Jesteś kreatywny, ale nie miałeś okazji niczego stworzyć? Wierzysz w swój talent tekściarski, ale jeszcze nic nie napisałeś? Czas już skończyć z wymówkami typu: „nie mam czasu”, „brak mi weny”, „potem”. Zapisanie się na kurs pisarski może być pierwszym krokiem, by wyobrażenia stały się spełnionymi marzeniami. Ten artykuł ma odpowiedzieć na pytania, czy warto to zrobić i jaki kurs wybrać.
Kursy pisania – od czego zacząć?
Najlepiej zacząć od samego siebie. Przede wszystkim należy się zastanowić nad swoim osobistym podejściem do pisania. Czy posiadamy tę umiejętność, czy sprawia nam ona przyjemność i chcemy ją rozwijać? Istotne jest, aby sprecyzować cele z nią związane. Być może pisanie zamierzamy wykorzystać w realizowaniu obowiązków służbowych lub przekwalifikowaniu się w pracy albo potraktujemy je jako hobby rozwijane z pasją.
Przeprowadzenie takiej analizy ułatwi podjęcie decyzji w wyborze kursu odpowiedniego do naszych potrzeb.
Rodzaje kursów pisarskich
Warsztaty pisania można podzielić ze względu na poziom zaawansowania uczestników w zakresie posiadanej przez nich praktyki:
- kursy podstawowe dla osób zaczynających przygodę z tworzeniem treści;
- kursy doskonalące umiejętności pisarskie przeznaczone dla osób praktykujących pisanie lub dla odważnych.
Kursy mogą wymagać zróżnicowanego stopnia zaangażowania się w ich realizację. Mogą być prowadzone stacjonarnie lub w formie online. Może się na nie składać kilka spotkań bądź przyjmują formułę wielomiesięcznego kształcenia. Należy wziąć ten aspekt pod uwagę i realnie określić, czy pomyślne zakończenie takiego kursu jest możliwe bez uszczerbku dla innych zobowiązań.
Przeczytaj także: Czym jest klątwa wiedzy i jak się od niej uwolnić?
Warsztaty różnią się także pod względem rozwijania umiejętności pisania określonych treści. Najczęściej można spotkać oferty związane z:
- rozwojem kreatywności w budowaniu fabuły, kreowaniu postaci i pisaniu krótkich opowiadań czy sloganów reklamowych;
- nabywaniem umiejętności pisarskich w zakresie fikcji literackiej (powieści, nowele, opowiadania);
- poezją;
- tworzeniem treści eksperckich, marketingowych (copywriting, SEO).
Jaki kurs pisania wybrać?
Dopasowany do indywidualnych potrzeb kurs to nie wszystko, na co należy zwrócić uwagę. Przede wszystkim nie można zakładać, że najdroższa oferta okaże się najlepszą. Warto zwrócić uwagę, czy osoba prowadząca szkolenie nie jest wyłącznie teoretykiem pisania. W takiej sytuacji doświadczeniem nie różniłaby się niczym od kursantów. Sprawdźmy jej portfolio.
Należy zapoznać się ze szczegółowym programem kursu. Zdarzają się kuriozalne przypadki, że kurs pisarski nie umożliwia uczestnikom pisania, a jedynie zapewnia im fachową wiedzę teoretyczną w tym zakresie. Najważniejsze jednak jest to, czy napisane przez kursantów prace zostaną sprawdzone przez specjalistę. Jego krytyczne uwagi, ale także i konstruktywne pochwały, są niezbędne do rozwoju umiejętności tworzenia treści.
Zakończony kurs pisania – co dalej?
Uczestnictwo w kursie pisania może zakończyć się porażką. Pisanie okazuje się męką, narzucane tematy nie sprzyjają wenie twórczej, jednym słowem – bolesne i kosztowne zderzenie oczekiwań z rzeczywistością. W takiej sytuacji należy sobie pogratulować odwagi i wytrwałości. To cenna lekcja, że z pisarstwem nie chce się mieć już nigdy więcej nic wspólnego.
Jeżeli natomiast kurs, choć był czasochłonnym wyzwaniem, przyniósł ogrom przyjemności i satysfakcji, to można się zastanowić, czy z pisaniem nie związać swojej przyszłości. Nie trzeba od razu pod wpływem impulsu zwalniać się z dotychczasowej pracy, wierząc złudzeniu o prowadzeniu życia „prawdziwego” pisarza. Jest wiele opcji. Można zacząć prowadzić blog dotyczący interesującego tematu. Próbować realizować drobne lub większe zlecenia oferowane w Internecie. Odważyć się tworzyć własną powieść. Rozbudzona kreatywność nie zna granic.
Kursy pisarskie – podsumowanie
Niezależnie od wybranego rodzaju kursu, udział w nim wiąże się z ciężką, twórczą pracą, która jest czasochłonna. Trudno czasem pogodzić chęć szczerego zaangażowania w opracowanie wartościowej treści z codziennymi obowiązkami, a chyba właśnie o to chodzi w dobrze zorganizowanych szkoleniach. Można sobie uświadomić, że proces tworzenia nie jest łatwy, a czasem bywa nawet i frustrujący.
Co ważne, nie należy zniechęcać się niepowodzeniami. Kursy pisarskie służą nauce tworzenia tekstu. Nie każda napisana treść zachwyci. Należy uczyć się na popełnianych błędach.
Na szczęście żaden kurs nie przewiduje podziału ze względu na wiek uczestników. Nigdy nie jest za późno, by zacząć ciekawą przygodę. W życiu warto próbować różnych rzeczy. Być może któraś z nich okaże się ekscytującą pasją, którą będzie się chciało rozwijać niezależnie od profitów.
Autor tekstu: Martyna Korzeniowska-Suszek
Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz