Czy książka jest produktem? Niezależnie od tego, jakiej udzieliłbyś odpowiedzi, rynek książki w Polsce i tak idzie z duchem czasu. Promocja wydawnicza wyśmienicie sprawdza się na Facebooku, LinkedIn, Instagramie czy Tik Toku. Z tej przyczyny księgarnie i wydawnictwa poszerzyły swe kampanie promocyjne również poprzez media społecznościowe. Jak odnaleźć się na rynku książki jako copywriter? Co powinieneś wiedzieć o współczesnej kulturze literackiej? O tym opowiem w poniższym artykule.
Copywriter w promocji wydawniczej
Bez promocji w mediach społecznościowych żadne wydawnictwo nie dotrze dzisiaj do szerszej grupy czytelników. Rolę, jaką ma do odegrania w tej strategii copywriter, to stworzenie angażujących treści niezależnie od platformy czy liczby znaków. Mogą to być posty z linkami do artykułów blogowych, a także scenariusze rolek na Instagramie.
Najważniejsze w tym wszystkim jest zbudowanie narracji, dostosowanie tonu, formy i stylu, które byłyby adekwatne dla docelowej grupy odbiorców zarówno samych książek, jak miejsca, w którym spędzają najwięcej czasu w sieci. Tutaj wkracza kwestia pokoleniowa. Copywriter musi mieć otwarty umysł.
BookTube, czyli o książkach w królestwie filmów
BookTube (book i Youtube) jest najbardziej pojemną wspólnotą, jeśli chodzi o skalę wiekową odbiorców. Dzięki temu twórca, którym może być każdy zalogowany użytkownik, nie ma ograniczeń czasowych. W tej przestrzeni znajdziemy zarówno wypowiedzi pasjonatów-amatorów, jak i krytyków literackich. Book Tube ma jednak wymagania co do jakości – kupna odpowiedniego sprzętu i nauki montażu.
W ramach promocji książek wydawnictwa zlecają przygotowanie wideorecenzje influencerom, ale mogą również organizować wydarzenia, których emisja odbywa się na żywo (Real Time Marketing!). Copywriter, w celu zwiększenia zasięgów promocji wydawniczej, oprócz scenariuszy filmików może wymyślić przyciągające uwagę tytuły audiowizualnych materiałów na wyświetlających się pod nimi paskach. Zgodnie z zasadą pozycjonowania SEO, film w nazwie powinien posiadać słowo kluczowe, bez polskich znaków. Nie zapominajmy o możliwości komentowania i reagowania na nie w oddolnej sekcji.
Bookstagram – promocja wydawnicza z hasztagiem
Bookstagram (book i Instagram) to nic innego jak społeczność miłośników literatury gromadząca się na Instagramie – stanowi doskonałe miejsce do promocji wydawniczej. Najpopularniejszą grupę wiekową stanowią millenialsi – pokolenie Y (roczniki od 1980 do 1996).
Copywriter poprzez zręczne łączenie angażujących emocjonalnie opisów książek z estetycznymi zdjęciami, buduje unikalne narracje wokół dzieł literackich. We wpisach wykorzystuje odpowiednie hashtagi, aby przyciągnąć uwagę czytelników i algorytmów. Niekonwencjonalne podejście do storytellingu poprzez Instagram Stories czy IGTV może dodatkowo zintensyfikować interakcję z docelową grupą odbiorców.
Bookstagram, czyli Instagramowy świat miłośników książek, stwarza niepowtarzalne możliwości w zakresie wizualnej promocji.
Promocja wydawnicza na Tik Toku
BookTok (book i Tik Tok) jest wspólnotą na Tik Toku, w której zdecydowanie dominuje pokolenie Z (urodzeni w latach 1995–2009) i pokolenie Alfa (urodzeni w latach 2010–2025). Trend narodził się w Stanach Zjednocznych podczas pandemii koronawirusa, w warunkach długotrwałego lockdownu. Pasjonaci (zwykle młode kobiety/nastolatki) dzielą się swoimi przemyśleniami na temat przeczytanych książek w nie dłuższych jak jednominutowych audiowizualnych recenzjach przypominających niekiedy pantomimy z dodatkowo wmontowanymi komentarzami w postaci napisów z emotikonami.
W przeciwieństwie do innych platform BookTok ma stosunkowo niski próg wejścia. Wystarczy smartfon i edytor wideo w aplikacji. Każda recenzja ma moc przemienienia polecanej książki w viralowy hit, przyciągając uwagę szerokiej publiczności. W centrum „dyskusji” najczęściej znajdują się pozycje z kategorii tzw. young adult z gatunku (często erotyczne) fantasy i romans. Copywriter, który miałby przygotować scenariusze tiktokowych rolek musiałby przede wszystkim skupić się na odczuciach, jakie wzbudzi dana książka w czytelniku, a także na tropach (np. „trójkąt miłosny”) i użyć ich w kampanii promocyjnej (kosztem zdradzenia fabuły, ale na korzyść sprzedaży).
Copywriter w promocji wydawniczej – kreator emocji
Promocja wydawnicza w mediach społecznościowych jest nie tylko skuteczną strategią marketingową, ale na swój sposób także sztuką adaptacji przekazu zgodnie ze specyfiką danej platformy. Niezależnie od formy, copywriter wciąż wykonuje swoją pracę – opowiada historie. Jako rzemieślnik słowa nadaje treściom odpowiedni głos i uczucia, tworząc nie tylko komunikaty, ale także doświadczenia i obietnice następnych.
Autor tekstu: Ewa Naleśnik
Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz