Guest blogging – skuteczny sposób promocji bloga

Guest blogging to nic innego jak wpisy gościnne zamieszczane na cudzej platformie. Jakie korzyści się z tym wiążą i jak to zrobić? W poniższym poście postaram się przybliżyć to zagadnienie.

Guest blogging – po co?

Dlaczego, właściwie miałbyś pisać wysokiej jakości artykuły i publikować je na czyimś portalu? Już odpowiadam. Przede wszystkim dlatego, że jest to idealny sposób na promocję Twojej działalności i wyjście do większego grona odbiorców.

Przykładowo – jesteś grafikiem. Chcesz wypozycjonować bloga, w którym piszesz o zawodzie grafika. Istnieje mnóstwo portali o tematyce marketingowej, które potrzebują właśnie Ciebie, jako eksperta w danej dziedzinie. Portal zyska nową publikację, a co z Tobą? Co na tym zyskasz?

Korzyści płynące z guest blogging

Wpis gościnny to sytuacja win-win, w której obiektywnie, Ty zyskujesz więcej.

  • zwiększasz zewnętrzne linkowanie, które poprawia Twoją pozycję w Google;
  • umacniasz miano eksperta w danej dziedzinie;
  • kierujesz ruch na swoją witrynę.

Na co należy zwrócić uwagę?

Wystarczy stworzyć wysokiej jakości post, który nie był jeszcze publikowany i znaleźć witrynę, portal, czy blog o podobnej tematyce, odezwać się do jego twórcy i nawiązać współpracę. Brzmi banalnie, ale należy pamiętać o kilku ważnych sprawach.

Wybór platformy

Pamiętaj, że portale potrzebują twórców i ich treści, bo na tym opiera się ich działalność, ale nikt nie chce być platformą, która reklamuje czyjś biznes. Tego typu strony, starannie dobierają treść, którą publikują, tak aby trafiały do ich sprecyzowanego grona odbiorców, a wpis gościnny musi się wpisywać w tę kategorię.

Wskazówka: ważne, żeby strona, na której chcesz opublikować post, była wysoko w wyszukiwarkach Google, dzięki temu zyskasz wyższe zaufanie w Google.

Twoje zaangażowanie

Przede wszystkim to, że napiszesz tekst, wcale nie znaczy, że zostanie on zaakceptowany i opublikowany. Wszystko więc mocno zależy od Twojego zaangażowania jako twórcy. Twój blog powinien być staranny, a treść zamieszczana systematycznie. W ten sposób będziesz wyglądał na poważnego wspólnika.

Jakość i jeszcze raz jakość

Nie traktuj guest bloggingu jako darmowe źródło reklamy. Nie pisz o sobie, a staraj się przekazać wiedzę, którą posiadasz i której potrzebują czytelnicy. Staraj się nie upychać linków tam, gdzie się tylko da, ale zamieść jeden odnośnik na swoją witrynę w miejscu, gdzie to jest wskazane (np. odnośnik do innego artykułu).

Pisząc artykuł gościnny, skup się na tym, aby treść była wysokiej jakości i niosła wartość merytoryczną. Przede wszystkim będzie to Twoja wizytówka w zewnętrznym świecie.

Pozycja eksperta

W stopce, na końcu tekstu zamieść swój krótki opis i to, czym się zajmujesz. Imię, nazwisko i nazwa firmy bądź witryny oraz zdjęcie obok daje poczucie, że za tekstem stoi człowiek.

Guest blogging – podsumowanie

Podsumowując, guest blogging to idealne narzędzie do promocji swojego bloga. Pomagając sobie nawzajem, obie strony mogą zatem wiele zyskać.

Pamiętaj, tort jest tak duży, że dla każdego wystarczy po kawałku.

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *