Mass followers – kim są i dlaczego ich obecność szkodzi?

Obecnie wiele marek i firm decyduje się na współpracę z tzw. „Influencerami”, w których widzą dobry sposób promocji usług lub produktów. Choć praca z tego typu osobą może wydawać się kusząca przez jej zasięgi, nie zawsze jest to tak proste, jak się wydaje. Istnieją bowiem „mass followers”, którzy są problemem na drodze rozwoju firmy.

Kim są mass followers?

Mass followers to nazwa używana, by opisać nieaktywnych obserwujących. Wielu początkujących Influencerów stosuje metodę zdobywania mass followers, by sprawiać wrażenie popularności, najczęściej na ich profilu na Instagramie.

Metoda ta polega na obserwowaniu wielu niesprawdzonych kont, by po otrzymaniu „follow” odobserwować dane konto. Nabija to nam licznik, lecz nijak ma się to do prawdziwej aktywności pod naszymi postami. Podczas gdy liczba naszych obserwujących stale wzrasta, aktywność na naszym koncie stoi w miejscu, a nawet z czasem maleje. Technika ta nie należy do efektywnych.

Dlaczego mass followers są szkodliwi?

Głównym problemem kont, które użyły lub dalej używają metody zdobywania mass followers jest ich brak wierzytelności. Firma nigdy nie ma pewności, czy nawiązanie współpracy z taką osobą nie okaże się zwykłym wyrzuceniem pieniędzy w błoto.

Przeczytaj także: Najtańszy copywriter – wady i zalety niskich ofert

Osoby takie, nawet pomimo dobrej promocji, mogą nie spotkać się z odzewem z zewnątrz. Publika takiego influercera jest też trudna do zweryfikowania, więc firmy nie mają pewności, że dana osoba w ogóle nadaje się do promowania ich produktów. Brak upragnionego odzewu może skutecznie pokrzyżować plany dalszego rozwoju promocji produktu lub usługi.

Jak unikać mass followers?

Uniknięcie fałszywych influencerów wymaga starannej weryfikacji ich kont oraz interakcji z innymi kontami. Można zrobić to manualnie poprzez sprawdzanie kont, które wyglądają podejrzanie (nie mają zdjęć profilowych, nie mają elementów spersonalizowania); większość firm decyduje się jednak na korzystanie ze specjalnych programów, które monitorują aktywność konta oraz jego obserwujących.

Mass followers – podsumowanie

Mass followers wydają się idealnym środkiem na wybicie się w internecie, jednak nie jest to efektywna forma i nie zapewni nam ona rzetelnych obserwujących. Są oni problemem dla osób, które stosują tę praktykę – może dojść do zaobserwowania konta wirusowego – jak i dla firm, które poszukują takiej formy współpracy promocyjnej. Są jednak sposoby, by uniknąć niepowodzeń na drodze do rozwoju i znaleźć odpowiedniego partnera do wspólnej pracy.

Autor tekstu: Nadia Stasz

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *