Tekst poradnikowy jest zbiorem informacji, który w przystępny sposób odpowiada na pytania czytelników i proponuje rozwiązania na ich problemy. Stanowi również skuteczne narzędzie marketingowe budujące pozytywny wizerunek strony internetowej. Chcesz dowiedzieć się, jak napisać poradnik spełniający powyższe funkcje? O tym w dalszej części artykułu!
1. Zrób research
Jeżeli nie posiadasz wiedzy z danej dziedziny – postaraj się ją zdobyć i zrozumieć problem, który chcesz poruszyć. Przejrzyj dostępną literaturę i filmiki, porozmawiaj z ludźmi obeznanymi w temacie lub wypróbuj proponowane pomysły.
Poznaj swoją grupę docelową
Przed przystąpieniem do pisania, musisz wiedzieć dla kogo tworzysz treści. Stworzenie profilu potencjalnego odbiorcy – określenie jego wieku, miejsca zamieszkania, poziomu wiedzy na dany temat itp. – pomoże Ci dostosować poradnik do jego potrzeb i oczekiwań.
Przeczytaj również: Zlecenia w copywritingu – co powinieneś o nich wiedzieć?
2. Skup się na dobrym początku
Chodzi oczywiście o tytuł i wstęp, które pełnią rolę „wabika”. Skonstruowanie ich w prawidłowy sposób sprawi, iż użytkownicy chętnie będą wybierać Twój artykuł spośród wyszukiwań i przeczytają go w całości.
Chwytliwy tytuł
Ma on na celu przekazanie czego będzie dotyczyć tekst oraz przykucie uwagi czytelnika. Istnieje kilka sprawdzonych sposobów, aby tego dokonać.
- Słowa-klucze „jak”, „dlaczego”, „gdzie” – użytkownik borykający się z jakimś problemem, chcąc znaleźć jego rozwiązanie, prawdopodobnie rozpocznie zapytanie od tych właśnie słów. Wplatając je w tytuł nie tylko wpasujesz się w jego potrzeby, ale również zapewnisz lepszą widoczność w wyszukiwarce np. Jak napisać dobry poradnik?
- Użyj liczb – są one konkretną informacją, dzięki której odbiorca wie, czego może się spodziewać po tekście np. 10 sposobów radzenia sobie ze stresem.
- Skorzystaj z tzw. „power words” – są to słowa lub sformułowania, które wywołują u odbiorcy różne stany emocjonalne (m.in. ciekawość, chciwość, strach), jest ich ponad 400 i znajdziesz ich spis w Internecie np. Poznaj tajemnicę idealnej sylwetki.
Przekonujący wstęp
Przede wszystkim powinien zachęcać do dalszej lektury – opisywać o czym jest tekst, ale nie zdradzać od razu zamieszczonych w nim odpowiedzi czy rozwiązań poruszanych kwestii. Wykorzystanie fraz kluczowych pozytywnie wpłynie na pozycjonowanie w wyszukiwarce. Warto również nawiązać interakcję z czytelnikiem poprzez zadanie pytania lub użycie wykrzyknienia np. Czy wiesz, w jaki sposób to zrobić? Sprawdźmy to!
3. Przytaczaj przykłady
Skomplikowane kwestie najlepiej tłumaczyć na konkretnych przykładach. Odwołuj się do swoich doświadczeń lub sprawdzonych źródeł naukowych. Tak wzbogacony tekst będzie ciekawszy, a Ty jako twórca – wiarygodniejszy.
4. Prostota języka
Jak napisać poradnik o przejrzystej strukturze, ułatwiającej odbiór przekazywanych informacji? Wstawiaj nagłówki, które podsumują tekst i wskażą, jakie kroki czytelnik powinien podjąć. Tam, gdzie to możliwe stosuj numerację i punktory, aby uniknąć ścian tekstu. Buduj proste zdania, najlepiej w stronie czynnej. Jeżeli temat artykułu na to pozwala – wstaw grafiki, tabele bądź wykresy, które jeszcze lepiej zobrazują, co chcesz przekazać.
5. Dobierz słowa kluczowe
Umieszczenie odpowiednich fraz kluczowych sprawi, iż napisany tekst trafi do większej grupy odbiorców. Pomocnym narzędziem są darmowe wyszukiwarki słów kluczowych (np. Answer the Public, Google Keyword Planner), ale możesz też spróbować szukać ich na własną rękę poprzez analizę witryn internetowych konkurencji.
6. Stosuj zasady SEO
Optymalizacja tekstu zwiększa jego widoczność w wyszukiwarce, dzięki czemu tekst ma szansę na lepszą liczbę wyświetleń. Można ją wykonać poprzez np.:
- Formatowanie – polega na wyszczególnieniu i przejrzystym przedstawieniu najistotniejszych kwestii w artykule – dokonuje się tego poprzez pogrubienie czcionki, skorzystanie z wypunktowań, wyodrębnienie akapitów, wstawienie kilku rodzajów nagłówków.
- Linkowanie wewnętrzne – czyli umieszczanie w treści artykułu odnośników do innych podstron lub stron internetowych, dzięki którym użytkownik sprawniej porusza się po witrynie i ma dostęp do większej ilości informacji związanych
z danym tematem.
Autor tekstu: Kinga Terech
Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz