Jeśli zorganizowanie stanowiska pracy przy komputerze jest twoją piętą achillesową albo masz sporo niewłaściwych nawyków, to ten artykuł wita cię z otwartymi ramionami!
Jak poprawnie siedzieć przy komputerze?
Każdy z nas pewnie słyszał o ergonomicznym ustawieniu podczas pracy przed monitorem. Nawet jeśli nie zamierzamy się do tego stosować, warto przynajmniej pamiętać o właściwej postawie.
Kolana powinny zginać się pod kątem 90° do 110°. Żeby tak było, dobrze spisują się regulowane biurka i krzesła. Jednak wiadomo – mało prawdopodobne jest, że będziemy pracować z takimi meblami. Dlatego niższym osobom zaleca się stosowanie podnóżków.
Klawiatura, przy swobodnie opuszczonych ramionach, powinna znajdować się na wysokości łokci. Oparcie krzesła, w miarę możliwości, należy ustawić tak, aby dotykało lędźwiowego odcinka kręgosłupa oraz łopatek.
Najlepiej, żeby odległość między głową a ekranem monitora wynosiła ok. 1,5 przekątnej ekranu (dla przeciętnych monitorów jest to mniej więcej 60 cm). Sam ekran powinien być ustawiony tak, aby jego górna krawędź znajdowała się nieco niżej niż poziom oczu. Żeby wzrok i szyja się nie męczyły, należy ustawić kąt między linią patrzenia a środkiem monitora na 90°.
Podczas pracy przy komputerze warto też pamiętać o tym, żeby ekran znajdował się bokiem do okna, oraz żeby pomieszczenie było oświetlone naturalnym, możliwym w regulacji źródłem światła.
Urządzanie stanowiska pracy przy komputerze to nie tylko postawa!
Jest jeszcze wiele innych spraw, które powinny wejść nam w krew, kiedy pracujemy przy komputerze. Na każdą godzinę patrzenia w monitor powinno się odwrócić wzrok na przynajmniej pięć minut. Najlepiej, żeby w tym czasie patrzeć na coś, co ma kolor zielony, ponieważ jest bardzo łagodny dla naszych oczu i nie przemęcza ich. Dlatego warto zaopatrzyć stanowisko w roślinę doniczkową. Poświęcenie jej kilku minut również może korzystnie wpłynąć na nasze samopoczucie, co niebywale pomaga w wypełnianiu obowiązków.
Co jeszcze może poprawić nasze samopoczucie? Oczywistą odpowiedzią jest wysiłek fizyczny. Niezależnie od czasu spędzonego pracując przy komputerze, warto się trochę poruszać. Pół godziny ćwiczeń w domu albo na siłowni nie tylko jest profilaktyką przeciwko otyłości i sposobem na zachowanie zdrowej sylwetki. To również doskonale pobudza produkcję endorfin – hormonów szczęścia.
Przeczytaj także: Jak urządzić domowe biuro?
Jeść podczas pracy przy komputerze czy nie?
Większość z nas nieraz nasłuchała się na lekcjach informatyki, że jedzenie i picie przy komputerze to grzech największy, będziemy się gotować w piekle. Oczywiście, okruszki ciastek czy chipsów potrafią dostać się między przyciski klawiatury lub do innych szczelin w urządzeniu. Tak samo napoje nie za bardzo lubią się z maszynami.
Jeśli na to spojrzeć z drugiej strony, długie przesiadywanie przed monitorem mocno sprzyja podjadaniu. Warto też powiedzieć, tak Bogiem a prawdą, że nikt nie stosuje się do zaleceń nauczycieli informatyki. Dlatego, jeśli chcemy coś przekąsić w czasie pracy, najlepiej by było przygotować sobie trochę umytych owoców. Dobrze by było jeść je widelczykiem, żeby nie brudzić rąk i tym samym klawiatury oraz myszki czy touchpada. Co do napojów – najlepszym i najzdrowszym rozwiązaniem będzie najzwyklejsza woda. Kofeina może i pobudza, ale to właśnie woda pozwala zachować skupienie podczas pracy.
Co mówi o tobie wygląd twojego stanowiska pracy?
Pora na rozluźnienie! Możesz wierzyć lub nie, ale pracodawcy często patrzą na biurka, zanim rozważą awans. To dlatego, że profesor psychologii z Lancaster University, Cary Cooper, dociekał czy istnieje powiązanie między charakterem a sposobem urządzenia stanowiska pracy. W badaniu wzięło udział ponad 2500 osób, które dostarczyły zdjęcia swojego biurka i zostały poddane testowi osobowości. Udało mu się wyróżnić 5 najbardziej charakterystycznych typów:
Perfekcjonista
Osoba ta ma bardzo dużo miejsca na swoim blacie i otaczają ją same niezbędniki. Kalendarz, najważniejsze dokumenty czy organizery. Perfekcjonista na swoim stanowisku pracy nie ma żadnych osobistych przedmiotów. Jak zaczyna pracę, to robi jedno zadanie na raz. Jest bardzo porządnym i sumiennym pracownikiem, ale niezbyt towarzyskim człowiekiem.
Człowiek chaos
Jest to zupełne przeciwieństwo perfekcjonisty. Dla osoby trzeciej jego miejsce pracy wygląda jakby przeszło po nim tornado, ale sam „człowiek chaos” jest w stanie bardzo płynnie poruszać się w tym bałaganie. Ogarnia wiele spraw naraz, często zbyt wiele, przez co nieustannie pracuje w napięciu. Niestety ma bardzo prostą drogę do zostania pracoholikiem.
Nowoczesny lider
Ten typ pracownika otacza się wieloma nowoczesnymi gadżetami. Relacje międzyludzkie mają dla niego charakter głównie biznesowy, dlatego nadaje się na reprezentanta firmy podczas witania ważnych gości czy odbierania telefonów.
Typ rodzinny
Na jego uporządkowanym stanowisku są zdjęcia najbliższych mu osób i osobiste pamiątki. Nawet jeśli życie prywatne jest dla niego na pierwszym miejscu, nie znaczy to, że nie przykłada się do obowiązków. Potrafi jasno określić swoje priorytety i postawić granice.
Animator biurowy
Wbrew pozorom nie jest to odzwierciedlenie klasowego błazna. Bardzo poważnie traktuje swoją pracę, po prostu jego stanowisko pracy ciągle się zmienia. Co jakiś czas ozdabiają je nowe, zabawne udogodnienia. Potrafi też mistrzowsko rozładować napięcie panujące w zespole!
Autor tekstu: Nikola Malicka
Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz