Opisy produktów czy kategorii? Na czym się skupić?

Świeżo upieczeni właściciele sklepów internetowych często zastanawiają się, w co zainwestować na początek: opisy produktów czy kategorii? Pytanie jest jak najbardziej uzasadnione, ponieważ te dwa rodzaje treści przynoszą różne efekty. Opowiemy o tym w tym artykule.

Opisy produktów czy kategorii – czym się różnią?

Podstawową różnicą jest charakterystyka treści, która ma wpływ na potencjał sprzedażowy oraz SEO. Do tego dochodzi również rodzaj efektów oraz tempo, w jakim możemy się ich spodziewać. Zatem to, na który rodzaj treści powinieneś się zdecydować, zależy od tego, czego aktualnie potrzebujesz.

Poniżej omówimy zwięźle te dwa typy tekstów.

Opisy produktów

Opisy produktów należą do treści perswazyjnych, a ich celem jest skłonienie klienta do sfinalizowania transakcji. Główną rolę gra język korzyści, jednak jest w nich również miejsce na słowa kluczowe, które wspomagają pozycjonowanie.

Ze względu na ich cel – zatrzymanie uwagi potencjalnych klientów – treść musi być zwięzła, a to nie pozwala na zbudowanie objętości. Dlatego rola opisów produktów w pozycjonowaniu to jedynie wsparcie, które może nieznacznie zwiększyć ruch organiczny.

Jednak takie rozwiązanie ma pewne plusy. Mała liczba znaków idzie w parze z niską ceną, co oznacza, że niewielkim kosztem możemy zyskać atrakcyjne treści, które nadal zapewniają konwersję na zadowalającym poziomie.

Opisy kategorii

Opisy kategorii to treści opisujące ogólne zagadnienia powiązane z produktami. Są znacznie obszerniejsze niż opisy produktów, a co za tym idzie – można stworzyć je pod SEO, dzięki czemu mają swój udział w pozycjonowaniu.

Można powiedzieć, iż są one podstawą w zdobywaniu ruchu organicznego. Dobre opisy kategorii muszą być obszerne i rzetelnie napisane.

Przy tym typie treści, należy przygotować się na znacznie większy wydatek niż przy opisie produktów. Duża objętość oznacza dużą ilość znaków, a tym samym wyższą cenę.

Opisy produktów czy kategorii – na co się zdecydować?

Każda dobrze opracowana strategia marketingowa przynosi korzyści. Przy niektórych rozwiązaniach efekty pojawią się od razu, a przy innych trzeba będzie poczekać.

Niewątpliwie oba rodzaje dzisiaj omawianych treści przynoszą przedsiębiorcy korzyści. Jednakże, przy ograniczonym budżecie – czyli takim, jakim dysponuje nowy sklep internetowy – właściciel musi się na coś zdecydować. Poniżej odpowiemy na pytanie, co jest lepszym rozwiązaniem: opisy produktów czy kategorii?

Szybka sprzedaż

Jeśli zależy Ci na szybkiej sprzedaży – a tak jest na pewno, bo w końcu cel każdego sklepu to sprzedawanie – to znacznie lepiej sprawdzą się opisy produktów. Szczególnie jeśli dysponujesz małym budżetem.

Dobrym pomysłem będzie połączenie atrakcyjnych opisów produktów z kampanią Google i/lub Facebook Ads. Przy tym rozwiązaniu należy zadbać o perswazyjną treść w kreacjach reklamowych.

Przez pierwsze miesiące funkcjonowania sklepu witryna nie generuje dużego ruchu organicznego ze względu na swój wiek. W takiej sytuacji opisy kategorii nie będą stale przynosić nowych klientów, a trzeba za nie trochę zapłacić. Z tego też względu nie będą optymalnym rozwiązaniem dla nowej firmy z ograniczonym budżetem.

Stały napływ klientów oraz długotrwałe pozycjonowanie

Jeśli na nasze działania marketingowe patrzymy przyszłościowo i bierzemy je na poważnie, to wyczerpujące opisy kategorii to coś, w co warto zainwestować. Dzięki nim będziemy mogli liczyć na duży ruch organiczny w przyszłości.

Uzyskany efekt jest zwykle bardzo satysfakcjonujący, to pojawia się dopiero z czasem, a wpływ na niego mają również inne czynniki (np. pozycjonowanie off-site).

Należy wziąć pod uwagę fakt, iż opisy kategorii tworzą ruch na stronie, kierując tym samym użytkowników do zapoznania się z pełną ofertą. Z tego powodu opisy kategorii nie mogą istnieć bez opisów produktów, które w większości sytuacji są ważniejszym elementem.

Inna sytuacja będzie miała miejsce w przypadku rozbudowanych sklepów, które mogą pochwalić się dużą ilością pozycji. Dzięki temu mogą skupić się na opisaniu najważniejszych produktów, a następnie przejść do tworzenia kategorii pod SEO.

Nieważne, na co się zdecydujesz, pamiętać, aby treści były unikatowe. Duplicate content nie jest mile widziany przez wyszukiwarki i nie oddaje charakteru firmy, co uniemożliwia realizację założonych celów marketingowych w pełni.

Warto również pamiętać o tym, że teksty do sklepu powinny uwzględniać także bloga, co pozwoli na pozyskanie klientów z niszowych fraz kluczowych.

Opisy produktów czy kategorii – podsumowanie

  • Opisy kategorii i produktów różnią się od siebie charakterem treści oraz przeznaczeniem.
  • Pierwszy rodzaj jest podstawą, która pozwala na atrakcyjną prezentację oferty oraz uzyskanie optymalnej konwersji. Jest dobrym rozwiązaniem na początek.

Drugi rodzaj znacząco zwiększa ruch organiczny, jednak na ten efekt trzeba chwilę poczekać. Lepiej skupić się na nim w późniejszej fazie funkcjonowania sklepu internetowego.

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *