Ile artykułów widzisz na stronie, w ile z nich klikniesz, a ile przeczytasz, to trzy zupełnie różne liczby. Internet jest przepełniony informacjami i czytanie wszystkich jest po prostu niemożliwe. Dlatego w dziennikarstwie czy copywritingu stosuje się zasadę odwróconej piramidy, dzięki której przyciąga się i zatrzymuje uwagę odbiorcy. W tym artykule dowiesz się jak pisać, żeby treść była nie tylko klikana, ale też czytana.
Na czym polega zasada odwróconej piramidy?
Pamiętasz jeszcze z czasów szkolnych, jak pisać rozprawkę? Mało znaczący, wprowadzający do tematu wstęp. Ważne i nasycone informacjami rozwinięcie. Kluczowe wnioski w zakończeniu. Taki układ nie sprawdzi się, kiedy musisz walczyć o odbiorcę.
Jak czytamy?
Zasada odwróconej piramidy powstała w oparciu o sposób przyswajania treści przez czytelników. Dzisiejszy odbiorca zaczyna od przeskanowania wzrokiem tytułów publikacji. Wybierze najciekawsze i przeczyta lead, czyli kilka pierwszych zdań. Dopiero na tej podstawie podejmie decyzję, czy przejdzie do właściwej treści.
Jednak to nie gwarantuje jeszcze sukcesu. Kiedy na początku rozwinięcia nie przekaże się istotnych informacji ani nie wzbudzi zainteresowania, czytelnik po prostu zrezygnuje z dalszej części.
Przeczytaj również: Zasady SEO copywritingu – jak pomagają w promowaniu stron?
Kompozycja odwróconej piramidy
Nikt nie ma czasu czytać całego tekstu, żeby najważniejsze wnioski znaleźć na końcu. Dlatego, zgodnie z zasadą odwróconej piramidy, kompozycja tekstu powinna wyglądać następująco:
- Tytuł – stanowi esencję tekstu, zawiera najistotniejszą informację, w jednym, prostym zdaniu, określa o czym będzie artykuł.
- Lead – najważniejszy (zaraz po tytule) element publikacji, który uwzględnia najistotniejsze szczegóły treści, bez zbędnego rozwijania wątków.
- Rozwinięcie – centralny element artykułu, pogłębiający treść, uzupełniający informacje i rozwijający wątki poboczne.
- Zakończenie – najmniej istotne z perspektywy treści, w dobie dziennikarstwa traktowane jako zbędny element, który czasami zostanie usunięty. Choć zakończenie nie odgrywa znaczącej roli, warto w kilku prostych zdaniach podsumować tekst, żeby nie pozostawiać czytelnika „w zawieszeniu”.
Zastosowanie w praktyce
Przejdźmy zatem od teorii do praktyki. Jak sprawić, żeby użytkownicy przeczytali Twój tekst od początku do końca? Wystarczy pamiętać o kilku prostych zasadach:
- Zacznij od konkretów. Jeśli w pierwszych zdaniach nie odpowiesz na pytanie czytelnika, stracisz jego uwagę. Zadbaj o prosty przekaz, wyszczególnij już na wstępie najistotniejsze wątki, a rozwijanie ich pozostaw na dalszą część tekstu.
- Pamiętaj do kogo piszesz. To, co dla Ciebie najistotniejsze, wcale nie musi takie być dla odbiorców. Dlatego zastanów się dobrze, czego szuka czytelnik i wybierając kluczowe informacje przyjmij jego perspektywę.
- Odpuść poetyckość i lanie wody. Długość tekstu nie świadczy o jego wartości. Czytelnicy cenią swój czas, dlatego wolą konkretne informacje w przejrzystej formie.
- Uporządkuj treść. Informacje bardziej atrakcyjne podaj na początku. Natomiast te mniej ciekawe zamieść dalej w tekście. Pamiętaj przy tym, że cała treść powinna być interesująca.
Zasada odwróconej piramidy a pozycjonowanie
Powszechna digitalizacja handlu i mediów znacznie ułatwiła dotarcie do odbiorców. Pamiętaj jednak, że do grona Twoich czytelników dołączyły boty wyszukiwarki Google, które analizują treść i decydują o jej widoczności. Jednym ze sposobów, na poprawę pozycjonowania jest właśnie zasada odwróconej piramidy.
Frazy kluczowe
Już na początku pisania tekstu musisz ustalić, na jakie zapytanie użytkowników ma się wyświetlać. Konieczne jest zawarcie go w treści. Pozostaje pytanie – gdzie?
- Zgodnie z odwróconą piramidą, najważniejsze części tekstu to tytuł oraz lead. Dlatego te dwa elementy powinny zawsze zawierać frazę kluczową.
- Podobna zasada dotyczy głównych podtytułów, porządkujących najważniejsze wątki tekstu.
- Natomiast w samej treści, słowa kluczowe powinny pojawić się tylko kilka razy. Nadużywanie ich może przynieść skutek odwrotny do pożądanego.
Zasada odwróconej piramidy pomaga uporządkować tekst, uatrakcyjniając ją dla wszystkich odbiorców. Pamiętaj o niej publikując swoje teksty w Internecie.
Autor tekstu: Joanna Skuza
Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz