Poszukiwanie pracy jest zadaniem niełatwym, wymagającym czasu i odpowiedniego nastawienia. Szybkie i bezlitosne spojrzenie rekrutera na CV jest kluczowe, pierwsze wrażenie decyduje o wszystkim. Jeżeli zastanawiasz się, jak napisać swoje CV, by stanowiło twoją niezawodną wizytówkę, zapraszam do dalszego czytania.
Jak napisać CV?
Poszukiwanie pracy to kilkuetapowy proces, a jednym z tych etapów jest przygotowanie CV. Curriculum vitae, życiorys jest formalnym dokumentem stanowiącym opis czyjejś działalności zawodowej, przygotowywanym na potrzeby procesu rekrutacyjnego. Standardy CV co pewien czas ulegają zmianom, dlatego do napisania CV warto się przygotować.
Przeczytaj również: Pomysły na artykuły – skąd je czerpać?
Najpierw zbierz informacje o swojej dotychczasowej karierze lub je zaktualizuj. Wybierz oferty pracy, które odpowiadają twojemu doświadczeniu zawodowemu i/lub te, które cię interesują. Dokładnie zapoznaj się z oczekiwanymi wymaganiami oraz z przewidywanym zakresem obowiązków pracowniczych.
Jeśli odpowiadasz na oferty kilku pracodawców zadbaj o to, by twoje zgłoszenie było dostosowane do konkretnej oferty. Twoja aplikacja ma stanowić ścisłą odpowiedź na ogłoszenie pracy. Wydaje się skomplikowane? Za chwilę wszystko stanie się jasne!
W jaki sposób zwrócić uwagę rekrutera dobrze napisanym CV?
W głównej mierze skup się na tym, by napisane CV stanowiło odpowiedź na dane ogłoszenie o pracę i było skierowane do konkretnego pracodawcy. W formularzu CV przedstaw swoje doświadczenie zawodowe, umiejętności oraz osiągnięcia, które są ważne dla potencjalnego pracodawcy. Napisz też o swoich zaletach, które są istotne dla ciebie. Wówczas dokument będzie zwięzły i przejrzysty, co zapewni mu wyższą skuteczność.
Co powinno zawierać dobrze napisane CV?
Składnikami, tzw. filarami CV, które muszą się w nim znaleźć są:
- Dane kontaktowe,
- Podsumowanie zawodowe/opis kandydata,
- Umiejętności/kompetencje, tzw. twarde i miękkie,
- Doświadczenie (podane od ostatniego do najwcześniejszego),
- Wykształcenie (uzyskane jako ostatnie lub powiązane z zawodem),
- Zainteresowania,
- Klauzula RODO dotycząca zgody na przetwarzanie danych osobowych.
W napisanym CV warto zwrócić uwagę na część dotyczącą podsumowania zawodowego, gdyż dzięki niemu możesz nadać swojej aplikacji wyjątkowego charakteru. Tutaj masz okazję w krótkim opisie przedstawić siebie dodając więcej szczegółów, np. opisując swoje cele.
Pamiętaj, by w całym dokumencie operować konkretnymi informacjami, np. podawaj daty rozpoczęcia i zakończenia pracy, staży czy edukacji. Również w przypadku zainteresowań napisz raczej, że lubisz fitness niż po prostu sport.
Elementy opcjonalne w CV
W przygotowywanym CV możliwe do wprowadzenia są tzw. części opcjonalne, które mogą mieć znaczenie dla twojego potencjalnego pracodawcy, np. inne projekty, inicjatywy społeczne, nagrody, certyfikaty, staże, praktyki.
Kwestią opcjonalną jest też umieszczenie zdjęcia w CV. Zdjęcie często stanowi duży atut zgłoszenia pod warunkiem jednak, że zdjęcie jest profesjonalne i spójne z przekazem aplikacji.
Nie trzeba zapominać o tym, że estetyczna strona dokumentu również ma znaczenie w procesie rekrutacji. Warto pokusić się o napisanie CV, które będzie oryginalne i przyciągające uwagę. Jednak radziłabym zachować pewną ostrożność, by nie przesadzić, chociażby z elementami kolorowymi lub by CV nie stało się nachalne.
Cechy profesjonalnie napisanego CV
Szablon CV powinieneś dopasować do swojej sytuacji zawodowej. W zależności od tego, czy masz bogate doświadczenie zawodowe, czy jesteś studentem możesz skorzystać z formatu chronologicznego lub funkcjonalnego CV. W ten sposób łatwiej uwypuklisz posiadane kompetencje.
Rzetelnie napisane CV cechuje się:
- Profesjonalnym wyglądem uzyskanym poprzez uporządkowanie treści i zastosowanie odpowiednich odstępów w tekście,
- Spójnością całego dokumentu,
- Konkretnymi i niezbędnymi informacjami,
- Odpowiednim językiem,
- Poprawnością pod względem językowym,
- Elegancją wynikającą z zastosowania jednego rodzaju czcionki.
Na zakończenie dodam, że nie musisz sam zmagać się z napisaniem CV. Możesz skorzystać z internetowego kreatora CV oraz z profesjonalnie zaprojektowanych szablonów. Sam widzisz, że możliwości jest wiele. Wobec tego, do dzieła!
Autor tekstu: Joanna Zastawna
Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz