Autentyczny copywriting, czyli poczuj się jak ryba w wodzie

Autentyczny copywriting to istny miód dla uszu każdego copywritera. Oznacza to swobodny styl pisania. Jaki? Taki jaki tylko sobie zamarzysz. Autentyczny, bo Twój. Jedyny. Niepowtarzalny. Na tym polega cała magia pisania. Każdy posiada swój nietuzinkowy, unikatowy styl. Poza tym, jeśli robisz to, co lubisz, w sposób, który najlepiej wyraża Ciebie – to poczujesz się jak ryba w wodzie. Właśnie dokładnie wtedy, gdy czujesz, że możesz pisać w sposób, w jaki chcesz. Przelewać na kartkę lub klawiaturę potok słów dokładnie w takim tempie, w jakim chcesz, używając stylu jakiego chcesz i pisząc na tematy jakie chcesz. To takie proste. Zauważ, że najlepsze Twoje teksty powstają na tematy, które Cię naprawdę interesują i pochłaniają. Przyjemnie się pisze o tym, co tak bardzo Cię interesuje, że tracisz w pewnym momencie poczucie czasu. Jeśli coś pochłania Cię do reszty, to właśnie jest autentyczny copywriting.

Copywriting bez lania wody

Autentyczny copywriting to pisanie tekstów zgodnie z Twoim stylem. Często oznacza to pisanie wprost – najlepiej w pierwszej osobie liczby pojedynczej. Załóżmy, że reklamujesz danie główne włoskiej restauracji o nazwie „Mediolan”. Przyjemniej się czyta 1 nagłówek artykułu:

  1. „Mediolan”? Najlepsze risotto jakie w życiu jadłam!” niż
  2. W  „Mediolanie” możecie zjeść risotto swojego życia”

Pierwszy nagłówek ma w sobie werwę, świeżość, akcję. Czujesz, że to risotto naprawdę może być nieziemsko smaczne! Przy czym druga część to typowy „suchar”. To zdanie ociężałe, przytłaczające, zupełnie jak nudne menu włoskiej knajpy. W pisaniu chodzi zatem o lekkość. Żeby każde kolejne zdanie wciągnęło Cię na tyle, żebyś miała ochotę czytać dalej.

Autentyczny copywriting –  telepatia przed komputerem

Czym jest pisanie? Wielu pisarzy, copywriterów, autorów tekstów od lat sprzecza się co do odpowiedzi na to pytanie. „To czysta telepatia” – według S.Kinga. Ja też tak uważam. Jeśli napiszę Ci teraz: 

Na środku garażu stoi czerwone sportowe auto na żółtych kaflach. Na dachu czarną farbą olejną niedbale napisano liczbę 1500 %. W środku auta na tyle siedzi mały pies, który gryzie kość i radośnie macha ogonem.

Czy widzimy oboje to samo? Myślę, że tak! Oczywiście musielibyśmy się spotkać i porównać nasze wrażenia. Oczywiście będą pewne różnice. Ty możesz widzieć bardzo mocno żółte kafle wręcz neonowe a ja mogę zobaczyć te kafelki w kolorze jasnej wyblakłej cytryny. Także kwestia auta jest dyskusyjna. Ja mogę zobaczyć szybkiego sportowego czerwonego jak lipcowe czereśnie jaguara, ty możesz zobaczyć czerwone ferrari. Mamy jeszcze psa. Każdy z nas zobaczy innego.

Z pewnością najciekawszym elementem jest tu napis 1500%. Niespotykany. To widzimy wszyscy. Niczego wam nie powiedziałam. Nie otworzyłam nawet ust. Przeczytaliście. Wysłałam do was czerwone auto stojące na żółtych kafelkach z czarną cyfrą na dachu. Każdy z nas to widzi. Nie przebywamy nawet w tym samym mieście ani nawet pokoju. Dzielą nas setki kilometrów. Jednak jesteśmy blisko. Nasze umysły się spotykają. Odebraliście to wszystko, co chciałam Wam pokazać, zwłaszcza czarną cyfrę 1500 %. To jest właśnie przykład telepatii za pomocą słów. To nie żadne czary mary. Pisanie – to sposób na to, żeby pokazać Wam to, co chce żebyście zobaczyli oczami swojej wyobraźni.

Driftowanie za pomocą słów

Ludzie lubią czytać o swoich zainteresowaniach. Przede wszystkim takich tekstów poszukują w internecie. Lubią dowiedzieć się czegoś nowego. Niekoniecznie za to zaglądają na blogi i strony internetowe z tematyką, która ich niespecjalnie interesuje. Wydaje się to dość logiczne. Autentyczny copywriting to świetny pomysł aby zatrzymać na dłużej grono Twoich odbiorców. Każdy autentyczny artykuł przyciąga nowych czytelników. Diabeł tkwi w szczegółach.

Czym zatem jest ten szczegół? To Twój swobodny styl pisania. Jeszcze jakiś czas temu ten rodzaj copywritingu był przeznaczony wyłącznie dla blogerów i freelancerów. Dziś stał się świetną strategią marketingową dla dużych prężnie rozwijających się firm. Kto raz postawił na autentyczność swoich tekstów, wie jaką ma ona moc. Przyciąga nowych czytelników. Ważne jest, że autor nie tworzy swoich tekstów pod charakter danej firmy. Wręcz przeciwnie! Stosuje więc swój własny styl, który można rozpoznać już od pierwszych zdań w opublikowanych artykułach. Obecnie nawet kancelarie prawnicze, które wbrew pozorom mogą kojarzyć się z nudnym prawniczym językiem, w swoich ofertach na przekór przyjętym regułom korzystają z autentycznego copywirtingu. Bo to przynosi o wiele więcej korzyści niż szablonowe nudne oferty.

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *