Copywriter, content writer i ghostwriter – czy to ten sam zawód?

Content marketing  zdominowała większość działań promocyjnych w obszarze e-commerce. Zapotrzebowanie na rynku pracy na specjalistów od pisania wciąż rośnie. Twórcy sprawnie posługujący się językiem cieszą się powodzeniem. Skąd jednak wiadomo, do kogo zwrócić się z konkretną ofertą współpracy? Czym różni się copywriter, content writer i ghostwriter?

Copywriter, content writer i ghostwriter – czym oni się zajmują?

Nikomu już nie trzeba tłumaczyć, jak wartościowa dla firmy jest współpraca ze specjalistą tworzącym funkcjonalne treści. Ten szybki rozwój branży zaowocował podziałem na specjalizacje. Dziś już osoby utrzymujące się z pisania nie polują na wszystkie oferty, mogą wybierać te, z którymi poradzą sobie najlepiej. Dlatego warto wiedzieć, do kogo zwrócić się z konkretną propozycją.

Copywriter

Zadaniem copywritera jest tworzenie treści marketingowych. Mogą to byś slogany, opisy i artykuły wykorzystywane w reklamach, w prasie, w materiałach promocyjnych czy na stronach internetowych. Często odpowiada on również za całą koncepcję danego projektu, układa scenariusze reklam lub spotów, tworzy infografiki i prezentacje. Praca copywritera ma służyć promocji marki i zwiększeniu sprzedaży.

Content writer

Content writer jest autorem specjalistycznych treści, które zawierają strukturę pod SEO. Są to przede wszystkim różnego rodzaju artykuły, informacje, kursy i poradniki zamieszczane na stronach internetowych.  Ich celem jest zainteresowanie czytelnika i utrzymanie jego uwagi. Takie treści pomogą również zbudować wizerunek marki i wzbudzić zaufanie odbiorców, jednak głównym celem pracy content writera jest zwiększenie pozycjonowania i widoczności firmy.

Ghostwriter

Ghostwriter jest twórcą, piszącym anonimowo, który pełnię praw do swoich tekstów przekazuje zleceniodawcy. Efekty jego pracy zmawiający może wykorzystać w dowolny sposób, może je również modyfikować i podpisywać własną marką. Ghostwriterzy tworzą każdy rodzaj zamówionej treści, jednak najchętniej angażowani są do pisania materiałów eksperckich, które budują wizerunek marki – eksperta/lidera opinii oraz do marketingu szeptanego.

Skąd wiadomo kogo wybrać?

Aby zdecydować z kim lepiej nawiązać współpracę – copywriterem, content writerem czy ghostwriterem, konieczne jest określenie potrzeb marki.

Firma, która prowadzi duże kampanie marketingowe, realizowane w różnych kanałach, powinna postawić na współpracę z copywriterem. On pomoże stworzyć koncepcję przekazu, który będzie spójny i atrakcyjny dla odbiorców.

Content writer będzie najlepszym wyborem dla firm, które funkcjonują i prowadzą działania marketingowe w Internecie. Współpraca ze specjalistą napędzi ruch na stronie oraz świadomie zbuduje wizerunek marki.

Remedium na problemy z opinią o firmie będzie ghostwriter. Osoba pisząca naturalnym i wiarygodnym językiem może wzbudzić zainteresowanie marką wśród społeczności na forach, stronach internetowych i w grupach tematycznych na Facebooku. Tego typu konfrontacja opinii pozwala dostrzec słabe strony produktu oraz przygotować się na odpieranie krytyki.

Copywriter, content writer i ghostwriter – podsumowanie

Choć często nazwy copywriter, content writer i ghostwriter używane są zamiennie, warto znać niuanse, dzięki którym można je odróżnić. Oczywiście niejednokrotnie zdarza się, że twórcy-freelancerzy lub pracownicy mniejszych firm wykonują zadanie, które leżą w kompetencji wszystkich trzech specjalizacji. Jednak warto pamiętać, że wraz z rozwojem branży podziały między tymi zawodami będą się wyostrzać i w konsekwencji prowadzić do stworzenia oddzielnych stanowisk pracy.

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *