Skuteczny przepływ informacji oraz umiejętność ich efektywnego przekazania odgrywa ogromną rolę w świecie biznesu. Potencjalnego kontrahenta możesz spotkać wszędzie, nawet podczas jazdy windą. Chcesz wiedzieć, jak w ciągu 60 sekund zdobyć nowego klienta lub dostać pracę? Dowiedz się, jak stworzyć elevator pitch!
Przemowa w windzie, czyli czym jest elevator pitch?
Elevator pitch (elevator speech) to prezentacja oferty, produktu, usługi, firmy czy własnej osoby. Nie powinna trwać dłużej niż minutę.
Celem przemowy w windzie jest zainteresowanie odbiorcy Twoim pomysłem oraz wywołanie chęci dalszej dyskusji nad jego szczegółami.
Pamiętaj, że winda jest w tym wypadku jedynie metaforą. W rzeczywistości zdobywanie klientów podczas wjeżdżania na dziesiąte piętro budynku jest mało prawdopodobne, chociaż niewykluczone.
Jak stworzyć elevator pitch?
Przygotowanie efektywnego elevator pitch może wydawać się proste. W praktyce wymaga umiejętności przedstawienia własnych myśli w zwięzły sposób oraz odrobiny finezji. Dowiedz się, jak powinna wyglądać przemowa w windzie!
Krok 1 – określ cel
Zastanów się, w jakim celu tworzysz elevator pitch. Chcesz dostać pracę, zdobyć inwestora, nowego biznes-partnera czy sprzedać swój produkt? Cel ma istotny wpływ na treść Twojej przemowy.
Krok 2 – nieszablonowy początek
Wstęp elevator pitch musi zwrócić uwagę Twojego rozmówcy. Jeżeli na tym etapie nie wywołasz u niego zainteresowania, szanse na osiągnięcie wyznaczonego celu będą znikome. Idealnym początkiem będzie zadanie konkretnego pytania, niejako zmuszającego odbiorcę do zastanowienia się nad odpowiedzią.
Krok 3 – przedstaw się
Wyjaśnij krótko, kim jesteś i czym się zajmujesz. Nie używaj skomplikowanych słów. Pamiętaj, że elevator pitch lubi prostotę.
Krok 4 – konkrety
W swojej prezentacji przedstaw tylko najistotniejsze informacje. Na szczegóły będzie czas później!
Krok 5 – korzyści
Nie da się ukryć, że tworząc przemowę w windzie, musisz postawić się w roli swojego rozmówcy. Wskaż korzyści płynące z Twojego pomysłu lub umiejętności, które wyróżniają Cię na tle innych osób.
Przeczytaj również: Twoja firma w social mediach
Krok 6 – dostosuj przemowę do odbiorcy
Zwróć uwagę, do kogo kierujesz elevator pitch. Czy jest to potencjalny inwestor, pracodawca albo klient? Typ odbiorcy ma wpływ na treść i formę Twojego przekazu.
Krok 7 – wiarygodność
Bądź szczery i wiarygodny. Twój rozmówca jest w stanie w kilka sekund wyczuć, czy wierzysz w to, co mówisz. Prawdomówność oraz autentyczność to istotne cechy elevator pitch.
Krok 8 – panuj nad emocjami
Każdy z nas odczuwa stres podczas ważnych wydarzeń. Postaraj się zapanować nad emocjami. Bądź zrelaksowany.
Krok 9 – wezwanie do działania (CTA)
Elevator pitch zakończ wezwaniem do działania (CTA). Przykładowo zaproponuj spotkanie bądź wymień się z odbiorcą mailami. Dzięki temu pozostaniesz z nim w kontakcie, co umożliwi omówienie dalszych szczegółów współpracy.
Krok 10 – ćwicz
Im więcej będziesz ćwiczyć i praktykować, tym szybciej elevator pitch stanie się dla Ciebie czymś naturalnym.
Elevator pitch – przykład
Elevator pitch nie jest uniwersalne. Nie ma żadnego konkretnego szablonu, którym powinieneś się posługiwać przy jego tworzeniu. Bądź kreatywny i dostosuj treść przemowy do odbiorcy oraz sytuacji.
Przykładowo:
- „Nie uważa Pan, że ciężko jest wyróżnić się na rynku prawniczym? Jestem copywriterem. Prowadzę własną działalność od kilku lat. Tworzę artykuły blogowe oraz newslettery dla kancelarii prawniczych. Jeżeli chce Pan podjąć działania marketingowe i zdobyć nowych klientów, możemy omówić szczegóły na spotkaniu”. (elevator pitch skierowane do właściciela kancelarii prawniczej).
Czas na elevator pitch!
- Elevator pitch (elevator speech) to krótka prezentacja oferty, produktu, usługi, firmy bądź własnej osoby.
- Podczas tworzenia przemowy w windzie pamiętaj o: celu, dostosowaniu treści do odbiorcy, kreatywności oraz zwięzłości przekazu.
- Elevator pitch powinna być zakończona wezwaniem do działania (CTA), np. propozycją spotkania.
Autor tekstu: Paulina Paszkiewicz
Na co dzień łączy studia prawnicze z pracą w kancelarii prawnej. Zdobyte doświadczenie zawodowe, w szczególności z zakresu redagowania pism procesowych, przekłada na pasję do tworzenia treści o różnorodnej tematyce. Copywriting traktuje jako świetną okazję do stałego poszerzania wiedzy. Prywatnie miłośniczka kryminałów oraz entuzjastka kawy.
Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz