Influencer marketing jako forma promocji

Na co dzień możemy narzekać na wiele rzeczy, ale z pewnością nie na zbyt ubogą gamę otaczających nas dóbr. Różnorodność ofert przyprawia niekiedy o zawrót głowy, więc dokonując wyboru, często bierzemy pod uwagę opinie innych. Najskuteczniejsze zaś bywają rekomendacje znanych osób, które lubimy i cenimy. Stwarza to przestrzeń dla rozwoju influencer marketingu.

Rola marketingu influencerskiego

W świecie mnogości produktów i usług jesteśmy otoczeni przez równie ogromną ilość promocji. Ich twórcy prześcigają się w pomysłach i dążą do oryginalności. Coraz trudniej jest im się wybić i przyciągnąć uwagę klientów, uodparniających się na powtarzalne chwyty reklamowe. Influencer marketing to nowa forma promowania, wykorzystująca trendy opiniotwórcze.

W budowaniu marki niebagatelną rolę odgrywają influencerzy, czyli ludzie, którzy są rozpoznawalni w mediach społecznościowych i dla wielu stanowią autorytet. Ich popularność może efektywnie podnieść pozycję innej firmy i jej oferty dzięki zasięgom oraz przychylności konsumentów. Siła opinii znanych i lubianych ludzi obserwowanych w Internecie przez tysiące, a nawet miliony fanów jest niepodważalna, a wyrazista osobowość wpływowych postaci kształtuje obraz marki i promowanej oferty.

Skuteczny influencer marketing

Influencer z najlepiej zbudowaną pozycją w social mediach nie zagwarantuje sukcesu, jeśli nie będzie wiarygodny. Aby stał się skuteczny, musi być autentyczny, a więc starannie dobrany pod różnymi względami.

Zasięgi

Ogół wpływowych osobistości dzieli się ze względu na ilość followersów, czyli osób obserwujących aktywność internetowego idola. Są to:

  • mikroinfluencerzy (od 1 tys. do 100 tys. fanów)
  • makroinfluencerzy (od 100 tys. do 1 mln)
  • megainfluencerzy (ponad 1 mln)

Jest to ważne kryterium dla firm w zależności od grupy docelowej, oferty oraz wysokości budżetu, jaki został przeznaczony na kampanię reklamową.

Przeczytaj także: Lead w artykule – co to jest i jak go napisać?

Platformy

W influencer marketingu mają znaczenie również typy kanałów przekazu. Rozróżniają autorytety ze względu na to, gdzie są najbardziej popularni i jakich form publikacji przeważnie używają.

Blogi

WordPress czy Blogspot to platformy skupiające głównie czytelników, a zatem podstawowym narzędziem influencerów blogowych jest tekst. Ich rzeczowe analizy oraz szeroko uzasadnione oceny budują poglądy odbiorców.

YouTube

Popularni youtuberzy odnotowują miliardy odsłon oraz mają bardzo wielu subskrybentów. Tworzą filmy i vlogi chętnie oglądane na całym świecie, a mnóstwo ludzi liczy się z ich opiniami.

TikTok

Jak się okazuje, można zaistnieć dzięki aplikacji mobilnej. Wśród tiktokerów słynących z produkcji krótkich, chwytliwych filmików jest coraz więcej influencerów współpracujących z markami.

Instagram

Oryginalne zdjęcia, wysokiej jakości grafiki to materia instagramerów, którzy mówią do swych odbiorców obrazami. Stylizacje wizualne charakterystyczne dla ich twórców stanowią interesującą i skuteczną reklamę.

Twitter

W pędzącym świecie krótkie, trafne wpisy mają rosnącą wartość. Korzystają z nich dziennikarze, politycy, celebryci, a ich posty często są cytowane także w innych mediach, stanowią więc pożądany nośnik opiniotwórczy nieobojętny dla marketingu influencerskiego.

Facebook

Dla znanych postaci Facebook to przeważnie dodatkowe, ale ważne medium. Tu również skupiają wokół siebie odbiorców liczących się z ich rekomendacjami. Fanpage, grupy publiczne i zróżnicowany pod względem formy kontent dają spore możliwości do dzielenia się opiniami.

Oczywiście powyższy podział nie jest zamknięty, a influencerzy korzystają z wielu ścieżek komunikacji, lecz zwykle jedna z nich dominuje ze względu na tematykę, jaką się zajmują oraz wypracowaną formę przekazu.

Branże

Skuteczność influencer marketingu zależy także od odpowiedniego doboru osobistości do sektora. Vlogerka specjalizująca się w makijażu może z powodzeniem stać się twarzą firmy kosmetycznej, ale jej efektywność jako osoby polecającej sprzęt ogrodniczy budzi wątpliwości. Podobnie ekspert w dziedzinie finansów raczej nie będzie wiarygodny dla fanów gier RPG, lecz śledzący wpisy na Twitterze specjaliści z pewnością docenią jego opinie na temat oszczędzania i kont bankowych. Najlepiej, jeśli konsumenci związani z branżą są lub mają przesłanki do tego, aby być sympatykami influencera wspierającego markę. Cenią go oraz na co dzień obserwują jego działania w mediach społecznościowych.

Influencer marketing – podsumowanie

Wiarygodność influencera zależy od tego, jak dobrze dopasowany jest do oferty i jej kampanii reklamowej, a jednocześnie przedmiot promocji także dostosowano do jego charakteru, niezależnie czy jest on ambasadorem marki, czy bierze udział w pojedynczej promocji. Odpowiednia osobowość kształtuje opinie o firmie, rozpowszechnia je oraz pomaga zaistnieć w świadomości konsumentów. Ponadto wyraźnie wpływa na wizerunek marki, budując go własną jakością, zebrana bowiem wokół influencera społeczność postrzega promowany kontent przez pryzmat swojego idola, który skutecznie przyciąga uwagę klientów.

Autor tekstu: Marzena Hryniszak

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *