Copywriting – co to jest i dlaczego dobre teksty są tak ważne?

Szukając nowych sposobów na rozwinięcie biznesu, z pewnością nie raz spotykasz się z pojęciem copywriting. Czym jest, jakie korzyści przynosi i jak działa – odpowiedzi na te pytania znajdziesz w kolejnych akapitach.

Copywriting – co to jest?

To tworzenie różnego rodzaju treści w celach biznesowych. Mają one ściśle określone zadania i służą wywołaniu reakcji u czytelników. Copywriting przekonuje odbiorców do podjęcia działań takich jak kliknięcia, zapoznanie się z ofertą czy zakup.

Treści obejmują przede wszystkim teksty sprzedażowe i wizerunkowe, takie jak:

To także hasła reklamowe, teksty na ulotki i billboardy, scenariusze spotów reklamowych oraz inne treści, nie zawsze przeznaczone do publikacji w Internecie. Obecnie jednak to sieć ma największy potencjał, jeśli chodzi o promowanie działalności. Dlatego współczesny copywriting często służy rozwijaniu biznesu właśnie w Internecie.

Copywriting to tworzenie różnego rodzaju treści w celach biznesowych.

Jakie korzyści przynosi copywriting?

Dzięki profesjonalnie skonstruowanym tekstom osiągasz konkretne efekty:

 • Twoja witryna zyskuje widoczność w wyszukiwarce,
 • dzięki temu użytkownicy są aktywni na stronie,
 • korzystnie przedstawiasz swoją ofertę,
 • kształtujesz wizerunek eksperta w branży,
 • wokół firmy buduje się zaangażowana społeczność,
 • komunikacja z potencjalnymi klientami staje się skuteczniejsza,
 • osiągasz wyższe konwersje (pożądane działania, które odbiorcy wykonują na stronie),
 • zwiększasz sprzedaż.

Copywriting – czy jakość jest istotna?

Sposób tworzenia tekstów ma znaczenie z perspektywy zarówno użytkownika, jak i SEO. To jakość decyduje o pozycji strony w organicznych wynikach wyszukiwania. Wpływają na to takie aspekty jak:

 • poprawność językowa – treść nie powinna zawierać błędów gramatycznych, ortograficznych i interpunkcyjnych;
 • struktura tekstu – zgodna ze standardami SEO; podział na akapity, użycie nagłówków, wyróżnienia graficzne i linkowanie;
 • unikalność tekstu – kopiowanie treści zarówno z innych stron, jak i z własnej witryny obniża pozycję w rankingu; profesjonalny copywriting to tworzenie wyłącznie oryginalnego contentu;
 • obecność fraz kluczowych – świadomie wybrane i naturalnie wplecione słowa kluczowe to ważny element tekstu SEO.

Jakość tekstu a czytelnik

Podobne kryteria decydują o tym, czy odbiorca przeczyta tekst i podejmie działania. Pierwsze, na co zwróci uwagę, to wygląd treści. Z pewnością powinna być sensownie podzielona i przejrzysta. Dzięki temu odbiorca łatwo znajdzie w niej odpowiedzi na swoje pytania.

Równie ważny w copywritingu jest język. Powinien być atrakcyjny, ale przede wszystkim poprawny. Ewentualne błędy mogą odwrócić uwagę od sedna i budować nieprofesjonalny wizerunek firmy. Warto postawić na neutralne słownictwo, unikać potocznych zwrotów i podniosłych wyrazów. Krótkie i proste zdania sprawią, że tekst będzie łatwiejszy do zrozumienia.

Język korzyści i perswazja

Przede wszystkim to najważniejszy powód, dla którego tworzenie treści warto powierzyć profesjonalistom. Bez wątpienia wielu ludzi potrafi napisać kilka sensownych wersów. Istotne jest, by były one zorientowane na cel. Copywriting to więc projektowanie treści, w których każde zdanie zbliża Cię do osiągnięcia zamierzonych efektów.

Służą do tego określone techniki, takie jak perswazja i język korzyści. Dzięki nim mówisz czytelnikowi o tym, co przekonuje go najbardziej. Dajesz mu wyobrażenie przyjemności płynącej z korzystania z Twojego produktu. Wizję tego, jak zmieni on życie klienta. Ten obraz znacząco wpływa na sprzedaż. W taki sposób tekst generuje realne korzyści dla firmy.

Copywriting – podsumowanie

Treści copywriterskie, choć zoptymalizowane są pod SEO, stawiają potrzeby odbiorcy na pierwszym miejscu. Taka metoda skutecznie zwiększa zatem sprzedaż oraz tworzy pozytywny wizerunek firmy. W ten sposób dzięki copywritingowi osiągasz zamierzone cele i zadowalasz kolejnych klientów.

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *