Czy warto iść na studia językowe? Perspektywy zatrudnienia

Za Tobą matura i czas na podjęcie ważnej decyzji o kierunku dalszego kształcenia? A może już należysz do studentów studiów językowych? Zostań z nami i poznaj najpopularniejsze perspektywy zatrudnienia po zdobyciu tytułu licencjata.

Czy warto studiować kierunki językowe?

Studia ściśle związane z nauką języka obcego wciąż należą do grupy kierunków najchętniej wybieranych przez przyszłych studentów. Należy mieć jednak na uwadze fakt, iż wszelkiego rodzaju studia filologiczne wiążą się także z przyswajaniem nowej wiedzy o literaturze, kulturze, historii języka. Dla tych, którzy mimo wszystko interesują się nauką języków obcych, ale nie chcą studiować wyżej wymienionych przedmiotów charakterystycznych dla kierunków filologicznych, alternatywną opcją będzie lingwistyka stosowana.

Połączenie pasji do języka z rzetelną nauką oraz świadomy, własny wybór ścieżki nauczania gwarantują studentom pełną satysfakcję z podjęcia wyboru nauki na kierunkach językowych. Jednak stając przed taką decyzją, warto pamiętać, że studia te potrafią być bardzo wymagające, dlatego samodyscyplina i gotowość do ciężkiej pracy są niemalże kluczowymi wytycznymi u potencjalnego kandydata.

Sam kierunek to jednak nie wszystko. Zarówno przyszli, jak i uczący się już studenci mają także obowiązek wybrać dostępną specjalizację, która wyznacza dokładniejszy plan prowadzonych zajęć. Najczęstsze z nich to nauczycielska oraz tłumaczeniowa, ale to nie jedyne dziedziny, w których można się spełniać po ukończeniu studiów językowych.

Przeczytaj również: Kursy pisarskie – czy warto i jakie wybrać?

Perspektywy zatrudnienia po studiach na kierunkach językowych

Ukończenie studiów filologicznych lub lingwistycznych otwiera wiele ścieżek zawodowych. Obecnie niemal każdy pracodawca docenia, a czasami nawet wymaga sprawności posługiwania się językiem obcym w zaawansowanym stopniu. Umiejętność ta jest znaczącym atutem na rynku zatrudnienia.

Nauczyciel języka obcego

Po obronieniu tytułu licencjata i ukończeniu specjalizacji nauczycielskiej można mieć niemalże pewność, że znalezienie pracy w placówkach oświatowych to tylko kwestia czasu.

Tłumacz/lektor

Przekład tekstów literackich bądź użytkowych, tłumaczenia ustne lub napisów do filmów i seriali to tylko niektóre z gałęzi rodzajów pracy wykonywanej przez profesjonalnych tłumaczy. Gdy zdasz uprawniające do wykonywania zawodu egzaminy państwowe, możesz zostać nawet tłumaczem przysięgłym.

Administracja państwowa, przedsiębiorstwa gospodarcze, ambasady

Wszelkie miejsca, w których znajomość języka obcego wymagana jest na najwyższym poziomie. W kontaktach międzynarodowych lub reprezentowaniu swojego państwa w obcym kraju osoba, która ukończyła studia na kierunku językowym, jest wręcz wymarzonym kandydatem do obsadzenia w tak ważnej roli.

Podsumowanie

Gdy stoisz przed wyborem przyszłego kierunku kształcenia, wnikliwa nauka języka i o języku jest Twoją pasją, a ciężka praca nie jest Ci straszna, warto zdecydować się na studia językowe. Oferują one ciekawe specjalizacje, które jeszcze bardziej przybliżą Cię do wykonywania wymarzonego zawodu. Możliwości po tym kierunku jest naprawdę wiele.

Autor tekstu: Monika Matuszak

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *