W dzisiejszych czasach, kiedy większość informacji jest łatwo dostępna za pośrednictwem Internetu, plagiatowanie może dotyczyć praktycznie każdego rodzaju tekstu lub dzieła. Najczęściej plagiatowane są prace naukowe oraz szeroko pojęte grafiki. W sieci plagiatowanie to już niestety codzienność i naprawdę daje się we znaki wielu ludziom. Czym jest plagiat? Jakie są najczęstsze przypadki plagiatu oraz czym jest antyplagiat – przeczytasz w poniższym tekście!
Czym jest plagiat?
Termin „plagiat” pochodzi z języka łacińskiego i oznacza „skradziony”. Takie zachowanie nie tylko wprowadza ludzi w błąd, co do autorstwa, ale też jest uważane za przestępstwo.
Słowo „plagiat” brzmi niewinnie, ale w rzeczywistości oznacza przywłaszczenie sobie części lub całości cudzego tekstu, prezentacji lub innego dzieła. Jest to problem, który towarzyszy nam od bardzo dawna, nawet od czasów starożytnych.
Przeczytaj również: Najlepsze translatory online – ranking TOP5
Kilka przykładów rzeczy, które są plagiatowane najczęściej
- Teksty naukowe i akademickie – w tym artykuły naukowe, rozprawy doktorskie i prace magisterskie.
- Prace domowe i szkolne – jak eseje, referaty czy prezentacje.
- Dzieła literackie – w tym powieści, opowiadania, wiersze i sztuki teatralne.
- Muzyka – w tym utwory muzyczne, partie instrumentalne i wokalne.
- Obrazy i grafiki – w tym zdjęcia, ilustracje, plakaty i reklamy.
- Kody źródłowe – w tym aplikacje i strony internetowe.
Prace naukowe a plagiat
Ze względu na konieczność wgrywania prac naukowych licencjackich, inżynierskich czy magisterskich do systemów antyplagiatowych, prace te jednocześnie trafiają do repozytorium danej uczelni. Więc każdy aktualny student czy pracownik ma do niej dostęp. Jest to ogromna ilość osób, która może mieć nieczyste zamiary i wprost skopiować takie prace. Ale jak już było wspomniane wcześniej, na każdej uczelni jest system antyplagiatowy, który wyłapuje próby kradzieży czyjejś pracy i przywłaszczenia jej jako swojej, nawet, jeśli są to tylko fragmenty.
Jak działają systemy antyplagiatowe?
Systemy antyplagiatowe porównują tekst oryginalny z tekstem przesłanym i wykorzystują algorytmy, takie jak: obliczenia statystyczne, analizy składniowe czy heurystyki, aby stwierdzić podobieństwo między nimi. Używają one „indeksu podobieństwa”, który wylicza procentową wartość podobieństwa i zasygnalizuje, jeśli wartość ta przekroczy ustalony próg.
Jednakże system antyplagiatowy nie jest w stanie w pełni wykryć wszystkich form plagiatu, a ostateczną decyzję należy pozostawić promotorowi lub innemu ekspertowi, który może przeanalizować tekst krytycznie i dokładnie.
Plagiat grafiki w Internecie
Wiele osób kradnie prace innych artystów i publikuje je na swoich stronach bez zgody właściciela. Jest to nieetyczne i może prowadzić do naruszenia praw autorskich. Warto pamiętać, że każda grafika, zdjęcie czy ilustracja są chronione prawem autorskim i wymagają zgody na ich wykorzystanie. Często nieświadomie kopiujemy zdjęcie czy grafikę, bo nam się spodobała, lecz musimy pamiętać, aby oznaczać autora danego dzieła, żeby nie zostać posądzonym o plagiat.
Warto zaznaczyć, że plagiatowanie jest łamaniem praw autorskich i może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych, takich jak kara grzywny i więzienia, a także szkód dla reputacji osoby, która dopuściła się plagiatu.
Autor tekstu: Adrianna Matuszczak
Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz