Pozycjonowanie – poradnik SEO copywritingu

W pozycjonowaniu kluczową rolę odgrywa tekst. Pisanie zgodnie z zasadami SEO to cenna umiejętność, której trzeba uczyć się cały czas. Zatem jak pisać teksty pod pozycjonowanie? Omawiamy 3 najważniejsze aspekty SEO copywritingu: treść i wygląd tekstu oraz linkowanie.

Treść tekstów pod pozycjonowanie

Algorytmy oceniają zawartość strony pod wieloma względami. Najbardziej oczywistym kryterium jest treść.

Na co zwrócić szczególną uwagę, pisząc tekst pod pozycjonowanie?

Słowa kluczowe

Użyte frazy bezpośrednio wpływają na pozycję w rankingu. Ważne jest, aby odpowiednio je dobrać, a potem właściwie umieścić w tekście. Jak to zrobić?

Do wyboru korzystnych słów kluczowych służą konkretne narzędzia. Możesz to zrobić za pomocą Google Keywords Planner czy Google Trends. Wykorzystuj własne obserwacje i doświadczenia, aby dobierać najlepsze frazy. Gdy wiesz już, jakich słów użyć, wplataj je w tekst naturalnie.

Odmieniaj frazy i rozdzielaj je, zamiast stosować w niepoprawnych kontekstach.

To ważne, zwłaszcza gdy zawierają nazwy miejscowości: „ogrodnictwo Koszalin” trudno umieścić w sposób naturalny. Łatwiej będzie rozdzielić i odmienić frazę: „ogrodnictwo w Koszalinie”.

Gdzie umieszczać słowa kluczowe?

W treści i nagłówkach. Staraj się rozłożyć je równomiernie i niezbyt gęsto.

Frazy powinny stanowić do 3% całkowitej liczby słów tekstu pod pozycjonowanie.

Zawrzyj je szczególnie na początku tytułu oraz w nagłówkach H2. Fraza powinna znaleźć się również we wstępie.

Jakość i wartość merytoryczna

Dostosuj ją do rodzaju tekstu. Zawrzyj w poszczególnych treściach informacje, które są zgodne z celem tekstu SEO.

Tworząc opisy, pisz o wartościach i korzyściach, które przekonają klienta do zakupu. Pisząc tekst na stronę główną czy landing page, pomyśl, jakie informacje sprawią, że użytkownik zostanie na stronie i wykona kolejne kroki. Tego rodzaju treści bez wątpienia mają wyróżniać się wysoką jakością i skuteczną perswazją.

Teksty zapleczowe nie muszą być równie merytoryczne i przydatne jak artykuły blogowe czy eksperckie. Zanim przystąpisz do tworzenia tych drugich, koniecznie zrób solidny research. Sprawdź informacje w kilku źródłach i zadbaj o to, by były one realnie użyteczne dla czytelnika.

O jednym jednak powinieneś pamiętać, tworząc każdy rodzaj treści. Tekst pod pozycjonowanie musi być poprawny językowo niezależnie od przeznaczenia.

Unikalność treści

Dla stron ze skopiowanymi tekstami są przewidziane kary. Zduplikowane treści z pewnością zostaną zauważone przez algorytmy. Wpływają one negatywnie na proces pozycjonowania, a czasem całkowicie go uniemożliwiają. Dlatego warto inwestować w profesjonalny copywriting, który podchodzi indywidualnie do każdego klienta.

Wygląd tekstu pod pozycjonowanie

Nawet najlepiej napisane treści SEO nie spełnią swojej funkcji bez odpowiedniego formatowania. Algorytmy analizują, czy struktura tekstu jest przejrzysta i czytelna. To znacząco wpływa na pozycję w rankingu.

Jak wygląda dobry tekst pod pozycjonowanie?

  • Nagłówki – użyte zgodnie z hierarchią i informujące jasno o tematyce danego akapitu.
  • Listy punktowane – aby logicznie i czytelnie przedstawiać korzyści czy ważne informacje.
  • Krótkie akapity – dzięki nim czytelnik orientuje się, która część tekstu mówi o tym, co go interesuje.
  • Pogrubienia – by łatwo było wychwycić najważniejsze tezy i odpowiedzi na pytania.

Linkowanie

W treściach SEO publikowanych na innej stronie niż pozycjonowana stosujemy linkowanie zewnętrzne. Dzięki temu tworzymy zewnętrzny odnośnik do strony, którą chcemy pozycjonować. To podnosi jej miejsce w rankingu.

Warto zatem zwrócić uwagę na tekst, pod którym umieszczamy odnośnik. Powinien on jasno odnosić się do tematyki linkowanej strony i informować o treści, do której odsyła. Tekst, pod którym umieszcza się link, to kotwica lub anchor.

Wyróżniamy następujące rodzaje anchorów:

  • anchor sprzedażowy (ang. exact match) – zawiera główną frazę kluczową w podstawowej formie, np. mysz komputerowa;
  • anchor półsprzedażowy (ang. partial match) – zawiera główną frazę kluczową w formie odmienionej lub rozbudowanej, np. myszy komputerowej lub ergonomicznej myszy komputerowej;
  • brand anchor – link umieszczony jest pod nazwą firmy;
  • URL – treścią linku jest sam adres URL (jak w tym artykule);
  • anchor tła (ang. zero match) – link umieszczony jest pod tekstem skłaniającym do kliknięcia, np. sprawdź, kliknij tutaj.

Linki możesz umieszczać także pod zdjęciami i grafikami.

Teksty pod pozycjonowanie – podsumowanie

W przypadku treści SEO nie możemy mówić o przeroście formy nad treścią. Wszystkie aspekty – merytoryczne i wizualne – wpływają równie silnie na pozycjonowanie. Warto pamiętać więc o każdym z nich.

Teksty pod pozycjonowanie powinny wyróżniać się zarówno jakością, jak i przejrzystością oraz funkcjonalnością.

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *