W dobie internetu praca zdalna nie wiąże się już z ogólnym zdziwieniem. Mnóstwo osób marzy o takiej możliwości zarobku. Często próbują swoich sił w różnych dziedzinach, adekwatnych do posiadanych umiejętności i predyspozycji. Osoby mające lekkość w pisaniu wszelkiego rodzaju tekstów, często decydują się na pracę jako copywriterzy. Szukając pierwszych zleceń, łatwo jest natrafić na specjalne portale dla copywriterów. Jest to dosyć popularna opcja ciesząca się dużym zainteresowaniem. Jednak czy warto korzystać z usług platform copywriterskich? Czym charakteryzują się platformy copywriterskie?
Jak działają platformy copywriterskie?
Głównym zadaniem portali tego typu jest pośrednictwo między twórcą a zleceniodawcą. Współpraca zazwyczaj przebiega całkowicie anonimowo. Copywriter dostaje konkretne wytyczne, których musi się trzymać przy pisaniu. Na niektórych platformach, zamawiający, po otrzymaniu tekstu, ma możliwość odrzucenia go. Może też zażądać dokonania poprawek.
Najpopularniejsze platformy działają całkowicie legalnie. Obowiązuje tam również klarowny system płatności. Zasady użytkowania wydają się więc naprawdę proste. To dlatego właśnie ogromna część copywriterów zapewne kiedyś współpracowała z podobnymi portalami.
Jednak oprócz pozytywów, platformy dla copywriterów posiadają również wiele ciemniejszych stron.
Zobacz też, czym trudni się profesjonalny copywriter: https://contentwriter.pl/copywriter-czym-sie-zajmuje/
Platformy copywriterskie – wady i zalety
Korzystanie z portali dla copywriterów dla wielu jest świetnym rozwiązaniem. Wyjątkowo chętnie zaglądają tam zwłaszcza początkujący twórcy. Dlaczego?
- Początkujących copywriterów kusi szczególnie brak potrzeby myślenia o formalnościach. Do kompetencji pracowników portalu należy troska o załatwianie wszelkich płatności czy rozliczeń.
- Korzystanie z usług platform często okazuje się świetną opcją dla osób, chcących tylko dorobić. Dzięki temu nie muszą się martwić szukaniem zleceń, konkurowaniem z bardziej doświadczonymi, czy budowaniem własnej bazy klientów.
- Kolejną zaletą jest brak wymogu posiadania doświadczenia i portfolio. Konto na portalu może założyć sobie każdy. Czasami wymagane jest jedynie stworzenie próbnego tekstu.
Niestety, platformy copywriterskie mają również wiele wad. Odstraszają one szczególnie doświadczonych twórców, szukających stabilniejszych warunków zatrudnienia.
- Pierwszą i kluczową wadą portali są zarobki. Teksty zazwyczaj są naprawdę marnie opłacane. Stawki są zdecydowanie zbyt niskie w stosunku do wykonanej pracy, co zwyczajnie się nie kalkuluje. Mało doświadczonym twórcom lub takim, którzy szukają jedynie sposobu na dodatkowy zarobek, może to nie sprawiać problemu. Jednak doświadczeni copywriterzy zapewne oczekują czegoś więcej.
- Z powodu dużej ilości użytkowników pojawia się również konieczność walki o poszczególne zlecenia. Zdarza się, że aby natrafić na odpowiednie, trzeba spędzić na portalu wiele godzin. Nie każdy ma na to czas i siłę.
- Kolejną wadą jest brak bezpośredniego kontaktu ze zleceniodawcą. Nie zawsze da się zawrzeć w formularzu wszystkie oczekiwania wobec twórcy. Często brakuje również możliwości dopytania o szczegóły. Lecz przede wszystkim, takie rozwiązanie uniemożliwia indywidualne podejście do tworzenia tekstu, co może skutkować nieowocną współpracą.
Podsumowując
Platformy copywriterskie mają rzesze fanów, jak i przeciwników. Szczególnie chętnie korzystają z nich twórcy, będący na początku swojej przygody z pisaniem. Jednak doświadczonym copywriterom zdecydowanie bardziej opłaca się poszukać zleceń na własną rękę.
Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz