SEO copywriter czy pozycjoner? Kogo wybrać?

Dostosowanie się do ciągłych zmian w algorytmach Google spowodowało narodziny nowej dziedziny copywritingu. SEO copywriter czy pozycjoner? Kogo wybrać? W poniższym artykule tego się dowiesz!

SEO copywriter czy pozycjoner? SEO copywriting, czyli pozycjonowanie za pomocą treści

Na samym początku pozycjoner lub web developer, czyli osoba odpowiedzialna za stronę internetową od strony technicznej określa, jakie treści SEO są potrzebne, by osiągnąć satysfakcjonujące dla klienta cele.

Wstępne i powszechnie znane „Lorem ipsum” lub inne wypełniacze zastępują tymczasowo docelowy tekst. Po wykonaniu przez copywritera zlecenia, profesjonalne treści lądują na stronie internetowej. Inną możliwością jest holistyczne opracowanie konkretnej strategii dotyczącej treści na stronę przez copywritera, a w następnym kroku wklejenie ich na platformę CMS.

Oczywiście zazwyczaj początkowe kroki zależą od indywidualnych ustaleń między klientem oraz copywriterem, dlatego kluczem do satysfakcjonujących wyników jest otwarta komunikacja. To pozwoli na zorganizowane wykonanie zlecenia. Przy doborze copywritera warto zwrócić uwagę na to, jakimi narzędziami dysponuje, ponieważ mogą one znacznie usprawnić dobieranie słów kluczowych oraz określenie wytycznych dotyczących treści. Należy także zwrócić uwagę na znajomość CMS, ponieważ od tego ściśle zależy autonomia pracy copywritera. Mając podstawy wiedzy o systemie CMS, zleceniobiorca może samodzielnie dodać strony bezpośrednio na stronę.

Wstępne działania są niezwykle ważne na początku, ponieważ to one stanowią podstawę budowania struktury pod SEO, która pozwoli na zmaksymalizowanie potencjału pozycjonowania.

Nie tylko odpowiednia treść na stronę internetową jest istotnym czynnikiem. Należy pamiętać także o technicznych aspektach samej witryny, takich jak szybkość jej ładowania czy budowa strony.

Regularność a pozycjonowanie

Zależnie od umowy między zleceniodawcą a copywriterem, jeśli ustalenia obejmują rozbudowę podstron albo prowadzenie bloga, zadaniem osoby tworzącej treści jest regularne dodawanie tekstów, które pozycjonują stronę. W dalszym etapie SEO copywriting jest ściśle związany z udostępnianiem artykułów i stałym rozwijaniem strony.

Sposób współpracy jest ustalany indywidualnie. Pod uwagę należy wziąć takie czynniki jak umiejętności copywritera oraz wielkości i charakteru firmy zleceniodawcy. Niektórzy bardziej doświadczeni copywriterzy są w stanie samodzielnie poprowadzić skuteczne pozycjonowanie on-site (za pomocą umiejscowienia nagłówków lub linkowania wewnętrznego). Choć większe firmy zatrudniają do tego pozycjonerów. To właśnie oni zajmują się złożoną strategią SEO. Przy współpracy z pozycjonerami ważna jest wzajemna komunikacja. Polega ona na przesyłaniu konkretnych wytycznych, określających zapotrzebowanie na teksty i frazy kluczowe.

SEO copywriter czy pozycjoner?

Na to pytanie można odpowiedzieć tylko w charakterystyczny sposób – to zależy. Obydwie te profesje mają pokrewne i ważne obowiązki, ale nie można przedstawiać ich jednakowo.

Copywriter jest odpowiedzialny za wytworzenie merytorycznych treści, które wyświetlają się odbiorcy w wyszukiwarce. Pozycjoner natomiast pozyskuje linki wzmacniające potencjał strony, co wpływa na bardziej efektywne pozycjonowanie.

Jeśli tu jesteś, to zapewne potrzebujesz usług któregoś z nich. Osobiście polecamy skorzystać z agencji copywriterskiej Content Writer. Aby przejść na ich stronę, po prostu kliknij grafikę poniżej!

Kreatywny copywriting SEO dla Twojej strony!

Podsumowanie

SEO copywriting polega na ścisłej komunikacji z pozycjonerem lub autonomicznych działaniach. Wszystko zależy od indywidualnych ustaleń ze zleceniodawcą, współprace są unikatowe i dynamiczne. Firma sama musi ustalić, co będzie dla niej najlepszym rozwiązaniem.

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *