Pomysły na artykuły – skąd je czerpać?

Pisanie tekstu tak naprawdę zaczyna się od pomysłu. To właśnie od tej składowej całego procesu zależy, czy tekst będzie interesujący i zdobędzie serca czytelników i Google’a. Kreatywność to nie wszystko, jeśli chodzi o pomysły na artykuły. Dużą rolę grają również techniki, które omówimy w dzisiejszym artykule.

Pomysły na artykuły – jak ich szukać?

Kiedy ktoś cierpi na brak weny, prawdopodobnie niejednokrotnie usłyszy zdanie “Najlepsze pomysły przychodzą same – wystarczy się zrelaksować!”. Takie podejście nie sprawdzi się jednak w copywritingu. Treści mają realizować określone cele marketingowe. Wyobraźnia na pewno okaże się bardzo przydatna, ale w tym przypadku ważniejsze od niej są czynniki, które mogą wskazać potencjalne efekty biznesowe.

Oczywiście jest ich wiele, ale najważniejsze są dwa:

  • zasoby firmy (treści już zamieszczone na stronie) – dzięki nim możemy określić potencjalne korzyści, jakie artykuł przyniesie firmie;
  • konkurencyjność (treści zamieszczone na innych stronach) – ten czynnik pozwala nam określić stopień trudności w uzyskaniu korzyści.

W przypadku profesjonalnych treści kreatywność nie gwarantuje sukcesu. Nawet najciekawszy pomysł może okazać się nietrafiony. Wszystko zależy od panującej aktualnie na rynku sytuacji oraz od pozycji przedsiębiorstwa.

Po tym krótkim wstępie możemy przejść do konkretów. Gdzie szukać pomysłów na artykuły?

Sprawdź linkowanie wewnętrzne na stronie

Na początek przejrzyjcie zamieszczone już na stronie treści i określcie, gdzie można dodać linkowanie wewnętrzne. W ten sposób możecie znaleźć masę zagadnień, które można by opisać w osobnych artykułach.

Tak banalnie prosta czynność, nie tylko zagwarantuje Wam przypływ nowych, trafnych pomysłów, ale zwiększy też pozycjonowanie oraz ułatwi czytelnikom poruszanie się po stronie.

Czy ten temat jest na czasie?

Po przejrzeniu artykułów na stronie, znalezieniu inspiracji, wydawałoby się, że przyszedł czas na pisanie. Nic bardziej mylnego. Przed przystąpieniem do pracy, najpierw trzeba dokładnie zastanowić się nad tematem i zbadać jego popularność.

Nie od dziś wiadomo, że im bardziej popularny temat, tym większa konkurencja. Dlatego warto zająć się zagadnieniami, o których pisze niewiele osób. W ten sposób unikniecie dużej konkurencji, a i efekty pojawią się szybciej.

Jak zbadać popularność tematu?

Jest to dosyć prosta czynność, którą można wykonać na dwa sposoby:

  • Wyszukiwanie manualne – wpisujemy interesujące nas hasło w wyszukiwarkę, a następnie sprawdzamy, czy artykuły na ten temat zostały opublikowane przez duże, tematyczne strony. Jeśli tak, warto zastanowić się nad użyciem niszowych zagadnień zawierających długie tytuły i frazy kluczowe.
  • Skorzystanie z narzędzi – możemy skorzystać również z narzędzi dostępnych na rynku takich jak Answer The Public czy Google Keyword Planner. W tych dwóch przypadkach konkurencja określana jest pod względem płatnych reklam, a nie pozycjonowania.

Oczywiście artykuł blogowy można napisać nawet wtedy, jeśli szanse na wysokie pozycjonowanie są nikłe (o ile merytorycznie wzbogaca on stronę). Powyższe kroki nie są konieczne, jeśli zależy Wam jedynie na linkowaniu wewnętrznym. Niemniej jednak warto je wykonać.

Czy już mogę napisać tekst?

Jeszcze nie. Samo pisanie to dopiero końcowy etap pracy. Poniżej znajdziecie dokładny schemat pracy.

  1. Pomysł
  2. Analiza i dobór słów kluczowych
  3. Zaplanowanie struktury
  4. Pisanie tekstu
  5. Optymalizacja SEO

Jak widzicie, pisanie to dopiero czwarty krok. Po wymyśleniu trafionej koncepcji należy określić słowa kluczowe, aby zmaksymalizować potencjał SEO. Następnie należy dokładnie zaplanować strukturę tekstu (rozmieszczenie nagłówków itp.). Dopiero wtedy możecie przystąpić do pisania, a na koniec zoptymalizować Wasze dzieło pod kątem SEO.

Pomysły na artykuły – podsumowanie

Choć wydawałoby się, że dobre pomysły na artykuły są w stanie zagwarantować sukces, w rzeczywistości jest inaczej. Wymyślenie koncepcji to dopiero początek zabawy, a kreatywność nie gra w tym procesie głównej roli. Cały proces tworzenia treści może wydawać się skomplikowany, jednak ceni go sobie każdy profesjonalny copywriter.

  • Pomysł musi być poparty potencjalnymi korzyściami biznesowymi.
  • Pomysł pozwala określić temat, a ten pozwala określić słowa kluczowe.
  • Warto stworzyć tekst, który może zostać wykorzystany w linkowaniu wewnętrznym.
  • Im mniej popularny temat, tym mniejsza konkurencja.

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *