Ghostwriting – sposób na kreowanie wizerunku klienta

Ghostwriter (z ang. pisarz widmo) to osoba, zajmująca się tworzeniem lub edycją treści dla zleceniodawcy, pozostając przy tym anonimowym autorem, zrzekającym się praw do swojego dzieła. W krótkich żołnierskich słowach ghostwriter pisze tekst, którego autorem staje się klient. Oczywiście profesjonalny pisarz lub agencja nie ogranicza się jedynie do pisania krótkich artykułów. W zakres ich projektów możemy zaliczyć również e-booki, książki, autobiografie czy nawet przemowy przygotowane dla polityków (speechwriters). Czym jest zatem ghostwriting? O tym w dzisiejszym artykule!

Ghostwriting, a copywriting i content writing – podstawowe różnice

Obecny rynek pisarstwa na zlecenie wyróżnia trzy podstawowe formy rzeczonej branży, które łączy najważniejsza wspólna cecha, a mianowicie – poprawa wizerunku klienta, mająca na celu zwiększenie jego sprzedaży lub osiągnięcie innego niematerialnego celu poprzez zastosowanie optymalizacji SEO

Zaliczamy do nich:

 • Ghostwriting – anonimowe treści z przypisaniem autorstwa na zleceniodawcę;
 • Content writing – merytoryczne, specjalistyczne i dostosowanych do branży treści;
 • Copywriting – treści marketingowe, zachęcające do zakupu z oferty zleceniodawcy.

Ghostwritera, zajmującego się pisaniem specjalistycznych, merytorycznych treści, aczkolwiek w sposób anonimowy, można śmiało nazwać także content writerem, jako że sam sposób tworzenia opiera się na tych samych zasadach.

Aby w pełni pojąć szczegółowe różnice pomiędzy powyższymi zawodami, warto poszerzyć swoją wiedzę poprzez zaglądnięcie do jednego z branżowych blogów.

Ghostwriting – zalety i wady

Ghostwriting, jak każda dziedzina sztuki (którą na swój sposób jest), ma swoje zalety i wady. Oczywiście warto je pogrupować, na te z perspektywy twórcy oraz klienta. Poniżej zostały więc przedstawione najważniejsze z nich:

Twórca

Zalety:

 • ograniczona konkurencja rynkowa;
 • zwykle wyższe wynagrodzenie;
 • brak „presji” nazwiska.

Wady:

 • klauzula poufności, oznaczające brak tekstów w portfolio;
 • stosunkowo nieduża ilość zleceń.

Klient:

Zalety:

 • oszczędność czasu;
 • kreowanie wizerunku eksperta;
 • wzbudzanie zaufania wśród odbiorców;
 • zwiększenie profitów;
 • zyskanie pozytywnych opinii i komentarzy;
 • zwiększenie konwersji i popularności.

Wady:

 • relatywnie wysoki koszt zlecenia;
 • znajomość polskiego prawa.

Na pierwszy plan wysuwa się znaczna dysproporcja pomiędzy ilością zalet i wad korzystania z ghostwriterów z perspektywy klientów. Aby obronić miażdżącą przewagę zalet nad wadami, odsyłam Cię do bardziej szczegółowego artykułu, zawierającego dużą ilość technicznych detali związanych ze współpracą z „pisarzem widmo”.

Zanim jednak nastąpi jakakolwiek współpraca pomiędzy stronami, warto zapoznać się z podstawowymi informacjami prawnymi, związanymi z pisaniem tekstów przez ghostwriterów. Temat praw autorskich i przeniesienia praw majątkowych spędza sen z powiek niejednego potencjalnego klienta.

Podsumowanie

Dzisiejsze społeczeństwo, a zwłaszcza internetowe, jest coraz bardziej wymagające i nie zadowala się amatorskimi treściami i sztampowymi hasłami. Poważne firmy, dążące do długofalowej poprawy wizerunku czy kreowania portretu eksperta w danej dziedzinie muszą wyróżniać się na tle rosnącej z dnia na dzień konkurencji. Może się zatem wydawać, że to tylko tekst. „Przecież nie ma sensu wydawać jakby nie patrzeć dużych pieniędzy w zamian za tworzenie treści”.

Podsumowując, jak mówi słynne powiedzenie, „chytry traci dwa razy”, a w tym wypadku straty mogą być jeszcze większe. Ghostwriting gwarantuje przewagę już na samym starcie, a zainwestowane pieniądze mogą, (chociaż nie muszą) zwrócić się bardzo szybko. Przecież mówimy o profesjonalistach, przestrzegających zasad SEO, o których istnieniu wie, co najwyżej 30% rynkowych rywali.

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *