W czasach natłoku informacji i przeciążenia wszelkich dostępnych mediów nachalnymi spotami reklamowymi, ciekawą alternatywą dla przedsiębiorców działających online może się okazać treść sponsorowana. Czym więc taki tekst różni się od zwykłego artykułu? Czy taka forma reklamy jest skuteczna? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule – zaczynamy!
Treść sponsorowana, czyli co?
Najprościej ujmując, za artykuł sponsorowany uznajemy treść przygotowaną do publikacji poza naszą stroną firmową. Jego zadanie – zwiększenie pozycjonowania witryny poprzez pozyskanie linkowania zewnętrznego.
Na pierwszy rzut oka nie różni się on innych tekstów blogowych umieszczanych w sieci. Jak zatem rozpoznać treść sponsorowaną?
- czytelnik musi w czytelny sposób zostać poinformowany, że właśnie przegląda artykuł sponsorowany (art. 36 pkt 3, Prawo prasowe) – zwykle wzmianka znajduje się zaraz pod tytułem;
- w treści odnajdujemy odnośnik do strony docelowej (naszej), może w samym tekście zostać wymieniona nazwa naszego produktu lub firmy, jednak sam artykuł nie stanowi pełnej oferty handlowej.
Cechy profesjonalnego tekstu sponsorowanego
Sama struktura tekstu wygląda tak, jakbyśmy czytali standardowy artykuł w sieci. Jego zadaniem jest:
- przekazanie merytorycznej wartości dla użytkownika,
- zainteresowanie czytelnika omawianym zagadnieniem i
- skłonienie do kliknięcia linku, aby użytkownik mógł dowiedzieć się więcej, konkretnie o naszych produktach/rozwiązaniach, które w artykule zostały dyskretnie wskazane.
Więcej informacji o strukturze tekstu znajdziesz na blogu Ghostwriters!
Taki artykuł oferuje firmie zdecydowanie więcej możliwości niż standardowa reklama umieszczana w prasie czy na bilbordach. Ponieważ, w tym przypadku, czytelnik może sam podjąć decyzję czy kliknie odnośnik i zapozna się z naszą ofertą. Tradycyjna reklama takiej opcji nie przewiduje, zarzucając nas swoją treścią w radiu, telewizji, lokalnej prasie, nawet na przystanku autobusowym. Przekaz jest z góry narzucony, informacja trafia do wszystkich – nawet, i w zasadzie przede wszystkim, osób niezainteresowanych naszą ofertą. Zwykle przynosi to efekt odwrotny od zamierzonego.
Zasady tworzenia treści sponsorowanych
Najważniejsze informacje, jakimi się kierować podczas tworzenia idealnego tekstu sponsorowanego:
- używaj strony czynnej;
- pisz w czasie teraźniejszym;
- stosuj język korzyści, stwierdzenia z pozytywnym wydźwiękiem.
Przykład – audiobooki dla dzieci
Załóżmy, że posiadasz platformę oferującą audiobooki dla najmłodszych. Z reklamą nie dotrzesz do dzieci, ponieważ to nie one dokonują zakupu. Zlecasz więc napisanie artykułu, w którym copywriter wymieni korzyści wynikające z odtwarzania dzieciom audiobooków:
- więcej czasu dla rodziców,
- dzieci zapoznają się z ciekawą literaturą, dostosowaną do ich wieku,
- pobudzenie wyobraźni, nauka skupienia;
- ratunek dla rodziców podczas długich podróży.
W trakcie artykułu zamieszczasz więc grafikę z chwytliwym tekstem i nazwą lub logo Twojej firmy z przekazem, że Ty posiadasz cały portal z książkami w wersji wideo właśnie z myślą o dzieciach. Może nawet copywriter (o copywriterze więcej informacji w tym miejscu: https://content-seo.pl/) wymieni w tekście Twoją firmę jako przykład, gdzie takich nagrań szukać. Tekst publikujesz na portalach dla rodziców.
Treść sponsorowana – podsumowanie
Podsumowując, zlecanie treści sponsorowanych otwiera nowe możliwości przedsiębiorcom, którzy starają się dotrzeć do klienta online. Wszechstronny napływ przekazów zniechęca do podejmowania jakichkolwiek interakcji po stronie odbiorcy. Ciekawą alternatywą stają się teksty sponsorowane, które w sposób dyskretny, acz skuteczny, zachęcają do zapoznania się z naszą ofertą, głównie dzięki linkowaniu zewnętrznemu. A to przy okazji poprawia nasze pozycjonowanie w sieci.
Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz