Są takie momenty w roku, kiedy konsumentów na całym świecie ogarnia szał zakupów. Dla rynku e-commerce zawsze oznacza to niepowtarzalną szansę na osiągnięcie bardzo wysokich wyników sprzedaży. Aby jednak w pełni wykorzystać ten potencjał, sklepy muszą podjąć szereg przemyślanych kroków. Co więc należy zrobić, żeby wyciągnąć maksymalne korzyści z peaku sprzedażowego?
Co to jest peak sprzedażowy?
W zwrocie peak sprzedażowy kryje się zapożyczenie z angielskiego, bowiem słowo peak oznacza szczyt. Nazwa ta wskazuje więc na okres, kiedy sprzedaż z różnych przyczyn osiąga najwyższe wartości. Często nietrudno określić, w jakim czasie należy spodziewać się peaku sprzedażowego. Wzmożony ruch następuje na przykład w okolicach świąt Bożego Narodzenia i Sylwestra, w Black Friday czy przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego. Są to chwile, podczas których konsumenci oczekują atrakcyjnych ofert i rabatów albo nastawiają się na kupno prezentów oraz niezbędnych produktów. Sklepy wychodzą wtedy naprzeciw ich potrzebom i w ten sposób nakręca się mechanizm powstawania peaku sprzedażowego.
Sezon a peak sprzedażowy
W wielu branżach popyt na daną kategorię produktów ulega znaczącym zmianom na przestrzeni roku. Oprócz newralgicznych momentów, takich jak te wspomniane wcześniej, bardzo duży wpływ na wygląd rynku mają również pory roku i panująca moda. W okresie letnim peak sprzedażowy są w stanie osiągnąć sklepy posiadające bogatą ofertę lekkiej odzieży albo sprzedające letni ekwipunek turystyczny. Tak samo w zimie konsumenci poszukują ciepłych ubrań oraz sprzętu do uprawiania sportów zimowych. Do tego dochodzą nieustannie zmieniające się trendy w modzie, które często wymagają zmodyfikowania ubioru i dobrania nowych akcesoriów.
Przygotowania do peaku sprzedażowego – użyteczne porady
W interesie każdego sklepu leży jak najsolidniejsze przygotowanie się do szczególnie ruchliwych okresów w branży. Podjęte decyzje mogą w dużej mierze zadecydować o ostatecznym wyniku sprzedaży. Warto więc mieć na uwadze kilka uniwersalnych strategii, które pozwolą optymalnie wykorzystać szansę związaną z peakiem sprzedażowym.
Obserwacja i analiza
Wszystko należy zacząć od określenia potrzeb i oczekiwań konsumentów. Dobrze również ustalić zależności i tendencje występujące na rynku w poprzednich latach. Szczegółowe dane na ten temat można odnaleźć w licznych badaniach przeprowadzanych co roku i umieszczanych na różnych portalach internetowych. Dzięki takiej analizie wiemy, na jakie aspekty położyć nacisk, aby perfekcyjnie dopasować ofertę do aktualnie panującej sytuacji i skupić na swoim sklepie uwagę odbiorców.
Dostosowanie sklepu internetowego
W peaku sprzedażowym ilość wizyt w większości sklepów internetowych gwałtownie wzrasta. Zawczasu należy więc zadbać o to, aby nasza strona działała maksymalnie szybko i płynnie. Klienci chętniej korzystają z ofert sklepów, w których nie muszą walczyć z długim czasem ładowania. Warto też dostosować interfejs strony do ekranu smartfona – niech będzie uporządkowany, przejrzysty i przyjazny dla oka. To właśnie za pośrednictwem telefonu wielu konsumentów robi zakupy.
Przeczytaj również: Jak skutecznie budować świadomość marki w erze cyfrowej?
Marketing
Chyba nikt nie wątpi w potęgę reklamy. Przed zbliżającym się peakiem sprzedażowym niezwykle pomocne może okazać się powiadomienie konsumentów o atrakcyjnych ofertach, które dla nich szykujemy. Oryginalne hasło marketingowe zwróci uwagę potencjalnych klientów. Odpowiedni dobór reklamowanych artykułów natomiast zachęci ich do podjęcia decyzji o zakupach w naszym sklepie.
Optymalizacja pod kątem SEO
Odpowiednie pozycjonowanie się naszej strony internetowej w olbrzymim stopniu zwiększa szansę zauważenia i odwiedzenia jej. Postarajmy się, aby frazy kluczowe w opisach produktów były właściwie dobrane i rozmieszczone, a formatowanie odpowiadało standardom wyszukiwarki. Przydatne jest również wprowadzanie danych strukturalnych: sekcji ocen, opinii, FAQ, które porządkują informacje o stronie
i ułatwiają wyszukiwanie.
Każdy peak sprzedażowy jest niezwykle ważną chwilą dla całego rynku e-commerce. Rozważne działania pozwolą nam uczynić go prawdziwą żyłą złota, a także zyskać zaufanie i lojalność klientów.
Autor tekstu: Krzysztof Pielechowski
Absolwent studiów iberystycznych. Od najmłodszych lat z zamiłowaniem zwiedza zakamarki językoznawstwa. Fascynację pięknem języka przelewa na papier – zarówno ten fizyczny, jak i cyfrowy. Pracując w branży winiarskiej, nieprzerwanie łączy ją ze swoją pisarską pasją, tworząc artykuły i opisy na różnych portalach dotyczących winiarskiego świata. Do jego największych zainteresowań (oprócz poprawnej polszczyzny i dobrego wina) należą wędrówki górskie, literatura wielu gatunków, muzyka i fotografia.
Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz