Google Trends – specyfika i sposoby wykorzystania

Google udostępnia trendy wyszukiwań dla praktycznie każdego kraju na świecie. W dzisiejszym artykule dowiemy się, w jaki sposób możemy skorzystać z narzędzia, jakim jest Google Trends.

Google Trends – co to takiego?

Jedną z największych firm i twórcą najpopularniejszej wyszukiwarki internetowej świata jest Google, oferująca pokaźny pakiet dostępnych usług. Niemal każdy  posiada tu maila, używał bądź nadal używa map lub tłumacza. Ponadto spora część z nas, głównie ze względów zawodowych regularnie korzysta z Google Search Console czy Google Analytics. Narzędzie dostarcza szeregu możliwości, jeżeli chodzi o dostęp do wartościowych informacji oraz wachlarz instrumentów do samodzielnej analizy danych.

Jednym z cennych rozwiązań, służących do śledzenia bieżących tendencji wyszukiwania poszczególnych haseł, słów i tematów jest tzw. Google Trends, pomocne chociażby przy tworzeniu profili internetowych, w content marketingu, w optymalizacji witryn lub po prostu  dla potrzeb własnych. Strona  stale aktualizuje trendy wyszukiwań dla większości krajów świata, obrazuje wzrosty i spadki zainteresowania przykładową tematyką, a także  nurty dla wybranych okresów. Bez tak zaawansowanego narzędzia, wiele dziedzin  nie rozwinęłoby się do obecnego poziomu.

Aby jednak móc wyciągać rzetelne wnioski z  interaktywnych wykresów i słupków, należy wiedzieć, w jaki sposób je interpretować. Im bardziej będziemy orientować się w temacie, tym sprawniej dokonamy poprawnej analizy danych, co jest istotnym wsparciem szczególnie dla osób, związanych z SEO. Opierając się na monitorowaniu zależności, wzrostów i spadków zainteresowania wybranymi kategoriami, mogą one przewidywać wynik przyszłych kroków i ustalać skuteczny plan działania.

Jakich danych dostarcza Google Trends i przykładowe możliwości jego wykorzystania

Analizując Google Trends, dowiadujemy się m.in. „czego szukają internauci z całego świata”, jak też głosi napis na stronie głównej. Podstawowym zadaniem narzędzia jest możliwość prześledzenia popularności danej problematyki lub nurtu w danym przedziale czasowym i oszacowanie ewentualnego rozwoju zagadnienia.

Po wpisaniu słów i zwrotów w wyszukiwarkę program pokaże nam zainteresowanie w danym przedziale czasowym, zaznaczając trend wyszukiwawczy. Najeżdżając na linię, dowiemy się na przykład, ile razy w konkretnym okresie wyszukano dane hasło. Na osi X, której zakres można ustalić nawet na odległy punkt w czasie, pokazano czas. Oś Y natomiast obrazuje popularność hasła w skali od 100 do 0. Począwszy od szczytowego momentu zainteresowania zagadnieniem po znikome zainteresowanie lub brak wystarczających danych do wizualizacji. Taki wykres przygotowany jest dla każdego z krajów, z którego Google posiada dane, w tym także Polski i jej regionów.

Reasumując, Google Trends pozwala śledzić zainteresowanie konkretnymi kategoriami tematycznymi, jak np. „nauka”, „finanse”, „ludzie i społeczeństwo”, „praca i edukacja” itd. włącznie z podziałem na kategorie. Filtry, oferowane przez aplikację umożliwiają zawężanie wyników i sprecyzowanie, czego dokładnie poszukujemy. Może to być grafika, wiadomości lub wyszukiwarki YouTube.

Oprócz tego możemy porównać dwie kategorie i podejrzeć w zakładce aplikacji panujące trendy wyszukiwania dla danego regionu z uwzględnieniem pewnych filtrów. Część „Dziennie” przedstawia wyniki, które w przeciągu ostatnich dwudziestu czterech godzin zanotowały znaczący wzrost w porównaniu do reszty.

Zakładka „W czasie rzeczywistym” przedstawia najpopularniejsze tematy z ostatniej doby, wraz z wykresem ukazującym trend. Po kliknięciu pojawia się więcej szczegółów. Krzywą, obrazującą zainteresowanie oraz słupki, reprezentujące ilość materiałów opublikowanych na dany temat w konkretnym dniu. Pozwala to na dokładne prześledzenie rozwoju zainteresowania danym tematem i zależności między ilością treści a wzrostem lub spadkiem wyszukiwań w czasie.

Do jakich celów można  użyć Google Trends?

Dzięki Google Trends i jego obszernej bazie danych możliwe jest dokładne prześledzenie popularności konkretnego zagadnienia pod kątem regionu i przedziału czasowego. Skorzystają na tym szczególnie ludzie zajmujący się marketingiem lub zarządzaniem zawartością.

Przy odpowiedniej wiedzy można sprawdzić, kiedy zaczyna wzrastać zainteresowanie  tematyką usług sezonowych i wprowadzić je w odpowiednim czasie do asortymentu. Google Trends dostarcza też wiedzy na temat kondycji słów kluczowych, wspierając firmy w późniejszym pozycjonowaniu i pomagając zarządzać contentem strony. To wszystko wymaga niemałych zdolności analitycznych – jednak warto mieć na uwadze, że tak obszerny zbiór jest dostępny praktycznie dla każdego.

Z pewnością warto od czasu do czasu prześledzić popularność naszej strony. Jeśli chcemy zajmować się w przyszłości marketingiem – umiejętność pracy z takimi programami jest wręcz obowiązkowa.

Podsumowanie

Google Trends jest darmowym i dostępnym dla wszystkich narzędziem, oferowanym przez Google. Aplikacja służy do śledzenia  obecnych oraz przyszłych trendów wyszukiwania, wspiera branże związane z marketingiem, zarządzaniem treścią oraz wiele podobnych. Należy zaś podkreślić, iż Google Trends dostarcza jedynie danych a dopiero my musimy samodzielnie je zinterpretować.

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *