Czym jest storytelling i jak go wykorzystać?

Copywriting, mimo że opiera się na pisaniu tekstów, nie przywołuje na myśl obrazu pisarza snującego historie chwytające za serca. Nic dziwnego, marketing nie jest pisaniem książek. Jeżeli tak pomyślałeś, mamy dla Ciebie niespodziankę – storytelling jest wspaniałą formą perswazji. Dlaczego? Ten artykuł szybko odpowie na to pytanie!

Opowiedz mi bajkę

Zacznijmy od początku, czym dokładnie jest storytelling? Tłumacząc słowo na polski, jest nim gawędziarstwo, tworzenie historii. Człowiek od czasów prehistorycznych nakreślał przed swoimi słuchaczami przejmujące opowieści. Czasem dla przestrogi, czasem dla zabawy. Nic tak nie budzi w nas emocji, jak dobrze opowiedziane historie. Suche fakty, choć mogą zostać szybko przekazane, nie interesują tak bardzo, jak kwiecisty język gawęd. Jako copywriter wykorzystaj to, aby pochwycić uwagę czytelnika.

Emocje

Zadaniem reklamy jest zachęcić nabywcę do kupienia produktu, prawda? Żeby do tego doprowadzić, wykorzystywanych jest wiele technik. Większość z nich jest oczywista – call to action, język korzyści – jednak są i takie, które zaskakują, mimo że nie powinny. Dobrze skonstruowane opowieści budzą w nas emocje, czasem niezwykle silne, a co z nami robią emocje? Zachęcają do działania. Niech konsument pożegna się z logiką i zacznie kierować się sercem, a tworząc odpowiednią narrację, właśnie to uzyskasz.

Storytelling najkreatywniejszą z broni

Są reklamy, które stają się fenomenem. Obiegają Internet z prędkością światła, pojawiają się na językach ludzi z całkiem innych kultur. Jakiś czas temu na YouTube pojawiło się wyzwanie, żeby obejrzeć pewną liczbę filmików bez uronienia choćby jednej łzy. Te, od których oczy natychmiast zaczynały się szklić, były właśnie reklamami. Pamiętamy je do dziś, choć pochodzą z rynku azjatyckiego. Bliższe naszemu sercu, mogą być reklamy portalu Allegro na Boże Narodzenie. Zwróciły uwagę ogromnej liczby ludzi.

Krótko, szybko i do celu?

Reklamy stają się coraz krótsze, coraz bardziej krzykliwe. Dlaczego więc to storytelling ma przynieść pozytywne rezultaty? Ponieważ kochamy dobre historie. Reklama z Allegro trwała dwie minuty, wspomniany spot ponad sześć, mimo to były aktywnie wyszukiwane przez użytkowników Internetu. Wystarczyło, że jedna osoba je obejrzała i pocztą pantoflową rozeszła się wieść o poruszających i wciągających spotach. Nic dziwnego, od wspaniałych opowieści bardziej kochamy tylko jedną rzecz – dzielenie się nimi.

Najważniejsze cechy

Aby stworzyć dobrą historię, nie wystarczy być jedynie kreatywnym, należy znać się na emocjach. Przedstawione wydarzenia muszą rezonować z ludźmi. Nie trzeba jednak na siłę wymyślać niespotykanych scenariuszy, kiedy to proza życia najlepiej spełni się w rozbudzeniu emocji. Bądź subtelny! Siłą storytellingu nie jest nachalność, a kreowanie wizji świata, w której konsument zapragnie żyć. Stań się kowalem słów, jednak zamiast grubo ciosanych zdań, pozwól sobie na finezję i delikatność. Literatura piękna Ci w tym pomoże.

Storytelling to tylko pisanie historii?

Niekoniecznie. Żeby skutecznie wykorzystać storytelling w swoich tekstach, nie musisz od razu tworzyć kompletnego dzieła literackiego, choć zdarza się, że reklama stanie się jedynie malutkim fragmentem całości. Kluczem do sukcesu jest wpływanie na wyobraźnię czytelnika, a do tego wystarczą jedynie umiejętnie dobrane przykłady, które nakreślą odpowiedni obraz w jego umyśle. Baw się słowem. Przeplataj informacje z pasującymi opowiastkami. Stwórz swój własny niepowtarzalny styl przekazywania informacji.

W skrócie

  • Storytelling to umiejętność tworzenia historii, które zainteresują klienta
  • Emocje obudzone przez odpowiednią narrację zachęcą do podjęcia działania
  • Dobra fabuła może sprawić, że ludzie zaczną dzielić się reklamą między sobą
  • Kreatywność i umiejętne wpływanie na emocje są podwalinami storytellingu
  • Szukając bliskiej sercu inspiracji wystarczy zwrócić uwagę na prozę życia
  • Bądź subtelny! Jako część historii reklama nie może rzucać się w oczy
  • Wykorzystuj elementy storytellingu w swoich dziełach

Autor tekstu: Aleksandra Karwacik

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *