Ghostwriter (z ang. pisarz widmo) to osoba, zajmująca się tworzeniem lub edycją treści dla zleceniodawcy, pozostając przy tym anonimowym autorem, zrzekającym się praw do swojego dzieła. W krótkich żołnierskich słowach ghostwriter pisze tekst, którego autorem staje się klient. Oczywiście profesjonalny pisarz lub agencja nie ogranicza się jedynie do pisania krótkich artykułów. W zakres ich projektów możemy zaliczyć również e-booki, książki, autobiografie czy nawet przemowy przygotowane dla polityków (speechwriters). Czym jest zatem ghostwriting? O tym w dzisiejszym artykule!
Ghostwriting, a copywriting i content writing – podstawowe różnice
Obecny rynek pisarstwa na zlecenie wyróżnia trzy podstawowe formy rzeczonej branży, które łączy najważniejsza wspólna cecha, a mianowicie – poprawa wizerunku klienta, mająca na celu zwiększenie jego sprzedaży lub osiągnięcie innego niematerialnego celu poprzez zastosowanie optymalizacji SEO
Zaliczamy do nich:
- Ghostwriting – anonimowe treści z przypisaniem autorstwa na zleceniodawcę;
- Content writing – merytoryczne, specjalistyczne i dostosowanych do branży treści;
- Copywriting – treści marketingowe, zachęcające do zakupu z oferty zleceniodawcy.
Ghostwritera, zajmującego się pisaniem specjalistycznych, merytorycznych treści, aczkolwiek w sposób anonimowy, można śmiało nazwać także content writerem, jako że sam sposób tworzenia opiera się na tych samych zasadach.
Aby w pełni pojąć szczegółowe różnice pomiędzy powyższymi zawodami, warto poszerzyć swoją wiedzę poprzez zaglądnięcie do jednego z branżowych blogów.
Ghostwriting – zalety i wady
Ghostwriting, jak każda dziedzina sztuki (którą na swój sposób jest), ma swoje zalety i wady. Oczywiście warto je pogrupować, na te z perspektywy twórcy oraz klienta. Poniżej zostały więc przedstawione najważniejsze z nich:
Twórca
Zalety:
- ograniczona konkurencja rynkowa;
- zwykle wyższe wynagrodzenie;
- brak „presji” nazwiska.
Wady:
- klauzula poufności, oznaczające brak tekstów w portfolio;
- stosunkowo nieduża ilość zleceń.
Klient:
Zalety:
- oszczędność czasu;
- kreowanie wizerunku eksperta;
- wzbudzanie zaufania wśród odbiorców;
- zwiększenie profitów;
- zyskanie pozytywnych opinii i komentarzy;
- zwiększenie konwersji i popularności.
Wady:
- relatywnie wysoki koszt zlecenia;
- znajomość polskiego prawa.
Na pierwszy plan wysuwa się znaczna dysproporcja pomiędzy ilością zalet i wad korzystania z ghostwriterów z perspektywy klientów. Aby obronić miażdżącą przewagę zalet nad wadami, odsyłam Cię do bardziej szczegółowego artykułu, zawierającego dużą ilość technicznych detali związanych ze współpracą z „pisarzem widmo”.
Zanim jednak nastąpi jakakolwiek współpraca pomiędzy stronami, warto zapoznać się z podstawowymi informacjami prawnymi, związanymi z pisaniem tekstów przez ghostwriterów. Temat praw autorskich i przeniesienia praw majątkowych spędza sen z powiek niejednego potencjalnego klienta.
Podsumowanie
Dzisiejsze społeczeństwo, a zwłaszcza internetowe, jest coraz bardziej wymagające i nie zadowala się amatorskimi treściami i sztampowymi hasłami. Poważne firmy, dążące do długofalowej poprawy wizerunku czy kreowania portretu eksperta w danej dziedzinie muszą wyróżniać się na tle rosnącej z dnia na dzień konkurencji. Może się zatem wydawać, że to tylko tekst. „Przecież nie ma sensu wydawać jakby nie patrzeć dużych pieniędzy w zamian za tworzenie treści”.
Podsumowując, jak mówi słynne powiedzenie, „chytry traci dwa razy”, a w tym wypadku straty mogą być jeszcze większe. Ghostwriting gwarantuje przewagę już na samym starcie, a zainwestowane pieniądze mogą, (chociaż nie muszą) zwrócić się bardzo szybko. Przecież mówimy o profesjonalistach, przestrzegających zasad SEO, o których istnieniu wie, co najwyżej 30% rynkowych rywali.
Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz