Jak urządzić pokój do pracy? Aranżacja gabinetu w domu

W ostatnim czasie coraz więcej osób przechodzi na tzw. home office, co bezpośrednio wiąże się z koniecznością wygospodarowania w mieszkaniu oddzielnego pokoju do pracy. W tym artykule dowiesz się, jak urządzić gabinet w domu, tak aby móc z przyjemnością wykonywać swoje obowiązki.

Dlaczego warto mieć osobny pokój do pracy w domu?

Wydzielenie przestrzeni w mieszkaniu, która zostanie przeznaczona na biuro jest bardzo ważne, gdyż pozwala to wyznaczyć granicę między czynnościami domowymi i zawodowymi. Najlepiej, aby takie pomieszczenie znajdowało się z dala od sypialni czy salonu oraz dawało możliwość zamknięcia drzwi. Pozwoli to na odseparowanie się od pozostałych domowników, dzięki temu będziesz mógł lepiej skoncentrować się na wykonywanym zadaniu. Jeśli Twoja profesja wymaga spotkań z klientami, warto pomyśleć nad zlokalizowaniem gabinetu tuż przy wejściu.

5 wskazówek jak dobrze zorganizować przestrzeń w domowym gabinecie

Urządzenie przestrzeni, która będzie pewnego rodzaju azylem często jest sporym wyzwaniem. Zanim zdecydujesz się na podjęcie konkretnych kroków odpowiedz sobie na pytanie, ile dokładnie potrzebujesz miejsca do pracy, a także czy musisz wygospodarować regał na dokumenty? Zastanów się także, ile czasu będziesz tam spędzać i czy ktoś oprócz ciebie również będzie korzystał z tego pomieszczenia? Poniżej znajdziesz kilka podpowiedzi, które z pewnością będą pomocne przy urządzaniu domowego biura.

1. Zwróć uwagę na kolor ścian

Pewnie zdziwi cię fakt, że to na jaką barwę farb ściennych się zdecydujesz może wpływać na twoją efektywność. Psychologia koloru mówi o tym, że do pracy przy komputerze najlepiej sprawdzą się spokojne i delikatne odcienie, takie jak szarość, beż czy stonowana zieleń. Unikaj raczej kolorystycznych eksperymentów, gdyż może działać to na ciebie rozpraszająco. Warto również wykorzystać designerskie triki do optycznego powiększenia przestrzeni. Możesz na przykład pomalować jedną ścianę, specjalną farbą tablicową, dzięki czemu zyskasz przestrzeń do zapisywania rzeczy, o których musisz pamiętać.

2. Zadbaj o dobre światło

Jeśli to możliwe, ustaw swoje biurko jak najbliżej okna, tak abyś mógł przy wykonywaniu obowiązków korzystać ze światła dziennego. Pozwala to łatwiej się skupić, a także daje możliwość spojrzenia w dal, co z kolei korzystnie wpływa na wzrok. Warto jednak zaopatrzyć się w lampkę biurkową do pracy wieczorami czy w pochmurne dni. Bardzo dobrym rozwiązaniem będzie zakup żarówek, którymi można sterować poprzez aplikacje w telefonie. Dzięki temu będziesz mógł dostosować intensywność światła do własnych potrzeb.

3. Wybierz wygodne krzesło i regulowane biurko

Wybór odpowiednich mebli to jedna z najważniejszych rzeczy przy aranżacji gabinetu w domu. Biurko i fotel muszą być do siebie dopasowane pod względem wysokości, aby zapewnić ci komfort pracy. Krzesło powinno być wygodne i dawać możliwość zmiany pozycji. Warto także zwrócić uwagę na takie kwestie jak: regulowanie zagłówka, wysokość podłokietników, podparcie odcinka lędźwiowego, regulacja głębokości siedziska oraz blokada odchylenia oparcia. W przypadku biurka warto rozważyć zakup takiego, które pozwoli na wykonywanie obowiązków również w pozycji stojącej. Oprócz tego zwróć uwagę na jego szerokość, gdyż musisz tam zmieścić swój sprzęt oraz dokumenty.

Przeczytaj także: Autentyczny copywriting, czyli poczuj się jak ryba w wodzie

4. Miej pod ręką praktyczne gadżety niezbędne do pracy

Dobre wyposażenie biura niewątpliwie przekłada się na lepszą efektywność. Zadbaj o to, aby mieć blisko wszystko to, czego potrzebujesz, np.: stojak na długopisy, kosz na śmieci, pojemnik na spinacze czy koperty. Warto także pomyśleć o specjalnym podnóżku pod stopy, poprawiającym krążenie oraz piłce gimnastycznej, którą co jakiś czas zastąpisz krzesło. Jeśli masz taką możliwość, to wyposaż pokój w ekspres do kawy, dzięki czemu unikniesz odrywania się od obowiązków idąc do kuchni i widząc zlew pełen naczyń.

5. Dobry sprzęt to podstawa

Faktem jest, że komputer to najważniejsze urządzenie, dzięki, któremu możliwa jest praca zdalna. Jeśli twoje obowiązki związane są również z fizycznym obiegiem dokumentów to powinieneś zakupić do gabinetu drukarkę, skaner oraz niszczarkę. W przypadku profesji grafika przyda się również posiadanie kilku monitorów. Co jeszcze znacznie ułatwi wykonywanie zadań z domu? Z pewnością dobra myszka, dodatkowa klawiatura, podstawka pod monitor, pozwalająca na regulację wysokości oraz czytnik kart pamięci.

Urządzanie pokoju do pracy w domu – podsumowanie

Przygotowywanie gabinetu w domu z pewnością nie należy do łatwych czynności. Jednak plusem jest to, że możesz sam zaaranżować całą przestrzeń, tak aby czuć się w niej komfortowo. W przeciwieństwie do firmowego biura tutaj możesz pozwolić sobie na powieszenie ulubionego plakatu czy postawienie kolekcjonerskich figurek. Warto jednak wspomnieć, że im mniej niepotrzebnych przedmiotów, tym lepsze skupienie na wykonywanych obowiązkach. Bazując na wskazówkach z tego artkułu z pewnością uda ci się stworzyć idealne miejsce do pracy zdalnej!

Autor tekstu: Paulina Kamińska

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *