Pozycjonowanie strony treścią – on-page SEO

Jak najskuteczniej przebić się do pierwszej dziesiątki w wynikach wyszukiwań? Niestety nie ma na to sprawdzonej recepty. Ponad dwieście różnych czynników wpływa na pracę algorytmów Google, które ustalają kolejność odpowiedzi na tworzone zapytania. Ważną częścią zespołu działań prowadzonych w celu zdobycia przodującego miejsca w rankingu Google jest pozycjonowanie strony treścią. Na czym polega i jak właściwie przeprowadzić ten niebagatelny w skutkach zabieg? Warto sprawdzić informacje na ten temat zawarte w poniższym artykule.

Na czym polega pozycjonowanie strony treścią?

Aby przejść do sedna tytułowego zagadnienia, należy wcześniej wyjaśnić, czym jest ogólnie przyjęte pojęcie pozycjonowania i jaki stosunek ma do niego optymalizacja treści w postaci SEO on-page.

Pozycjonowanie strony www jest to szereg działań podejmowanych w celu uzyskania i utrzymania dla danej witryny jak najwyższych notowań w wynikach wyszukiwania organicznego w oparciu o powiązane z nią frazy kluczowe.

Praca nad zdobyciem miejsca wśród wysoko ocenianych odpowiedzi na tworzone zapytania jest złożonym procesem, do którego wykorzystywane są różnego rodzaju techniki i narzędzia content marketingowe takie jak SEO.

Zatem SEO, czyli optymalizacja treści do wymagań wyszukiwarek, w tym przypadku Google (stanowi bowiem 98% wykorzystywanych przeglądarek w Polsce), jest jednym z fundamentalnych elementów strategii prowadzącej do zdobycia wysokich wyników wyszukiwania. 

Content zamieszczony w obrębie witryny jest niezbędny do pozycjonowania strony treścią, a jego optymalizacja podstawą do realizacji tego procesu.

W tym celu wykorzystuje się SEO on-page (on-site). Polega na wykonaniu, w obrębie strony www, optymalizacji treści do wymagań wyszukiwarki, polepszeniu UX. A także zadbanie o aspekty techniczne niezbędne do prawidłowego wyświetlania i funkcjonowania witryny.

Pozycjonowanie strony treścią – praktyczne zastosowanie SEO on-page

Błędy, słaba jakość i nieprawidłowe zastosowanie treści mają niekorzystny wpływ na przebieg procesu pozycjonowania. Także aspekty techniczne wpływające na prawidłowe wyświetlanie i funkcjonowanie strony nie powinny być pominięte w trakcie prowadzenia tych działań. 

Aby temu zapobiec, należy stosować się do niżej przedstawionych wytycznych służących pozycjonowaniu SEO on-page.

Kwestie dotyczące tekstu w pozycjonowaniu strony treścią

  • częste, uaktualniające zamieszczanie unikalnego contentu o wysokiej wartości merytorycznej, pozbawionego błędów językowych;
  • zastosowanie prawidłowej struktury tekstu SEO zawierającej hierarchiczny układ nagłówków, podział na akapity, wyróżnienie ważnych fragmentów;
  • właściwe rozmieszczenie fraz kluczowych w tytule, nagłówkach i tekście;
  • tworzenie alternatywnych opisów do fotografii;
  • optymalizacja meta tagów (meta tytułu i meta opisu) poprzez zamieszczenie w nich fraz kluczowych, sformułowaniu zwięzłej i klarownej treści i zastosowanie odpowiedniej długości tekstu;

Aspekty techniczne

  • zwiększenie prędkości ładowania strony i zapewnienie poprawnego jej wyświetlania dzięki konwertowaniu obrazów, zdjęć, filmów, optymalizacji kodu HTML, usuwanie niewykorzystywanych skryptów;
  • dostosowanie witryny do urządzeń mobilnych;
  • linkowanie wewnętrzne polepszające indeksowanie strony przez roboty Google oraz ułatwiające użytkownikowi nawigację witryny, co zwiększy UX;
  • stosowanie przyjaznych adresów URL, czyli możliwie krótkich i zawierających słowa kluczowe;
  • posiadanie certyfikatu SSL powoduje zwiększenie wartości strony dla wyszukiwarki.

Podsumowanie

Określenie „Content is king” okazuje się jak najbardziej trafne w kwestii pozycjonowania strony treścią. Zawartość witryny jest podstawą działań służących uzyskaniu jak najlepszych wyników wyszukiwania. Ubogi content lub słaby merytorycznie może utrudnić znacząco pozycjonowanie czy nawet je uniemożliwić. Działania poświęcone zdobyciu wartościowego miejsca w rankingu Google to działania pracochłonne i wymagają posiadania sporej wiedzy z tej dziedziny. Jednak nie pochłaniają one tak wysokich nakładów finansowych i powodują długofalowy efekt w porównaniu z innymi praktykami content marketingowymi. Pozycjonowanie strony treścią jest uzależniamy od wewnętrznych działań właściciela witryny, co wyklucza ingerencję niepożądanych podmiotów.

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *