną oraz właściwą dietę. Wypoczęty organizm lepiej pracuje.

Uwierz w siebie

Nie obwiniaj się i nie krytykuj. Niska samoocena determinuje realizację celów. Spróbuj codziennie powtarzać sobie swoje pozytywne cechy i działaj.

Zmotywuj się

Bądź gotowy do wykonania pierwszego kroku. Nie zastanawiaj się, co masz zrobić, po prostu realizuj to. Jeśli masz trudności, zastosuj regułę 5 sekund. Licz od 5 do 1. Jak dojdziesz do 1, wystartuj z działaniem.

Bądź zdyscyplinowany

Silna wola, samokontrola ułatwiają osiąganie długoterminowych celów. Ćwiczenie dyscypliny umożliwia wykonywanie prostych oraz trudnych zadań koniecznych do odniesienia sukcesu.

Stosuj metodę kanapkową

Czyli przeplatanie przyjemnych zajęć powodujących miłe doznania, z trudnymi, nieprzyjemnymi lub neutralnymi obowiązkami do wykonania. Wykorzystuj schemat naprzemienny: obowiązek, przyjemność.

Organizuj czas pracy

Planowanie z określeniem czasu niezbędnego na wykonanie czynności będzie pomocne w zwalczaniu prokrastynacji. Być może potrzebujesz niewiele czasu na wykonanie zadania, tylko rozpraszacze utrudniają Ci realizację i należy je usunąć, np.: telefon, telewizor, słodycze. Ponadto sporządź listę obowiązków i uporządkuj je od najważniejszych do mniej istotnych. Rozbij na etapy i określ długość ich realizacji. Zacznij od najtrudniejszych czynności. Codziennie staraj się wykonać jedno duże zadanie. Nagradzaj się za realizację celów, kup sobie coś, idź do kina.

Podsumowanie prokrastynacji

Znając przyczyny tego zjawiska i sposoby walki z nimi, będziesz bardziej świadomy i zdeterminowany do osiągania celów bez ich odwlekania. Pamiętaj, że od pozytywnego nastawienia zależy odniesienie sukcesu. Bo jak mawiał Winston Churchill: „Pesymista widzi trudność przy każdej okazji; optymista widzi okazję na każdym poziomie trudności”.

Autor tekstu: Aneta Szymerowska

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *