Content Management Systems to narzędzia informatyczne, dzięki którym tworzenie treści na stronach internetowych możliwe staje się również dla osób, które ani nie posiadają specjalistycznej wiedzy technicznej, ani też umiejętności, którymi zazwyczaj operują doświadczeni programiści. O tym, czym różnią się poszczególne systemy oraz który z nich naszym zdaniem najlepiej wybrać, dzielimy się w poniższym artykule.
Zalety systemów CMS
Oprócz wspomnianej przystępności dla osób początkujących, jak i wynikającej z niej prostoty użytkowania, do plusów omawianych systemów należy również dopisać opcje zaadaptowania poszczególnych narzędzi do naszych nawet najbardziej wysublimowanych oczekiwań. Za duży atut uchodzić może też szeroki wybór gotowych rozwiązań. Niewątpliwą zaletą CMS jest z pewnością także bezpłatny dostęp do wielu spośród nich.
Czym kierować się przy wyborze CMS?
Każdy z systemów ma swoje wady i zalety. Przed zdecydowaniem się na jedną z opcji, wskazanym jest ustalić priorytety działalności, którą wspierać ma obsługująca ją witryna internetowa. Dzięki temu możliwym stanie się dobranie CMS w taki sposób, aby charakterystyka jego funkcjonalności sprzyjała najlepszym dla nas rozwiązaniom.
Przeczytaj również: Naukowe bazy danych – czym są i jak z nich korzystać?
Następnie pod rozwagę należy wziąć:
- Nasz budżet.
- Popularność danego CMS, a tym samym dostępność zasobów szkoleniowych oraz pomoc merytoryczna niesiona ze strony użytkującej go społeczności.
- Intuicyjność obsługi wybranego narzędzia w odniesieniu do reprezentowanych przez nas umiejętności.
- Możliwość dostosowania oferowanych przez konkretny system funkcji do charakteru prowadzonej witryny.
- Obecność narzędzi SEO wspierających widoczność strony internetowej w sieci.
Jakie są rodzaje systemów CMS?
Jedną z dróg podziału omawianych systemów jest typ licencji ich oprogramowania. W ten sposób wyróżnić można:
- bezpłatne systemy typu open source,
- rozliczane w formie terminowego abonamentu systemy software as service (SaaS),
- spersonalizowane i kosztowne systemy autorskie.
Które CMS są najbardziej znane?
Na początku warto sięgnąć po darmowe narzędzia, zwłaszcza że niektóre z nich umożliwiają tworzenie stron w wystarczająco profesjonalny sposób. Są nimi np.:
- WordPress – charakteryzuje go prostota i ogrom oferowanych możliwości jednocześnie. Polecany jest szczególnie do tworzenia stron firmowych oraz blogów.
- Joomla – posiada wyjątkowo aktywną społeczność. Oprócz bardziej zaawansowanych witryn internetowych, doskonale sprawdzi się również przy obsłudze portali społecznościowych.
- Drupal – konieczna może się okazać podstawowa wiedza z zakresu programowania. Przeznaczony jest do zaawansowanych projektów, w tym do internetowych aplikacji.
- Magento – wyróżnia go interfejs bogaty w funkcje e-commerce. Z tego powodu dedykowany jest on szczególnie do sklepów internetowych.
Który CMS wybrać?
Ostatecznie, naszą decyzją powinny kierować indywidualne potrzeby i preferencje. Najlepszą radą będzie sugestia, by jeszcze przed wyborem wstępnie przetestować kilka systemów pod kątem efektywności działań w późniejszej pracy.
Autor tekstu: Katarzyna Sikora
Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz